Orvosi vizsgálat munkaidőben? Noha egyre több mindent intézhetünk már online, bizonyos esetekben kénytelenek vagyunk személyesen eljárni. Mivel a hivatalok is “rendes” munkaidőben vannak nyitva – orvoshoz pedig jó, ha kapunk időpontot -, így nem sok választásunk marad, mint elkéredzkedni a munkából. Munkahely elhagyása munkaidőben? Utánanéztünk, hogy mit engedélyez a Munka Törvénykönyve, és hogy mihez kell hivatalosan szabadságot kivenni – hacsak nem tudunk megegyezni a főnökkel.
Munkahely elhagyása munkaidőben? Ezek a szabályok
A Munka Törvénykönyvében található rendelkezések alapján a munkaidő felett elsősorban a munkáltató rendelkezik. A munkavállaló pedig köteles a munkaideje alatt munkavégzés céljából – munkára képes állapotban – a munkáltató rendelkezésére állni.
A fő szabály szerint ügyintézésre nem köteles elengedni a főnök. Más tészta persze, hogy a gyakorlatban általában működik az, hogy megbeszéljük a főnökkel, hogy szerelőhöz kell vinni az autót vagy fél éve várunk egy orvosi időpontra, ez szívességi alapon működhet. De alapesetben minden ilyen helyzetre szabadságot kellene kivenni vagy gyűjteni az óraszámokat, és amennyiben összegyűlt egy munkanapnak megfelelő munkaóra, úgy kivenni egy napot.
Mikor mentesül a munkavállaló a munkavégzés alól?
A Munka Törvénykönyve alapján a dolgozó az alábbi esetekben mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettség alól. Ezekben a helyzetekben lehetséges a munkahely elhagyása munkaidőben:
- ha keresőképtelen, pl. egészségügyi okból
- az emberi reprodukciós eljárással összefüggő, egészségügyi intézményben történő kezelés időtartamára
- kötelező orvosi vizsgálat tartamára
- véradáshoz szükséges, legalább négy óra időtartamra
- szoptató anya a szoptatás első hat hónapjában naponta kétszer egy, ikergyermekek esetén kétszer két órára, a kilencedik hónap végéig naponta egy, ikergyermekek esetén naponta két órára
- hozzátartozó halálakor két munkanapra
- általános iskolai tanulmányok folytatása, továbbá a felek megállapodása szerinti képzés, továbbképzés esetén, a képzésben való részvételhez szükséges időre
- önkéntes vagy létesítményi tűzoltói szolgálat ellátásának idejére
- bíróság vagy hatóság felhívására, vagy az eljárásban való személyes részvételhez szükséges időtartamra, pl. tárgyalás vagy kihallgatás
- örökbefogadás előkészítése időszakában – az örökbe fogadható gyermekkel történő személyes találkozás céljából – évente legfeljebb tíz munkanapra
- a különös méltánylást érdemlő személyi, családi vagy elháríthatatlan ok miatt indokolt távollét tartamára
- súlyos egészségi okból gondozásra szoruló hozzátartozójának, vagy a munkavállalóval közös háztartásban élő személynek nyújtott személyes gondozás céljából évente legfeljebb öt munkanapra
Mikor szabályos a munkahely elhagyása munkaidőben?
A fenti esetekben is fontos, hogy a távollét okát mindig tudjuk igazolni, például orvosi igazolással vagy hivatalos papírokkal. Ezek hiányában a távollét igazolatlannak számít és akár alapjául szolgálhat a munkaviszony megszüntetésének is.
Amit még tehetünk:
- Próbáljuk úgy szervezni az időpontokat, hogy azok munkaidőn kívülre essenek.
- Ha nem megy másként, szabadságot kell kivenni. A szabadságok egy részéről a munkavállaló dönt, hogy mikor szeretné kivenni. Másik részéről pedig a munkáltató.
- Szóbeli megállapodás a főnökkel, amennyiben sürgős határidő nem gátolja vagy a munka jellege megengedi ezt. De a lényeg, hogy alapból nem elvárható, hogy a főnök elengedjen a kormányablakba munkaidőben.
Maradt még kérdésed? Többet szeretnél munkajogi dolgokról olvasni, esetleg egy konkrét ügyben kérnél segítséget? Fordulj ügyfélszolgálatunkhoz, 2 napon belül válaszolunk!