Ha már elfogyott az évben felvehető összes szabadságod, akkor sincs minden veszve. Ha nyaralnál még, vagy családi okból kéne távol maradnod, van megoldás.

A Munka Törvénykönyve szerint 20 nap alapszabadság jár évente, amelytől ugyan el lehet térni, de ennél kevesebb semmiképpen sem lehet. Maximum több szabadnapot adhat a munkáltató a dolgozóknak. Az alapszabadság egészül ki pótszabadsággal a gyermekek után, életkor után, veszélyes munkakör esetén vagy megváltozott munkaképességű személyek részére. Emellett a pótszabadság körébe tartozik az apaszabadság és a fiatal munkavállalóknak (aki a 18. életévét még nem töltötte be) járó plusz szabadnapok.

De mi van, ha elfogyott a szabadságod? Több alternatív megoldás is szóba jöhet, ha elhasználta az éves keretet – írja az Adó Online.

Elfogyott a szabadságom! Mit tegyek? Mutatunk 4 lehetőséget:

1. Különös méltánylást érdemlő személyi okok

Az Munka Törvényköve leszögezi, hogy különböző okok miatt a munkavállaló mentesülhet a munkavégzés alól. Például különös méltánylást érdemlő személyi ok miatt. Ilyen ok lehet például az, ha a gyerek elsős évnyitó ünnepségére kell mennie a szülőnek, vagy ha például csőtörés volt és várni kell a szerelőt.

2. Fizetés nélküli szabadság

A fizetés nélküli szabadság az egyik leggyakrabban alkalmazott megoldás fizetett szabadság hiányában. Ezt a munkavállalónak kell kérnie, és a munkáltatóval való megállapodás alapján vehető igénybe. 

Fizetés nélküli szabadság esetén a munkavállaló nem dolgozik. Viszont nem is kap fizetést. Ilyenkor a munkáltató és a munkavállaló megállapodnak egymással. Az is lehet, hogy kap fizetést, csak a szokásosnál alacsonyabbat.

3. Távmunka

Távmunkában a munkavállaló otthonról, vagy akár egy másik országból, egy nyaralóból is végezheti a munkáját. Persze csak ha olyan a munkaköre, amit lehet végezni távmunkában. Távmunka kérése akkor lehet praktikus, ha a munkavállaló tud dolgozni, de családi (Pl.: beteg gyerek gondozása) vagy egészségügyi okokból otthon kell maradnia. Vagy, ha munkaidő után még a Balaton-parton pihenne délutánonként. Otthoni munkavégzés a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás keretében, átmenetileg és eseti jelleggel engedélyezhető, illetve rendelhető el a munkavállaló számára.

4. Rugalmasan beosztható munkaidő

A munkaidőkeret lehetővé teszi, hogy a munkáltató rugalmasan ossza be a munkaidőt egy meghatározott időszakon belül. Például hetekre vagy hónapokra. Ha a munkavállalónak elfogyott a szabadsága, de szüksége van szabadnapra, a munkáltató segítheti azzal, hogy a munkaidőkereten belül módosítja a munkavállaló munkaidő-beosztását, aki így a kiesett munkaidőt később pótolhatja.

Fontos, hogy a munkáltató köteles a munkavállalót legalább 15 nappal előre értesíteni, ha ki akarja adni a szabadságot. Ettől a szabálytól csak a munkavállaló beleegyezésével lehet eltérni. Ugyanez igaz a munkavállalóra, ha meghatározott időpontban szeretne szabadságot kivenni, arról neki is 15 nappal megelőzően szólnia kell.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Karácsonyi ajándék hitelből: anyagi csőd lehet a vége, ha így veszed fel – mutatjuk a buktatókat

Jön a karácsony, már csak pár hét van hátra, és mostanra már biztosan mindenki elkezdett matekozni. Mi is.

Neked is soknak tűnik a hivatalos átlagbér? Mutatjuk a valóságot

Te se keresel 627 400 forintot? A legtöbben nem.

Betlehem készítése házilag: a 4 legcukibb ötlet fillérekből, ami tényleg gyorsan megvan

Mutatjuk a legegyszerűbb és mégis legmutatósabb Betlehem ötleteket, amelyekből lehet inspirálódni.