Fáradékony vagy, hasra hízol? Az inzulinrezisztencia 3 korai előjele

Az inzulinrezisztencia első jelei gyakran annyira hétköznapiak, hogy sokan csak legyintenek rájuk. Pedig a szervezet ilyenkor már jelzi: valami nincs rendben a vércukorszint és az inzulin működése körül. A jó hír, hogy ha időben felismered ezeket a tüneteket, a folyamat visszafordítható és a kivizsgálás TB alapon is elindítható.

Három tünet, amit nem érdemes félvállról venni

Az inzulinrezisztencia első jelei közé tartozik a tartós fáradtság, főleg étkezések után, a has körüli súlygyarapodás, valamint a fokozott édesség- vagy szénhidrátsóvárgás. Sokaknál jelentkezik még agyköd, azaz koncentrációs nehézség, hangulati ingadozás, nőknél pedig gyakori a rendszertelen menstruáció vagy a pattanásos bőr. Ezek önmagukban is zavaróak, de ha több tünet egyszerre van jelen, érdemes mihamarabb kivizsgáltatni magunkat.

Így működik a kivizsgálás, TB alapon is

Első lépésként a háziorvost kell felkeresni, aki adhat beutalót terheléses vércukorvizsgálatra (OGTT). Ez a vizsgálat általában elérhető TB-finanszírozással. Éhgyomorra történik az első vérvétel, majd meg kell inni egy 75 gramm glükózt tartalmazó, cukorszirupszerű italt, ezután 60 és 120 percnél újra vért vesznek. Fontos kérni, hogy ne csak a vércukorszintet, hanem az inzulinszinteket is mérjék, mert csak így állapítható meg biztosan, hogy valóban inzulinrezisztencia első jelei állnak-e a panaszok mögött. Bár elsőre nem tűnik kellemes élménynek és valóban nem is az. Kibírható és egyáltalán nem annyira borzalmas, mint ahogyan rémisztgetnek vele.

Igazságtalanul bántak veled az egészségügyben? Nem tudod merre indulj el? Ügyfélszolgálatunk segít! Írj nekünk!

Mi történik ezután?

A laboreredmények birtokában endokrinológus vagy diabetológus szakorvos tud segíteni a további teendőkben. TB-alapon is kérhető időpont, bár a várólista hosszú lehet, ezért sokan magánrendelést választanak. A kezelés legtöbbször életmódváltásból áll: IR-barát étrend, rendszeres testmozgás (például heti 3-4 gyors séta vagy torna), elegendő alvás és stresszkezelés. Bizonyos esetekben gyógyszeres kezelés is szóba jöhet. Ha az inzulinrezisztencia első jelei már megjelentek, érdemes időben lépni, ezzel megelőzhető a 2-es típusú cukorbetegség és az energiaszinted is visszatérhet.

Mit szabad enni, ha beigazolódik a gyanú?

Az étrend kulcsfontosságú. Az IR-es étrend lényege a lassú felszívódású, alacsony glikémiás indexű szénhidrátok előtérbe helyezése. Ilyen például a teljes kiőrlésű kenyér, zabpehely, bulgur, édesburgonya. Fontos a napi ötszöri-hatszori, kis mennyiségű étkezés, a fehérjedús, zöldségekben gazdag fogások bevezetése, a cukor és a fehér liszt kerülése. Étkezés után nem jön a kajakóma, és a vércukorszint is egyenletesebb marad. Ez az egyik legjobb visszajelzés. A jó hír, hogy egy kis tervezéssel ez az étrend nem csak hatásos, de változatos is lehet.

Az inzulinrezisztencia első jelei alattomosan lopakodnak be a mindennapokba, de ha időben észreveszed őket, még bőven van lehetőség visszafordítani a folyamatot. Ne félj orvoshoz fordulni! A tested jelez, csak meg kell hallgatni. Egy jól beállított étrenddel, mozgással és némi tudatossággal újra energikus és kiegyensúlyozott lehetsz.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

5 meglepő eset, amikor nem kell közös költséget fizetni – ezt sokan nem tudják!

Sokan nem is hinnék, de vannak esetek, amikor nem kell közös költséget fizetni – íme az 5 legfontosabb kivétel.

Milliókat adnak most e-bike beszerzésére: megéri kérni, mutatjuk a részleteket

Autós vagy? Vagy netán biciklivel jársz? Minden, ami a közlekedésben érinthet téged, itt...

Nem mindegy, hogy töltöd a mobilt: így hosszabbíthatod meg az akksi élettartamát

Előbb kell bedugni a töltőt, vagy a telefont? Minden lényeges trükk a Li-ion akkumulátorok kezeléséhez, hogy a készüléked 20–80% között maradjon, s elkerüld a túlmelegedést.

Fordulat a devizahitelek ügyében: most minden adós jól járhat!

14 év után végre remény a devizahiteleseknek! Fontos döntést hozott 2025 májusában az Európai Unió Bírósága.