Személyi adókedvezmény – Akár 139 ezer forint is lehet

A súlyos egészségi problémával élő, fogyatékos emberek részére nagy segítséget jelentenek azok a kedvezmények, amelyek kiadásaikat csökkenthetik. A kedvezmények egy része független az esetleges keresőtevékenységtől, más részük a munkajövedelemhez kötődik – írja az Adó.hu alapján a 24.hu.

Kinek és mi jár?

A fogyatékossági támogatásban részesülők kedvezményei

A személyi jövedelemadóból vehetnek igénybe személyi adókedvezményt a fogyatékossági támogatásban részesülők. Normatív alapon közgyógyellátásra lehetnek jogosultak. A súlyosan mozgáskorlátozott fogyatékossági támogatásban részesülő személy pedig közlekedési kedvezményt igényelhet. Ilyen például a személygépkocsi szerzési és az átalakítási támogatás. Mindemellett parkolási igazolványt is kaphat.

A rokkantsági járadékban részesülők kedvezményei

A hasonló egészségi állapotban lévő, rokkantsági járadékban részesülők is jogosultak az adókedvezményre, továbbá közlekedésüknél utazási kedvezményt, gyógyszereiknél alanyi jogon közgyógyellátást vehetnek igénybe.

Mi is az a személyi adókedvezmény?

A súlyos fogyatékosságnak számító betegségekkel élők vehetik igénybe. Súlyos fogyatékosságnak számít például a cukorbetegség, a hallási, látási fogyatékosságok, vagy éppen a rosszindulatú daganatok. Mivel az évek során lehet, hogy egy új betegség miatt jogosulttá váltunk a kedvezményre, érdemes időnként átnézni a listát.

A cikk rávilágít: 2021. január 1-jétől a súlyosan fogyatékos magánszemély az összevont adóalapját csökkentheti személyi kedvezménnyel. A személyi adókedvezmény az első házasok kedvezményét és a családi kedvezményt megelőző sorrendben érvényesíthető.

Ez az adókedvezmény orvosi igazoláshoz és minimálbérhez kötött. Annak köszönhetően, hogy minimálbérhez van kötve, évről évre nagyobb az adókedvezmény. Idén a 232 ezer forintos minimálbérből kiindulva havonta 11 600 forint, éves szinten pedig 139 200 forint az adókedvezmény.

Ami még fontos lehet, hogy amennyiben valaki a tárgyévre nem érvényesítette a személyi adókedvezményt (például azért, mert a szükséges orvosi igazolást csak később kapta meg), annak utólag is van lehetősége számolni vele az adóbevallásában, az öt éves elévülési időn belül.

Jogosultsági hónapként azok a hónapok vehetők figyelembe, amelyben a fogyatékos állapot az erről szóló igazolás, határozat alapján legalább egy napig fennáll.

A fogyatékossági támogatás mellett korlátozás nélkül lehet keresőtevékenységet folytatni. A kereset utáni személyi jövedelemadó fizetésnél érvényesíthető a személyi kedvezmény.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

TB-tartozás rendezése lépésről lépésre – így kérhetsz részletfizetést

Mi történik, ha valaki nem tudja fizetni a tb-t és a fennálló tartozás kifizetése is nehézséget okoz?

Mennyi lesz a nyugdíj a Nők 40 után? Ezt jelenti a valorizációs szorzók emelkedése

A valorizációs szorzók idén 13,3%-kal emelkedtek, ami érezhetően növeli a nyugdíj összegét.

Ennek a bankszámlának nincs költsége: ezért éri meg nagyon Revolutot nyitni a 18 év alatti gyerekednek

Revolut 18 év alatt: így nyithatsz számlát akár ingyen, ezeket kell tudni róla.

Kötelező kiadnia a főnöködnek: ennyi szünet jár munkaidőben a dolgozónak

Biztos érezted már, hogy egy húzós munkanap közepén jól jönne egy kis levegő. Azt viszont nem mindenki tudja pontosan, hogy mennyi munkaközi szünet jár, és mikor. Pedig nem szívességről van szó, a pihenőidő jogszabályban rögzített kötelezettség.

Nem attól magas a villanyszámla, hogy sokat fogyasztasz: így jön ki a pontos végösszeg

Veled is előfordult már, hogy magas összegű villanyszámla érkezett? Nem feltétlenül az van, hogy túl sok áramot használtál, hanem inkább arról van szó, hogy miből áll össze pontosan az, amit fizetni kell.

Végleges rokkantsági ellátás: kinek jár, milyen feltételekkel, mekkora az összeg?

Mire utal a „végleges” kifejezés, és mi a rokkantsági ellátás és rokkantsági járadék közötti különbség?