Emelt családi pótlék 2025-ben: hogy kell igényelni és kinek jár pontosan?

Az emelt összegű családi pótlékot, más néven dupla családi pótlékot tartósan beteg vagy fogyatékossággal élő gyermekek gondozását végzők igényelhetik. Milyen betegségek után jár emelt családi pótlék? És hogyan kell igényelni? Emelt családi pótlék 2025: összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat és segítünk lépésről lépésre eligazodni az igénylés folyamatán.
A családi pótlék (nevelési ellátás, iskoláztatási támogatás) egy havi rendszerességű családtámogatási juttatás, ami minden magyar család részére alanyi jogon jár. Az egyetlen feltétel, hogy a saját háztartásunkban neveljük a gyermeket. Az igénylő lehet a vér szerinti szülő, a nevelőszülő, a gyám, vagy akár az is, akihez a gyermeket átmenetileg helyezték.
Mennyi a családi pótlék összege?
Infláció ide vagy oda, a családi pótlék összege annak ellenére sem emelkedik 2008 óta, hogy egyébként a lakhatással és élelemmel kapcsolatos költségek az egekben vannak. Az 1 gyermeket nevelő családok 12 200 forintot, 2 gyermeket nevelő családok gyermekenként 13 300 forintot, a 3 vagy több gyermeket nevelő családok pedig gyermekenként 16 ezer forintot kapnak. Az egyedülálló szülők kicsivel magasabb összeget kapnak a gyermek/ek után.

Emelt családi pótlék 2025: kinek jár?
Az emelt összegű családi pótlékot a tartósan beteg vagy fogyatékossággal élő gyermekek gondozását végzők igényelhetik, pontosabban:
- tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermeket nevelő család, nevelőszülő, gyermekotthon, javítóintézet, büntetés-végrehajtási intézet vagy szociális intézmény;
- tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermeket nevelő egyedülálló szülő (egyedülálló szülő esetén ez a pótlék magasabb);
- saját jogán jogosult személy;
- köznevelési intézményben tanulmányait folytató beteg, aki a 18. életévét követően is jogosult az iskoláztatási támogatásra.
A betegségek pontos listája itt olvasható, a családok támogatásáról szóló törvény vonatkozó rendeletében.
Mekkora az emelt családi pótlék összege 2025-ben?
- tartósan beteg / fogyatékos kiskorú gyermek után: 23 300 forint
- tartósan beteg / fogyatékos kiskorú gyermek után – egyedülálló szülő esetén: 25 900 forint
- saját jogán nevelési ellátásra jogosult személynek (tartós beteg/súlyos fogyatékos, iskoláztatási támogatásra való jogosultsága megszűnt): 20 300 forint
- gyermekotthonban, javítóintézetben, büntetés-végrehajtási intézetben vagy szociális intézményben élő, továbbá nevelőszülőnél elhelyezett, nem tartósan beteg/fogyatékos, illetve ideiglenes hatállyal elhelyezett gyermek és a gyámhatóság által a szülői ház elhagyását engedélyező határozatban megjelölt személy, valamint saját jogán jogosult személy esetében a családi pótlék összege 23 300 forint.
Valami nem egészen érthető? Kérdezd Ügyfélszolgálatunkat és két munkanapon belül válaszolunk kérdésedre!
Emelt családi pótlék igénylés lépésről lépésre
Az emelt összegű családi pótlék igényléséhez szükséges egy szakorvosi igazolás, amelyet az igényléshez csatolni kell.
Az államkincstár oldalán található “Igazolás tartós betegség fennállásáról” elnevezésű nyomtatványt kell a szakorvosnak kitöltenie. Ez lehet a gyermekklinika, gyermekszakkórház, kórházi gyermekosztály, szakambulancia, szakrendelés vagy szakgondozó intézmény szakorvosa.
A szakorvosi igazolás mellett ki kell tölteni a “Kérelem családi pótlék megállapítására” elnevezésű igénylő lapot is.
Ezt követően, a legegyszerűbben ügyfélkapun keresztül tudjuk benyújtani a családi pótlék iránti igényt.
De, ha éppen egy kormányablak mellett visz el az utunk, akkor természetesen a személyes ügyintézésnek sincs akadálya. Ott legalább tud segíteni az ügyintéző. A lakcím szerint illetékes fővárosi/vármegyei kormányhivatal családtámogatási osztály ügyfélszolgálatait, valamint a kormányablakokat innen lehet kikeresni.
Aki postán szeretné kérelmezni az emelt összegű családi pótlékot, az a borítékra a lakóhelye szerint illetékes fővárosi vagy vármegyei kormányhivatal nevét tüntesse fel, viszont a postacím egységesen: Budapest, 1919.

Meddig jár?
Az emelt összegű családi pótlék addig a hónapig jár, ameddig a betegség, illetve súlyos fogyatékosság fennállása igazolt. A betegség megállapítását követően legfeljebb 5 év múlva felülvizsgálatra van szükség. A 18. életévét betöltött gyermek esetén is járhat még az emelt összegű támogatás, amennyiben a fiatal köznevelési intézményben tanul. A magasabb összegű támogatást legfeljebb annak a tanévnek a végéig folyósítják, melyben a diák betöltötte a 20. életévét – sajátos nevelési igényű tanuló esetén a 23. életévét.