Ne posztolj Szilvásváradról! 10 eset, amikor nem jár táppénz, hiába jelentesz beteget

Könnyű megoldásnak tűnhet szabadság helyett – vagy egyéb okból- a táppénzzel trükközni, de egyáltalán nem éri meg. Valószínűleg mindenki látott már olyan esetet az ismeretségi körében, amikor valaki beteget jelentett, de közben vidáman posztolt egy kirándulásról a közösségi médiában. Azon túl, hogy ez elég könnyen a munkáltató tudomására jut, súlyos jogi következménye is lehet a dolognak. De nemcsak akkor nem jár táppénz, ha valójában nem is vagyunk betegek, hanem ezen kívül még számos esetről érdemes tudni, amelynek következménye a táppénz jogosultság megszűnése.

Betegszabadság és táppénz

Mielőtt rátérünk, hogy mely esetekben merülhet fel a táppénz jogosultság megszűnése, tisztázzuk a táppénz fogalmát. Pénzbeli ellátásra – betegszabadságra, táppénzre – jogosult az a társadalombiztosítási jogviszonnyal rendelkező személy, akinek a keresőképtelenségét orvos megállapította és igazolta. Emellett bizonyos törvényi feltételeknek is meg kell felelni ahhoz, hogy valaki jogosult legyen betegszabadságra, táppénzre.

De mi a különbség a kettő között? A keresőképtelenség első 15 munkanapjára betegszabadság jár, ezt az ellátást a munkáltató fizeti, összege a távolléti díj 70%-a. A betegszabadság kimerítését követő naptól állapítható meg a táppénz. Ennek mértéke a biztosításban töltött időtől, illetve az esetleges kórházi ápolástól függ. A kifizethető összeg felső határhoz kötött. A felső határt a keresőképtelenség oka határozza meg, ami szerint a táppénz az átlagkereset 50 vagy 60%-a lehet.

Ha valaki eleve nem jogosult táppénzre

Vannak olyan esetek, amikor valaki nem jogosult betegszabadságra, illetve táppénzre, akkor sem, ha beteg. A betegszabadságnak, táppénznek törvényi feltételei vannak, ha ezek nem teljesülnek, úgy eleve nem jár az ellátás.

Betegszabadságot, táppénzt csak az vehet igénybe, akinek van érvényes társadalombiztosítása. Ebből következően a keresőképtelen személynek kötelező fizetnie az egészségbiztosítási járulékot maga után. A táppénz további feltétele, hogy az orvos állapítsa meg és igazolja a keresőképtelenséget. Ennek hiányában nem jár táppénz.

Például, ha valaki nem bejelentve dolgozik és nem fizeti maga után az egészségbiztosítási járulékot, akkor a háziorvos nem tudja keresőképtelenné nyilvánítani. 

Betegszabadságra jogosultak azok az alkalmazottak, akik munkaviszonya a Munka Törvénykönyve hatálya alá tartozik, illetve a kormánytisztviselők, az állami szolgálati, a közszolgálati és közalkalmazotti jogviszonyban álló személyek.

A táppénz jogosultság megszűnése

Az alábbi helyzetekből a táppénz jogosultság megszűnése következik, vagy eleve nem is vehető igénybe, ha valamely ellátásban részesül a jogosult. 

Nem jár táppénz:

  • Ha a lejárt a betegszabadság, az azt követő szabadnapra, heti pihenőnapra és munkaszüneti napra
  • A táppénz első napjának azon részére, amelyen esetleg a jogosult még dolgozott
  • A gyermekgondozást segítő ellátás folyósításának idejére, kivéve, ha valaki az ellátás mellett dolgozik
  • Letartóztatás és szabadságvesztés időtartamára
  • Saját jogú nyugdíj folyósításának időtartamára
  • A korhatár előtti ellátás, a szolgálati járandóság, a táncművészeti életjáradék és az átmeneti bányászjáradék folyósításának az idejére, kivéve, ha valaki az ellátás mellett dolgozik

    Az alábbi helyzetekben azonnal megszűnik a táppénz folyósítása

    A táppénz jogosultság megszűnése történhet orvosi javaslatra vagy a munkáltató által kért felülvizsgálat eredményeképpen is. A táppénz igazolt betegség vagy egyéb -szintén orvosi igazoláshoz kötött- esetekben jár és együttműködést kíván a biztosított részéről is. Ide tartozik, hogyha valakit betegség miatt vett táppénzre a háziorvos, akkor otthon tartózkodjon, vegyen részt az előírt kezelésen. Ugyanígy, ha valakit a gyermeke gondozása vagy kórházi tartózkodása okán írt ki az orvos táppénzre és mindeközben családi nyaraláson van, az súlyos jogi következményekre számíthat.

    Az alábbi esetekben szűnik meg a táppénz folyósítása:

    • A biztosított az elrendelt orvosi vizsgálaton elfogadható ok nélkül nem jelent meg és a mulasztásra elfogadható okot nem tud szolgáltatni.
    • A keresőképesség elbírálásának ellenőrzését végző szakértő, főorvos általi vizsgálathoz nem járul hozzá
    • Az orvos utasításait nem tartja be,
    • illetve a gyógyulást tudatosan késlelteti a biztosított.

    A munkáltató jogosult kérni a táppénzen lévő dolgozó keresőképességének orvosi felülvizsgálatát- ha például azt látja a közösségi platformokon, hogy a beosztottja táppénz alatt Szilvásváradon kisvasutazik. 

    A munkaviszonyt táppénz alatt is megszüntetheti a munkáltató azonnali hatályú felmondással. Ilyen esetben a felmondási idő kezdete a betegszabadság, táppénz végét követő első munkanapon kezdődik. 

    Napi Spúrtipp
    Hóvége Ügyfélszolgálat

    A józan apa és életre szóló ajándékai gyermekének – Böcskei Balázs írása

    Mit adhat egy józan édesapa ajándékba a gyermekének, amit egy függő apa nem tud?

    Meglepő, mire használható a SZÉP-kártya online: 12 alig ismert dolog, amit vehetünk rajta

    Idén a SZÉP-kártyán lévő pénzt már lakásfelújításra - valójában lakásszépítésre - is költhetjük....

    Így kérje az ingyenes amperbővítést az MVM-től, ha gyakran lecsap a biztosíték, elmegy az áram

    32 amperig mindenkinek jár, de ingyenes semmiképpen sem lesz.

    Vinted és adózás: kit érint a NAV figyelmeztetése?

    Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a használt termékek értékesítéséről és annak adózásáról.

    Hogyan befolyásolja az anyós a párkapcsolatot, ha közel lakik?

    Az anyós és párkapcsolat egyensúlya kihívás lehet, főleg, ha a család túl közel él egymáshoz. De sokszor nem csak az anyóson múlik a dolog.