Szabadúsznál? KATA, KIVA, EKHO (és még pár varázsszó, amit ismerned kell)

Unod már, hogy a főnök mindig megmondja mit tegyél? Szeretnél önálló lenni? Legyél szabadúszó, indíts vállalkozást. Ám előtte alaposan tájékozódj, milyen adózási lehetőségek vannak. Így biztosan a legjobbat választod. Mutatjuk, miből tudsz választani.
Kicsoda Kata?
2013 óta létezik a kisadózó vállalkozások tételes adója (KATA). Elég népszerű is, főleg a szolgáltatók körében. Hiszen
- törzstőke nélkül alapítható így vállalkozás,
- bármikor szüneteltethető,
- könnyen megszüntethető,
- könnyen adminisztrálható és egyszerű az adózás.
Lényegében egy havi 25/50/75 ezer forintos tételes adó szinte minden járulékot, fizetendő adót kivált. Azért szinte, mert a kötelező kamarai hozzájárulás és az iparűzési adó külön fizetendő. A minimális költségeknek azonban hátránya is van, mert ebben az adózási formában nincsen költségelszámolás (vagyis csak a bevételeid számítanak, bár egyeseknek ez is előny) és az éves KATA határa jelenleg mindössze 12 millió forint. Ha a vállalkozás mellett van heti 36 órát elérő munkaviszonyod, akkor 25 ezer Ft a KATA díj, ha nincsen ilyen, akkor 50 vagy 75 ezer forintot kell fizetned, ami szabadon választható. A magasabb díj, magasabb alapnak számít, ami nyugdíj vagy szülés előtt állóknak lehet érdekes.
Miva? Kiva!
A KIVA, azaz a kisvállalati adó egy egyszerűsített adónem fajta, amelynek célja, hogy kiváltson három másik vállalkozások által fizetendő adónemet: a szociális hozzájárulási adót, a szakképzési hozzájárulást és a társasági adót. Azonban ez nem mindenkinek való.
Miért lehet jó a KIVA a vállalkozóknak?
- egyszerű adminisztráció
- kiváltja a társasági adót, a szociális hozzájárulási adót és a szakképzési hozzájárulást.
- a személyi jellegű kifizetéseket 19% helyett 12% adó terheli, valamint az osztalékként ki nem fizetett nyereség adómentes.
A KIVA akkor éri meg, ha magas alkalmazotti létszám mellett a személyi jellegű kifizetéseid meghaladják vállalkozásod nyereségeit vagy ha céged fejlődését, növekedését tartod szem előtt és nyereségedet inkább visszaforgatnád, mintsem kivennéd.
Egy dinamikusan növekedő cégnek nem kell az eredménye után adóznia, egészen addig, amíg a pénz a cégben marad. Tekintettel arra, hogy a KIVA önmagában nincs semmilyen hatással a magánszemély bérterheire (15 % szja és 18,5 % tb járulék), ezért célszerű összehangolni/kombinálni olyan adó és járulékhatékonyabb foglalkoztatási formákkal, mint pl. a nyugdíjasok, vagy a 25 év alatti fiatalok alkalmazása.
Nemcsak egy szekér!
Az Egyszerűsített Közteherviselési Hozzájárulás (EKHO) is egy adózási forma. A művészet, kultúra, sajtó és sport területén foglalkoztatottak egyszerűsített adózására. Az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló 2005. évi CXX. törvény részletesen meghatározza a szakmákat. Aki így adózik, nem fizet társadalombiztosítási járulékot (TB), a munkáltató pedig mentesül szociális hozzájárulási adó megfizetése alól (SZOCHO). Fontos tudni, hogy az EKHO szerint adózó bevétel, a gyed, táppénz számításakor nem vehető figyelembe. A nyugdíjszámításban pedig csak az adózott jövedelem 61%-ig. Az EKHO mértéke 13 %. Magánszemélyként 15 %.
Az EKHO éves 60 millió forint bevételre alkalmazható. Vannak kivételek, az esetben, ha a magánszemély
- hivatásos sportoló, akkor évi 500 millió,
- sportszervezet vagy országos sportági szövetség edzője, nemzetközi sportszövetség munkaviszonyban foglalkoztatott munkavállalója esetén 250 millió,
- nyugdíjas magánszemély esetében az összeghatár évi 60 millió Ft.