Mivel a kormányzat évek óta semmibeveszi, alulfizeti a magyar tanárokat, pedagógusok sora hagyja ott a pályáját. Ezért is sztrájkolnak. Nekik jelentős részük választja az EKHO adózási formát új karrirútjához.
Mi az EKHO?
Az Egyszerűsített Közteherviselési Hozzájárulás (EKHO) egy adózási forma. A művészet, kultúra, sajtó és sport területén foglalkoztatottak egyszerűsített adózására. Az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló 2005. évi CXX. törvény részletesen meghatározza a szakmákat. A Foglalkozások Egységes Osztályozási Rendszere (FEOR’08), a Magyarországon fellelhető foglalkozásokat sorolja kategóriákba és látja el őket kódokkal, amellyel könnyedén beazonosítható a munkavégzés jellege. Ezek a számok, kódok meghatározzák a foglalkozás jellegét, és az ahhoz szükséges képzettségeket. EKHO-t a magánszemély arra a jövedelemre választhat, amely
- munkaviszonyból származik,
- társas vállalkozás személyesen közreműködő tagjaként illeti meg őt,
- vállalkozási szerződés vagy megbízási szerződés alapján végzett tevékenységből származik.
A nyugdíjasokra ez a feltétel nem vonatkozik.
Kik választhatják?
Választhatják magánszemélyek, vagy vállalkozási, megbízási szerződéssel dolgozók. Aki így adózik, nem fizet társadalombiztosítási járulékot (TB), a munkáltató pedig mentesül szociális hozzájárulási adó megfizetése alól (SZOCHO). Fontos tudni, hogy az EKHO szerint adózó bevétel, a gyed, táppénz számításakor nem vehető figyelembe. A nyugdíjszámításban pedig csak az adózott jövedelem 61%-ig.
Az EKHO éves 60 millió forint bevételre alkalmazható. Vannak kivételek, az esetben, ha a magánszemély
- hivatásos sportoló, akkor évi 500 millió,
- sportszervezet vagy országos sportági szövetség edzője, nemzetközi sportszövetség munkaviszonyban foglalkoztatott munkavállalója esetén 250 millió,
- Nyugdíjas magánszemély esetében az összeghatár évi 60 millió Ft.
Az ekho alapja a foglalkozáslistában szereplő foglalkozással szerzett bevétel. Ha a magánszemély áfa fizetésére kötelezett, ezt a bevételt az általános forgalmi adóval csökkenteni kell.
2022-től vállalkozóként az EKHO mértéke 13 %. Magánszemélyként 15 %.