Kiadták az újabb riasztást: hőségriadó idején ezek a munkahelyi szabályok

Másodfokú hőségriasztás van érvényben csütörtök éjfélig az ország egész területén. Nem ez az első alkalom, és nagyon úgy tűnik, hogy a jövőben sem lesz nyár nagyobb hőhullámok nélkül. Készüljünk, mert az elhúzódó hőség megterheli a szervezetet, különösen az idősekre, a gyermekekre és a fizikai munkát végzőkre veszélyes. De mit is jelent pontosan a másodfokú hőségriadó, változnak-e a munkahelyi szabályok, és mit kell tudni ilyenkor a munkavédelemről? Mondjuk.

Hőségriasztás fokozatai

Riadót a Nemzeti Népegészségügyi Központ, a katasztrófavédelem és a meterológiai szolgálatok fújhatnak. Első-, másod – és harmadfokú riasztást adhatnak ki a következők szerint:

  1. A napi középhőmérséklet legalább egy átlagos magyarországi megyének megfelelő területen (legalább egy napig) 25 és 27 °C között várható.
  2. A napi középhőmérséklet legalább egy átlagos magyarországi megyének megfelelő területen (legalább egy napig) 27 és 29 °C között várható.
  3. A napi középhőmérséklet legalább egy átlagos magyarországi megyének megfelelő területen (legalább egy napig) 29 °C fölött várható.

Hőségriadó munkahelyi szabályok

A nyári hőség idejére vonatkozó szabályok akkor lépnek érvénybe, ha a munkahelyi klíma a 24 °C (K) EH értéket meghaladja.  A 24 °C (K) EH hőmérsékleti érték (komplex levegőkörnyezeti mutatószám/klímaindex) megállapításakor az adott hely léghőmérsékletén kívül figyelembe kell venni a levegő relatív nedvességtartalmát, a légsebességet, és a hősugárzást is. A hőségriasztást az országos tisztifőorvosi feladatokért felelős helyettes államtitkár adja ki – írja a munkaugyiforum.hu

(Másodfokú) hőségriadó és munkavédelem

Az alábbi szabályokat kell betartani:

  • Ha a munkahely hőmérséklete meghaladja a 24 °C-ot, akkor kötelező a védőital biztosítása a dolgozóknak.
  • A folyadék lehet víz és ásványvíz is, de utóbbi nem kötelező. Az ízesített italok esetében vigyázni kell, hogy a cukortartalom ne legyen 4%-nál több.
  • A védőital hőmérséklete maximum 14-16 °C lehet. Forró közegben – legyen az akár kültéri vagy beltéri – akár félóránként is cserélni kell a védőitalt.

A nyári melegben a szervezet minden energiáját a hűtésre és a fenntartásra fordítja, ezért a terhelést pihenőidőkkel kell csökkenteni. A pihenőidőket minden órában kell biztosítani a regenerálódáshoz.

  • 28,5 °C-nál a nehéz fizikai munkát végzők 15 perc pihenőidőt kapnak óránként.
  • 30,5 °C-nál közepesen nehéz fizikai munkát végzők óránként 15 perc pihenőidőt kapnak. A nehéz fizikai munkát végzők már fél órát pihenhetnek.
  • 31,5 °C-nál a közepesen nehéz fizikai munkát végzők 30 perc pihenőidőt kapnak óránként, a nehéz fizikai munka esetében 45 perc jár.
  • 32,5 °C-nál a közepesen nehéz fizikai munkát végzők is 45 perc pihenőidőt kapnak óránként.
  • 32,5 °C-nál magasabb hőmérséklet esetén már hővédő ruha is kötelező.

Hőségben könnyű, világos színű, szellős ruházat viselését ajánlják mindenkinek. Ha lehetséges, akkor érdemes lazítani a munkahelyi öltözködési szabályokon is, már ha a munkakör megengedi. Zárt munkahely esetén nem árt átvizsgálni a szellőző berendezéseket és légkondícionálókat, hogy megfelelően működjenek, javasolt továbbá a rendszeres szellőztetést. A szabad térben dolgozóknál érdemes úgy beosztani a munkavállalókat, hogy felváltva menjenek a napfényre.

Forrás: kozfoglalkoztatas.kormany.hu, munkaugyiforum.hu

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ha eldugult a mosogatógép sótartálya: hogyan ismerd fel és mit tegyél?

Cikkünkben mutatjuk, hogy mik a tipikus jelek, és mit tehetsz ellene.

Hétköznapi luxus: kinek az újkrumpli, kinek a Rolex

Valakinek hétköznapi luxus néhány plusz sör vagy egy kisadag újkrumpli, addig másnak a...

Fagykár érte? Hektáronként 100 ezer forint kártérítési előleg kérhető július 16–31. között

Most aktuális! Így kell kérni a kártérítést fagykár esetén.

Kinek jár ingyenes hallókészülék? Mutatjuk az összes tudnivalót

Az állam jelentős támogatást biztosít ezekre az eszközökre, sőt, van, akinek egyáltalán nem kell fizetnie érte.

Mikor évül el a közös költség tartozás? A szabály, amit sokan nem ismernek

5 év után minden elévül? Nem feltétlenül, erre kell figyelni!