Cikkünkben részletezzük, hogy a baleseti táppénz mikor jár és ki igényelheti. Bemutatjuk az igénylés menetét és azt is, hogy amennyiben valaki jogosult a baleseti táppénzre, akkor azt milyen időtartamban kaphatja. Hasznos, ha tisztában vagyunk ezekkel a szabályokkal, mert az interneten és a hétköznapokban sok tévhit kering a jogosultság feltételeivel kapcsolatban.
A legfontosabb tudnivaló azzal kapcsolatban, hogy a baleseti táppénz mikor jár, hogy a biztosított üzemi balesettel összefüggésben válik keresőképtelenné. Fontos tudni, hogy a biztosítotti jogviszony a biztosítás megszűnését követő harmadik napig fennáll. Az üzemi balesetbe tartozik a foglalkozási megbetegedés is, alább kifejtjük, hogy mi mit jelent pontosan.
A baleseti táppénz mikor jár?
Aki üzemi baleset vagy foglalkozási megbetegedés miatt keresőképtelenné válik, annak jár a baleseti táppénz. Ehhez szükséges, hogy legyen biztosítotti jogviszonyunk, illetve jó, ha tudjuk, hogy az annak megszűnését követő harmadik napig még biztosítottnak számítunk.
Mit jelent az, hogy valaki keresőképtelen? Keresőképtelen az, aki az üzemi balesettel összefüggő és gyógykezelést igénylő egészségi állapota miatt vagy gyógyászati segédeszköz hiányában munkát végezni nem tud. A baleseti táppénz megállapításának alapfeltétele, hogy az üzemi baleset és a keresőképtelenség ok-okozati összefüggésben álljon egymással – foglalja össze a das.hu.
Mennyi a baleseti táppénz összege?
Baleseti táppénzben csak az részesülhet, aki társadalombiztosítási járulékalapot képező jövedelemmel rendelkezik, ez alapján állapítható meg a táppénz összege.
A baleseti táppénz összege megegyezik a baleseti táppénz alapjának naptári napi összegével, azaz 100%-ával. Úti baleset esetén ennek az összegnek 90%-ával.
Társadalombiztosítási járulék fizetésére nem kötelezett biztosított, illetőleg baleseti ellátásra jogosult baleseti táppénze a szociális vetítési alap összege (28 500 Ft) 150%-ának naptári napi összegével (ez 2024-ben 42 750 Ft alapulvételét jelenti) azonos, úti üzemi baleset esetén annak 90%-ával egyezik meg- derül ki a meosz.hu vonatkozó írásából.
A baleseti táppénz igénylése
Az igénylés iránti kérelmet a foglalkoztatóhoz kell benyújtani, kivéve, ha az nem működik társadalombiztosítási kifizetőhelyként. Ilyen esetben a munkáltató köteles a kérelmet 5 napon belül továbbítani a székhelye szerint illetékes kormányhivatalhoz.
Aki egyéni vállalkozó, mezőgazdasági őstermelő az a baleseti táppénz iránti kérelmet írásban, a székhelye szerint illetékes kormányhivatalnál nyújthatja be.
Speciális esetek
Amennyiben valakinek megszűnt a biztosítása, annak az ún. passzív baleseti táppénz kérelemhez a korábban átvett „Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról” nevű nyomtatványt is mellékelnie kell.
A Magyarország területén kívül elszenvedett üzemi baleset esetén a kormányhivatalhoz kell a baleseti táppénz iránti kérelmet benyújtani. Csatolni kell hozzá az orvosi igazolást és az üzemi baleset elismerésére vonatkozó bizonyítékok magyar nyelvű fordítását is.
Mennyi az ügyintézési határidő?
Általános esetben 8 nap az ügyintézés határideje, de ha valamilyen irat vagy igazolás hiányzik, akkor akár 60 napig is tarthat az eljárás a hiánypótlás lefolytatása miatt. Az igénybejelentés napjától visszamenőleg legfeljebb 6 hónapra érvényesíthető a baleseti táppénz iránti igény.
A baleseti táppénz meddig jár?
A baleseti táppénz a keresőképtelenség fennállásának első napjától folyósítható, ami hivatalosan az a nap, amikortól az orvos megállapítja a foglalkozási megbetegedés napját. Baleseti táppénzben maximum egy évig részesülhet a jogosult, de orvosszakértői szakvélemény alapján maximum egy évvel meghosszabbítható.
Milyen szabály vonatkozik arra, aki már részesült egyszer baleseti táppénzben?
Aki egy éven belül már részesült baleseti táppénzben, akkor az egy éven belüli baleseti táppénz folyósítás időtartamát az újabb jogosultsági időbe be kell számítani. Azaz annyival kevesebb ideig vehetjük igénybe a baleseti táppénzt.
Abban az esetben, ha valaki 180 napon belül ugyanazon üzemi baleset következtében, ugyanazon a munkahelyen ismét keresőképtelenné válik, akkor ismét jogosult lesz baleseti táppénzre és a korábbi összegnél nem kaphat kevesebbet.
További kérdésed maradt a táppénzzel kapcsolatban? Valami nem világos? Kérdezd a Hóvége Ügyfélszolgálatát és 48 órán belül válaszolunk!