Nemcsak házastárs után jár az özvegyi nyugdíj: élettársak és elváltak is jogosultak rá – részletek

Az özvegyi nyugdíj egyik sajátossága, hogy mind az elhunyt, mind az özvegyen maradt fél részéről teljesülniük kell bizonyos jogosultsági feltételeknek; ha az egyik fél ezeknek nem tesz eleget, akkor a nyugellátás nem folyósítható. Özvegyi nyugdíj élettársi kapcsolat esetén is járhat, a házasságkötés tehát nem kitétel – sok más viszont igen, ezeket ismertetjük.
Özvegyi nyugdíjat a házastárs, a bejegyzett élettárs, az elvált házastárs és az élettárs kaphat, amennyiben az elhunyt (jogszerző) öregségi nyugdíjban részesült, vagy a haláláig a nyugdíjjogosultsághoz szükséges szolgálati időt megszerezte. Aki halála előtt korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban, táncművészeti életjáradékban, vagy átmeneti bányászjáradékban részesült, annak a túlélő társa szintén jogosult lehet az ellátásra.
Az elhunyt házas- vagy élettársát ideiglenes özvegyi nyugdíj és özvegyi nyugdíj illeti meg.

Ideiglenes özvegyi nyugdíj alapvetően az elhalálozás időpontjától számolva 1 évig jár, rendes özvegyi nyugdíjat az ideiglenes ellátás megszűnése után állapíthatnak meg, ha az arra jogosító feltételek fennállnak. Ezekről már korábban is írtunk, a részletek itt, itt és itt olvashatók.
Özvegyi nyugdíj élettársi kapcsolat esetén – mik a szabályok?
Ahogy írtuk, az özvegyi nyugdíj megállapításához nem kell feltétlenül házastársaknak lenni. Ha azonban az elhunyt már nyugdíjasként kötött házasságot, a túlélő fél csak akkor kaphatja meg a nyugellátást, ha közös gyermekük született, vagy legalább 5 évig folyamatosan együtt éltek.

Az élettárs akkor kaphat özvegyi nyugdíjat, ha az elhunyttal legalább egy éve folyamatosan együtt élt és közös gyermekük született, vagy ha az együttélés legalább 10 évig tartott. Nem jogosult rá az, aki az együttélés alatt már özvegyi nyugdíjat kapott.
Maradt még kérdése? Más ellátásról szeretne információt kérni? Forduljon ügyfélszolgálatunkhoz, kollégáink megbízható választ adnak 48 órán belül.
Az együttélést bizonyítja, ha az élettársak azonos lakcímen vagy tartózkodási helyen éltek, és ennek ellentmondó körülmény nem merült fel. Ezt lakcímkártyával, hatósági bizonyítvánnyal vagy – ha ezek nem állnak rendelkezésre – tanúnyilatkozattal is igazolni lehet.
Az elvált vagy egy évnél hosszabb ideje külön élő házastárs is jogosult lehet özvegyi nyugdíjra, ha az elhunyttól haláláig tartásdíjban részesült, vagy a bíróság tartásdíjat állapított meg számára. Ezt egyezséggel, jogerős bírósági határozattal vagy közjegyző által hitelesített nyilatkozattal lehet igazolni.
Az özvegyi nyugdíjat nem állapítják meg automatikusan, kérelmezni kell. Az elhalálozást követően először ideiglenes, majd annak lejárta után tartós vagy végleges özvegyi nyugdíj jár.
A jogosultság megszűnik, ha az özvegy a nyugdíjra jogosító életkor betöltése előtt újabb házasságot köt.