A hűvösebb idő beköszöntével előkerülnek a térdzoknik, vastag harisnyák, de ilyenkor sem szabad elfeledkeznünk a lábaink ápolásáról. Bőrünk az őszi és téli hónapokban hajlamosabb a kiszáradásra, ezért is ajánlott a könnyű nyári kencéket testesebbekre cserélni. A száraz bőr lábszáron általában jól kezelhető krémekkel és néhány rossz szokás elhagyásával, ilyenkor jellemzően 1-2 hét alatt megszűnik a probléma. Ha mégsem, ideje orvoshoz fordulni, mert elképzelhető, hogy egy komolyabb betegség tüneteként jelentkezik.
Miért szárad ki a bőrünk?
A hidegebb hónapokban sokan tapasztalják, hogy bőrük viszket, száraz, érdes tapintású, dörzsölésre könnyen hámlik. A problémával azok is találkozhatnak, akiknek egyébként nem kifejezetten száraz a bőrtípusa.
Mi okozza?
A szárazság azért alakul ki, mert a bőr nem képes megőrizni a normális nedvességtartalmát, emiatt veszít ruganyosságából. Ha nem kezeljük, a bőrfelszín érdessé válik, feszülni és viszketni fog. Nem csupán kellemetlenségről van szó, hiszen az erősen kiszáradt bőr nem képes megfelelően ellátni barrier, azaz védőréteg szerepét. Ez komolyabb egészségügyi gondok forrása is lehet, mivel fertőzésekhez vezethet.
Mi váltja ki?
Kiváltó oka lehet pl. a stressz, a nem megfelelő folyadékbevitel, a túlságosan forró vízben való fürdés vagy zuhanyzás, a nem megfelelő termékek használata, de akár a fűtés is, melynek következtében alacsonyabb lesz a páratartalom a lakásunkban.
Száraz bőr lábszáron – hogyan kezeljük?
Figyeljünk oda a folyadékbevitelre! Napi 2 liter folyadék (elsődlegesen víz) fogyasztása erősen ajánlott, emellett érdemes minimalizálni az alkohol- és koffeinbevitelt.
Együnk jól! Bőrünk egészségét és hidratáltságát E-vitaminban gazdag ételek fogyasztásával őrizhetjük meg.
Kevesebb forró vizes kádfürdő! Hosszú távon borzasztóan kiszárítja a bőrt, ezért érdemes csak az igazán fárasztó napok után bevetni. Természetesen senkit sem biztatunk arra, hogy télen-nyáron hideg vízben tisztálkodjon, a legjobb az aranyközépút.
Ne használjunk szárító, irritáló anyagokat tartalmazó testápolókat! A túl szemcsés, illetve alkoholt tartalmazó bőrradírok, szappanok, tusfürdők eltávolítják a természetes olajokat a bőrről, ezek használata nem javasolt. Válasszunk olyan termékeket, amelyek nyugtatják, hidratálják a száraz bőrt, pl. lanolint, argán- és a kókuszolajat tartalmazó készítményeket.
Növeljük otthonunk páratartalmát! Használjunk párásító készüléket, hogy ne szárítsa ki a fűtés okozta száraz levegő a bőrünket. Ha nem szeretnénk ilyesmire költeni, egyszerűen csak tegyünk egy tál vizet a fűtőtestre, ez is jó megoldás.
Mit jelez a száraz a bőr a lábszáron?
Ha a bőrszárazság a külső-belső ápolás ellenére sem múlik, ha a probléma hirtelen jelentkezik, esetleg vörös foltok alakulnak ki vagy érintésre fájdalmat érzünk, akkor érdemes minél hamarabb orvoshoz fordulni. A száraz bőr lábszáron betegséget is jelezhet.
Milyen betegségek tüneteként jelentkezhet a száraz bőr?
Ekcéma
Gyakori bőrbetegség, melynek egyik jellemző tünete a hámló bőr. A leggyakrabban a karokon, a könyök területén, a lábakon, valamint a térd hátsó részén és a lábfejen jelenik meg, de a test bármely részén előfordulhat. Ha száraz, hámló bőr viszket, ég és repedezett, akkor valószínű, hogy ekcémával állunk szemben. Az ekcémás, irritált, sérült bőr hajlamos a fertőzésekre is, ezért kezeléséhez mindenképpen szükséges szakember bevonása.
Pikkelysömör
A pikkelysömör egy olyan krónikus betegség, amely vörös, kidudorodó, ezüstös, pikkelyszerű foltokban jelentkezik a bőrön. Időszakosan is kialakulhat; a tünetek hol enyhébben, hol súlyosabban térnek vissza változó gyakorisággal. A tünetek kiújulása vagy romlása figyelhető meg pl. a téli hónapokban (jellemzően a hideg, szeles időjárás miatt), fertőzőbetegségeket követően, stresszes időszakokban vagy alkoholfogyasztás után.
Cukorbetegség
A cukorbetegség a bőr állapotára is hatással van. A tartósan magas vércukorszint a bőr kiszáradásához is vezethet, és ahogy írtuk, a száraz, repedezett bőr fokozottan hajlamossá válik a fertőzésekre is. Ha lábszár szárazsága mellett kimerültséget, émelygést, homályos látást tapasztalunk, akkor a lehető leghamarabb keressünk fel egy orvost.
Pajzsmirigy-alulműködés
Ha a pajzsmirigy által termelt hormonok szintje visszaesik, akkor sok minden lelassul a szervezetünkben. A bőrszárazság a pajzsmirigy-alulműködés egyik jellemző tünete. Okozhat még fázékonyságot, fáradékonyságot, feledékenységet, székrekedést. A megoldás általában a gyógyszeres kezelés, de bizonyos életmódbeli változások is segíthetik a javulást – hogy kinek mire van szüksége, azt csak a megfelelő vizsgálatok elvégzése után derülhet ki.