Milyen támogatást kaphatnak a friss diplomás pályakezdők?

Nem sok jóra számíthatnak azok, akik a diploma megszerzése után röviddel nem találnak munkát. A tanulói jogviszony megszűnik, lejár a diákigazolvány érvényessége, nem élhetnek az addigi kedvezményekkel. Megfelelő állást találni hónapokig is eltarthat, ezt bevétel nélkül átvészelni nem egyszerű. Mik a lehetőségek, létezik-e egyáltalán támogatás diplomás pályakezdőknek? Meddig érvényes a diákigazolvány, mikortól kell fizetniük a tb-t? Válaszolunk.

Diákigazolvány és egészségügyi szolgáltatási járulék (tb)

A tb-törvény szerint a biztosítottakon kívül azok is jogosultak egészségügyi szolgáltatásra, akik középfokú nevelési-oktatási vagy felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanulmányokat folytatnak. A felsőoktatási intézményben tanuló nappali tagozatos hallgató a hallgatói jogviszony kezdetétől a diákigazolványra való jogosultság megszűnéséig jogosult egészségügyi szolgáltatásra. Röviden, ameddig hallgató a hallgató, addig az orvosi ellátás ingyenes – és még egy ideig utána is. De foglalkozzunk előbb a diákigazolvánnyal.

Ha a hallgató jogviszonya az I. félévben szűnik meg, akkor a diákigazolványra a (következő év) március 31-ig jogosult, ha II. félévben (június 30.), akkor október 31-ig. Némi könnyebbséget jelenthet, hogy a diákigazolvány érvényességig a diákkedvezményeket is igénybe lehet venni.

Mi a helyzet a tb-vel?

A diákigazolványra való jogosultság lejárta után még van egy 45 napos türelmi időszak (passzív jogon való jogosultságnak hívják). Azaz

a tanulmányaikat júniusában befejező hallgatók egészségügyi szolgáltatás igénybevételére való jogosultsága október 31. napját követő 45. napon, december 15. napján szűnik meg.

Ha a (volt) hallgató nem jogosult az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére, akkor december 16-ától egészségügyi szolgáltatási járulékot (tb-t) kell fizetnie. 2023. január 1-től az egészségügyi szolgáltatási járulék havi összege 9600 forint (napi összege 320 forint).

Diplomás pályakezdőnek jár-e munkanélküli segély?

Álláskeresési járadék (korábbi nevén munkanélküli segély) azt az álláskeresőt illeti meg, aki az álláskeresővé válását megelőző három éven belül legalább 360 nap jogosultsági idővel rendelkezik (legalább ennyi időt dolgozott, vagyis volt legális munkaviszonya). Emiatt a pályakezdők nem lehetnek jogosultak az ellátásra.

Diplomás pályakezdő támogatás – mik a lehetőségek?

A friss diplomások nincsenek elkényeztetve a támogatásokat illetően. Viszonylag ismert az Ifjúsági Garancia Program, amelynek célja az volt, hogy segítsen a fiataloknak belépni a munka világába. Június 30-ával azonban a program lezárult, és egyelőre nincs hír arról, hogy folytatódik-e egyáltalán.

Nem támogatás, viszont az álláshoz jutást elősegítheti a munkaerőpiacra lépők kedvezménye. Munkaerőpiacra lépőnek számít az, akinek a foglalkoztatás kezdete előtti háromnegyed évben (275 nap) legfeljebb három hónapig (92 napig) volt munkaviszonya, illetve egyéni vagy társas vállalkozói jogviszonya. 2021. június 10. óta ez a kör bővült azokkal, akinek a foglalkoztatás kezdő hónapja előtti fél évben (183 nap) volt legfeljebb három hónap (92 nap) munkaviszonya, illetve egyéni vagy társas vállalkozói jogviszonya. A munkaadó adókedvezményre jogosult a munkaerőpiacra lépő fiatalok után, ez is egy érv lehet a foglalkoztatásuk mellett.

Nem kifejezetten diplomásoknak szól, de segítség lehet azoknak, akik már szereztek állást: 2022-től nem kell személyi jövedelemadót fizetniük a 25 év alatti fiataloknak. A kedvezmény munkaviszonyból származó jövedelemre vehető igénybe, ilyen jövedelem többek között a munkabér, táppénz, egyéni vállalkozó vállalkozói kivétje vagy átalányban megállapított jövedelme, mezőgazdasági őstermelői jövedelem. 2023-ban a kedvezmény összege jogosultsági hónaponként 499 952 forint, ami 74 993 forint adómegtakarítást jelent.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

3 töltött tojás húsvétra, ha unod már a kaszinót – recept

Töltött tojás húsvétra, meglepő? Nos, ezek egy kicsit igen. Három rendhagyó receptet hoztunk,...

A túlevés nemzeti sportjának ünnepe – húsvéti szokások és hagyományok

Húsvét, ez a tavaszi csoda, amikor a nyuszi tojást tojik (igen, biológiát meghazudtolva),...

Elveszik a jogosítványod, ha erre nem figyelsz: így nézheted meg, mennyi büntetőpontod van

Hány büntetőpont esetén vonják be a jogsit és hol lehet megnézni, hogy eddig hány pontot gyűjtöttünk?

Beutaló nélkül is elérhetjük a szakorvost? Mutatjuk, mikor nem kell a háziorvoshoz fordulni

Futjuk a felesleges köröket, telik az idő, és ezen sokszor az sem változtat, ha egyértelmű, melyik szakterülethez tartozik a problémánk.

Használt autót vennél részletre? Ráfizethetsz, ha ezt az 5 dolgot nem ellenőrzöd a szerződésben

Sokan gondolkodnak használt autó vásárlásán, de a magas árak miatt egyre többen keresik a részletfizetéses megoldásokat. Ez ugyan lehet számodra a legkivitelezhetőbb megoldás, de ha nem figyelsz néhány fontos részletre a szerződésben, könnyen kerülhetsz kellemetlen helyzetbe.

Nem kapsz gyógyszert, sorsjegyet vagy csavart – így alakul az ünnepi nyitvatartás 2025 húsvétján

Barkácsáruház, lottózó, patika, plázák és boltok - minden egy helyen!