Rendkívüli szabadság haláleset esetén: Tudtad, hogy ez jár neked?

Minden munkavállalónak jár rendkívüli szabadság haláleset esetén, amennyiben az elhunyt személy a közeli hozzátartozója. A munkáltatót törvény kötelezi, hogy ilyen esetben elengedje a dolgozót.

Ez egy különleges szabadság. Nem a rendes szabadság vagy a pótnapok terhére illeti meg a munkavállalót, hanem azoktól teljesen külön kezelendő. Ha a dolgozó családtagja meghal, ezt bejelenti a főnökének, aki kiadja a rendkívüli szabadság haláleset esetén különleges szabadságot.

A hozzátartozókat megillető rendkívüli szabadság haláleset esetén kettő munkanap.

Abban az esetben jár, ha a munkavállaló következő rokonai közül halt meg valaki:

  • egyenesági rokon: szülő, nagyszülő, gyerek,
  • egyenesági rokon házastársa: szülő, nagyszülő, gyerek férje vagy felesége,
  • örökbefogadott gyermek,
  • nevelt gyermek: ide tartozik a mostoha is,
  • örökbefogadó szülő,
  • nevelőszülő: vagy mostoha,
  • házastárs, élettárs,
  • házastárs egyenesági rokona,
  • testvér, illetve a testvér házastársa.

Munkajogi szempontból a rendkívüli szabadság haláleset esetén bármikor kivehető, arról a dolgozó rendelkezhet. A szabályok azonban kimondják, hogy ennek az időpontja az elhunyt temetésének időpontjához kell igazodjon.

A rendkívüli szabadság haláleset esetén olyan járandóság, amit kérelmezni kell, ennek hiányában a munkáltató nem fogja kiadni.

A kérelem történhet egy egyszerű – a főnöknek vagy a személyzeti osztálynak küldött – levél formájában, hagyományos vagy elektronikus úton. A kérelemben mindenképpen szerepeljen: saját nevünk, az elhunyt neve, a rokonság foka, valamint az indoklás (ez alapesetben a haláleset vagy a temetés lehet). A kérelmet alá kell írni, így válik hivatalossá. Ha a kérelmet benyújtottuk, a munkáltató nem tagadhatja meg a szabadság kiadását.

Hogyan férhetnek hozzá az elhunyt bankszámlájához a családtagok?

Gyakori kérdés a közeli hozzátartozó halálakor, hogy a családtagok hogyan férhetnek hozzá az elhunyt bankszámlájához, például azért, hogy a temetést vagy a kapcsolódó költségeket kifizessék. A válasz egyszerű: a bankszámlához úgy lehet jogszerűen hozzáférni a családtagoknak, ha erről az elhunyt életében így rendelkezett. A rendelkezés által érintett bankszámla nem része a hagyatéknak, viszont a vagyonnak részét képezi, tehát arra kötelesrészt kérhetnek az elhunyt más hozzátartozói. Mindenképp érdemes, hogy aki sok pénzt tart a bankszámláján, rendelkezzen valamelyik rokona javára, hiszen ennek hiányában akár hónapokig is eltarthat, mire hozzáférnek a számlájához, ami miatt akár komoly anyagi nehézségek is lehetnek a családban.

Temetés, egy nő fogja egy férfi karját, aki rendkívüli szabadság haláleset esetén van
Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Hogyan szabadulj meg a vakondoktól?

Küzdesz a vakondokkal a kertben? Fedezd fel a leghatékonyabb vakond elleni védekezés módjait! Természetes és modern megoldásokat mutatunk:

Balatoni horgászjegy árak 2025-ben: napi, 10 napos, online és SZÉP-kártyás opciók

Horgászjegy váltása kötelező, ha hódolni szeretnénk több, mint egymillió magyar kedvenc hobbijának. Ilyen árakra számíthatunk idén.

Nyári szélvédőmosó házilag: a kamionosok filléres receptje

Ez a házi készítésű nyári szélvédőmosó minden szennyeződést leold és foltmenetesen szárad.

Túl puha, plöttyedt, egyenetlen? Így készíts tökéletes roppanós kovászos uborkát!

Tökéletes alapanyag nélkül sosincs jó eredmény a konyhában: ez fokozottan igaz a fermentált, erjesztett ételekre.

Megszűnt a terhességi-gyermekágyi segély – mit igényelhetsz helyette? Ezt kell tudni a tgyásról 2025-ben

Sokak számára ismerős lehet, azonban ez az ellátás már 2015-ben megszűnt.