Mi az özvegyi nyugdíj feltétele az élettársak esetében? Mutatjuk!

Az özvegyi nyugdíj a hozzátartozói nyugellátások egyike, amelyben az elhunyt házastársa, az élettársa, illetve elvált házastársa részesülhet. Az ellátás abban az esetben igényelhető, ha mind az elhunyt, mint az özvegy eleget tesz bizonyos feltételeknek. Mutatjuk, mik ezek a feltételek:

– „Az élettársammal együtt élünk, és az a kérdésem, ha valamelyikünk meghal, a másik megkapja-e az özvegyi nyugdíjat?” – tette fel a kérdést ügyfélszolgálatos kollégánknak egy telefonáló.
„Hány éve élnek együtt?
– Megszakítás nélkül hét.
– Az nem elég, tíz kell. Hacsak nincs gyerek.
– De van.
– Akkor egy év is elég.”
– zajlott a beszélgetés.

Mik pontosan az özvegyi nyugdíj feltételek?

Az özvegyi nyugdíjnak három szakaszát különböztetjük meg, és bár mindhárom valamilyen módon kapcsolódik egymáshoz, a feltételek és a jogosultság szempontjából akár három különböző ellátásról is beszélhetnénk.

Többek között ezért bizonytalanodnak el az igénylők, amikor az Államkincstár oldalán arra keresik a választ, hogy jár-e özvegyi nyugdíj 1 év után. Alább röviden összefoglaljuk, milyen feltételekkel folyósítható, meddig jár, mi történik 1 év után, illetve ha az özvegy eléri a nyugdíjkorhatárt.

Az özvegyi nyugdíj az elhunyt nyugdíjas, illetve nyugdíjban nem részesülő, de nyugdíjjogosultságot szerzett elhunyt személy házastársának, élettársának, valamint elvált házastársának járó hozzátartozói nyugellátás. A feltételek a következőképpen alakulnak:

A megözvegyült házastársnak vagy élettársnak özvegyi nyugdíj járhat, ha

  • az elhunyttal legalább 1 éve megszakítás nélküli a kapcsolat és van egy közös gyerekük
  • megszakítás nélkül legalább 10 éve együtt élnek.
  • Az nem jogosult özvegyi nyugdíjra, aki az élettársi kapcsolat alatt özvegyi vagy baleseti özvegyi nyugdíjban részesült.
  • Amennyiben a házasság megkötésekor az özvegy már elérte az öregségi nyugdíjkorhatárt, csak akkor jogosult az özvegyi nyugdíjra, ha a párnak már van gyermeke korábbi együttéléséből, vagy ha a pár a házasságkötéstől számítva legalább 5 éven keresztül megszakítás nélkül együtt élt.
  • Elvált házastárs esetén (1 évnél hosszabb ideje tartó különélésre vonatkozóan) az jogosult az ellátásra, aki házastársa haláláig tartásdíjban részesült, azonban az özvegyi nyugdíj összege nem lehet magasabb a tartásdíj értékénél.

Ahogy írtuk, az elhunytnak vagy nyugdíjasnak kellett lennie, vagy rendelkeznie kellett elegendő szolgálati idővel, ami alapján halála után megállapítható számára egy „elméleti” nyugdíj. Összefoglalva,

az özvegy abban az esetben lehet jogosult az ellátásra, ha az elhunyt

  • öregségi nyugdíjasként halt meg,
  • 22 éves kora előtt és az iskolai tanulmányai megszűnését követő 180 napon belül/összesen minimum 2 év szolgálati időt letöltve hunyt el;
  • 22-25 éves kora közt hunyt el minimum 4 év biztosítási jogviszonnyal;
  • 25-30 éves kora közt hunyt el minimum 6 év biztosítási jogviszonnyal;
  • 30-35 éves kora közt hunyt el minimum 8 év biztosítási jogviszonnyal;
  • 35-45 éves kora közt hunyt el minimum 10 év biztosítási jogviszonnyal;
  • 45 évet betöltve hunyt el minimum 15 év biztosítási jogviszonnyal;
  • illetve, ha az elhunyt nem teljesítette a meghatározott szolgálati időt, viszont egy alacsonyabb életkorhoz tartozó szolgálati időt megszerzett, ezt követően pedig szolgálati idejében nem volt 30 napnál hosszabb, nem keresőképtelenségből fakadó megszakítás.

