Kiadták az újabb riasztást: hőségriadó idején ezek a munkahelyi szabályok

Másodfokú hőségriasztás van érvényben csütörtök éjfélig az ország egész területén. Nem ez az első alkalom, és nagyon úgy tűnik, hogy a jövőben sem lesz nyár nagyobb hőhullámok nélkül. Készüljünk, mert az elhúzódó hőség megterheli a szervezetet, különösen az idősekre, a gyermekekre és a fizikai munkát végzőkre veszélyes. De mit is jelent pontosan a másodfokú hőségriadó, változnak-e a munkahelyi szabályok, és mit kell tudni ilyenkor a munkavédelemről? Mondjuk.
Hőségriasztás fokozatai
Riadót a Nemzeti Népegészségügyi Központ, a katasztrófavédelem és a meterológiai szolgálatok fújhatnak. Első-, másod – és harmadfokú riasztást adhatnak ki a következők szerint:
- A napi középhőmérséklet legalább egy átlagos magyarországi megyének megfelelő területen (legalább egy napig) 25 és 27 °C között várható.
- A napi középhőmérséklet legalább egy átlagos magyarországi megyének megfelelő területen (legalább egy napig) 27 és 29 °C között várható.
- A napi középhőmérséklet legalább egy átlagos magyarországi megyének megfelelő területen (legalább egy napig) 29 °C fölött várható.
Hőségriadó munkahelyi szabályok
A nyári hőség idejére vonatkozó szabályok akkor lépnek érvénybe, ha a munkahelyi klíma a 24 °C (K) EH értéket meghaladja. A 24 °C (K) EH hőmérsékleti érték (komplex levegőkörnyezeti mutatószám/klímaindex) megállapításakor az adott hely léghőmérsékletén kívül figyelembe kell venni a levegő relatív nedvességtartalmát, a légsebességet, és a hősugárzást is. A hőségriasztást az országos tisztifőorvosi feladatokért felelős helyettes államtitkár adja ki – írja a munkaugyiforum.hu
(Másodfokú) hőségriadó és munkavédelem
Az alábbi szabályokat kell betartani:
- Ha a munkahely hőmérséklete meghaladja a 24 °C-ot, akkor kötelező a védőital biztosítása a dolgozóknak.
- A folyadék lehet víz és ásványvíz is, de utóbbi nem kötelező. Az ízesített italok esetében vigyázni kell, hogy a cukortartalom ne legyen 4%-nál több.
- A védőital hőmérséklete maximum 14-16 °C lehet. Forró közegben – legyen az akár kültéri vagy beltéri – akár félóránként is cserélni kell a védőitalt.
A nyári melegben a szervezet minden energiáját a hűtésre és a fenntartásra fordítja, ezért a terhelést pihenőidőkkel kell csökkenteni. A pihenőidőket minden órában kell biztosítani a regenerálódáshoz.
- 28,5 °C-nál a nehéz fizikai munkát végzők 15 perc pihenőidőt kapnak óránként.
- 30,5 °C-nál közepesen nehéz fizikai munkát végzők óránként 15 perc pihenőidőt kapnak. A nehéz fizikai munkát végzők már fél órát pihenhetnek.
- 31,5 °C-nál a közepesen nehéz fizikai munkát végzők 30 perc pihenőidőt kapnak óránként, a nehéz fizikai munka esetében 45 perc jár.
- 32,5 °C-nál a közepesen nehéz fizikai munkát végzők is 45 perc pihenőidőt kapnak óránként.
- 32,5 °C-nál magasabb hőmérséklet esetén már hővédő ruha is kötelező.
Hőségben könnyű, világos színű, szellős ruházat viselését ajánlják mindenkinek. Ha lehetséges, akkor érdemes lazítani a munkahelyi öltözködési szabályokon is, már ha a munkakör megengedi. Zárt munkahely esetén nem árt átvizsgálni a szellőző berendezéseket és légkondícionálókat, hogy megfelelően működjenek, javasolt továbbá a rendszeres szellőztetést. A szabad térben dolgozóknál érdemes úgy beosztani a munkavállalókat, hogy felváltva menjenek a napfényre.