Túl kevés a nyugdíjad? Vállalkozz KATA szerint!

Az alacsony állami nyugdíj miatt sokan idősebbek is kénytelenek munkát vállalni. Természetesen, ha ezt egészségi állapotuk megengedi. Az azonban nem mindegy, milyen formában teszik ezt, hogy jól is járjanak. Az elmúlt években változtak a nyugdíj melletti munkavégzés szabályai. Ez pedig kedvező lehetőségeket teremt a nyugdíjasok számára.
Nézzük!
Az egyik ilyen változás, hogy a foglalkoztatót nem terheli a 18,5 százalékos szociális hozzájárulási adó és a 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulás. Ezért elvileg több bért tud biztosítani a munkavállalónak. 2020 júliusától megszűnt az éves kereseti korlát. Mindez vonatkozik azokra is, akik a NŐK40 programmal vonultak nyugdíjba, sőt a rokkantsági ellátásban részesülőkre is.
Ha a nyugdíjas egyéni vagy társas vállalkozói tevékenységet folytat, akkor kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozónak minősül.
Ebben az esetben akkor jár a legjobban, ha a Kisadózó vállalkozások tételes adóját (KATA) választja, hiszen így csak 25 ezer forint havi adót kell fizetnie. Nem mellesleg minimális adminisztrációval kell csak számolnia. Igaz ugyan, hogy így nem részesülne külön társadalombiztosítási ellátásokban, de erre nincs is szüksége, hiszen nyugdíjasként továbbra is biztosított marad.
Akiknek leginkább megéri ez az adózási forma, azok a szolgáltató szektorban tevékenykedő vállalkozások, akik minimális befektetéssel (például nem bérelnek hatalmas irodát, nincs nagy eszközigényük) és kevés költséggel működnek. (Kereskedők esetében a KATA nem jó megoldás, mert a költségek nem elszámolhatók.)
A KATA éves bevételi határa 12 millió forint. Akkor is, ha nyugdíj vagy munkaviszony mellett végezzük a vállalkozást.
Sokaknak érdemes tehát a nyugdíjkiegészítő munkát így végezni, ehhez elég az Ügyfélkapun és valamilyen online számlázóban regisztrálni.