Ideiglenes özvegyi nyugdíj

Ez volna az özvegyi nyugdíj első szakasza. Ha fenti feltételek teljesülnek mind az özvegy, mind az elhunyt részéről, akkor az ellátás 1 évig jár. Ha az elhunyt özvegye 1,5 évesnél fiatalabb gyermeket nevel, az ellátás a gyermek 18 hónapos koráig kapható. Megint más a helyzet, ha a gyermek fogyatékos vagy tartósan beteg. Ekkor az özvegyi nyugdíjat a gyermek 3 éves koráig folyósítják az igénylőnek.

Alapvetően tehát ez az ideiglenes nyugellátás 1 évre szól, mely alatt az elhunyt házastárs öregségi nyugdíjának 60%-a illeti meg az özvegyet.

Idős hölgy egyedül áll az ablaknál

A nyugellátás „feléledése”

Ha az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnik, a jogosultság még kétszer feléledhet, amennyiben az özvegy

  • az elhunyt társa halálának időpontjában már betöltötte a nyugdíjkorhatárt, vagy
  • az egészségügyi állapota legfeljebb 50%-os (megváltozott munkaképességű), vagy
  • legalább 2 gyermeket vagy egy fogyatékos/tartósan beteg gyermeket nevel és az elhunyt jogán árvaellátásra jogosultak.

Az özvegységi nyugdíj feléledése arra is vonatkozik, akinek a fenti események közül valamelyik feltétel létrejön a házastárs halálát követő 10 éven belül. Elvált özvegy esetében csak akkor éledhet fel az ellátás, ha a feltételek egyike a különélés kezdetének időpontjától 10 éven belül következik be.

Az özvegyi feléledése életkor alapján

Ha az özvegy az elhunyt fél halálától számolva 10 éven belül betölti a haláleset évében megadott öregségi nyugdíjkorhatárt, akkor jogosult lesz az ellátásra (kivéve Nők 40-nél). Ekkor az özvegyi nyugdíj az elhunyt társ öregségi nyugdíjának 60%-a, ha az özvegy egyéb járadékban nem részesül. Ha igen, akkor az elhunyt öregségi nyugdíjának 30%-a.

A feléledt özvegyi nyugdíj folyósítása megszűnik, ha

  • az özvegy házasságot köt a nyugdíjkorhatár előtt, vagy ha azonos neműek közötti élettársi kapcsolatot jegyez be;
  • ha felülvizsgálják munkaképességét és egészségi állapota meghaladja az 50%-ot;
  • ha már nem illeti meg árvaellátás gyermektartás címén.
Maradt még kérdésed? Más témával kapcsolatban szeretnél segítséget kérni? Keresd a Hóvége ügyfélszolgálatát!
További tartalmakért pedig kövess minket TikTokon és Youtubeon is!

Kapcsolódó

„Még én sem töltöm le!” – Kiakadt egy ügyfélszolgálatos a REpont applikáció miatt

A REpont applikáció nélkül nem lehet bankszámlára kérni az üvegvisszaváltásból származó összeget, pedig sokan inkább ezt választanák.

Friss apuka vagy? Az extra szabadnapok neked is járnak – vedd ki, mielőtt elvesznek!

Tavalyhoz képest változtak a szabály, mutatjuk a friss tudnivalókat.

Ezért kell hitelfelvétel előtt megismerni a feltételeket – Csúnyán pórul járhatsz!

Nagyon fontos, hogy hitelfelvétel, vagy valamilyen támogatás felvétele előtt mindenképp tájékozódjunk annak a feltételeiről.
Nyitólap
Mikor utalják?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél