CSOK Plusz 2024: kijött a kormányrendelet, itt vannak a részletek

Korábban már foglalkoztunk azzal, kinek éri meg igazán új otthonteremtési program, és azt is megnéztük, mire lehet elég a támogatási összeg. Persze mindez akkor „hivatalos”, ha kijön a vonatkozó kormányrendelet. Nos, megtörtént: megjelent a csok plusz 2024 kormányrendelet a Magyar Közlönyben, amely tartalmazza a kedvezményes hitelkonstrukció részletszabályait.
2015-ös indulása óta mintegy 233 ezer család vette fel a csokot (vagy CSOK-ot, kinek mi tetszik) összesen 754 milliárd forint értékben. A csok egy összetett támogatási forma, ami egy vissza nem térítendő támogatás és egy kedvezményes hitel (lehetséges) kombinációja, vagyis lényegesen több „ingyenpénznél”. Megvannak a maga előnyei és hátrányai, de a fentebbi számok is mutatják népszerűségét. Nem véletlen riadt meg sok leendő igénylő, amikor kiderült, a kormány nagy átalakításokat tervez a családtámogatások rendszerében. Nézzük, mire lehet számítani a hamarosan induló csok plusznál.
Megjelent a CSOK Plusz 2024 kormányrendelet: mi áll benne?
A január 1-jétől elérhető kedvezményes hitelkonstrukciót gyermekvállalás előtt álló és már gyermekes házaspárok egyaránt igénybe vehetik, ha újabb gyermeket, gyermekeket szeretnének. Az akár 50 millió forintos, legfeljebb 3 százalékos kamatú hitel az ország teljes területén igényelhető az első közös otthon megszerzéséhez, a meglévőből nagyobb értékű otthonba költözéshez, vagy a családi otthon bővítéséhez.
A kormányrendelet szerint az egyedülállóan kedvezményes, legfeljebb 3 százalékos kamatú hitelt 15, 30, vagy akár 50 millió forintos összeggel vehetik igénybe a gyermeket tervező házaspárok, attól függően, hogy hány gyermekük van, és hány gyermeket terveznek még. A már meglévő gyermekek is számítanak a felvehető kölcsönösszeg nagyságánál: pl. egy kétgyermekes család egy újabb gyermek vállalásával igényelheti az 50 millió forintos csok plusz.
A felvehető hitelösszeg mértéke
- 1 gyermek esetén 15 millió forint,
- 2 gyermek esetén 30 millió forint,
- 3 gyermek esetén pedig 50 millió forint.
Kik vehetik igénybe? Milyen kedvezmények járnak?
A csok plusszal azok a családok élhetnek, ahol a feleség még nem töltötte be a 41. életévét. 2025 végéig a 12. hetet betöltött várandósság esetén ezen életkor betöltése után is igényelhető a konstrukció.
A jogszabály szerint a vágyott gyermekek megérkezésekor további kedvezmények vehetők igénybe:
- az 1. gyermek érkezésekor – már a magzat 12 hetes korától – legfeljebb 1 évig szüneteltethető a hiteltörlesztés,
- a 2. és minden további gyermek érkezésekor pedig 10-10 millió forinttal csökken a fennálló kölcsöntartozás, amihez ugyancsak elegendő a 12 hetes várandósság igazolása.
Az első közös otthon megszerzése esetén legfeljebb 80 millió forintos ingatlan értékhatárig, a másik ingatlanba költözés vagy a bővítés esetén pedig legfeljebb 150 millió forintos értékű ingatlan esetén igényelhetik a családok a csok plusz konstrukciót.
A csok pluszt az ötezer fő alatti lélekszámú kistelepüléseken a gyermeket vállaló házaspárok akár a falusi csokkal együtt is igénybe vehetik 2024. január 1-jétől, a többi településen pedig az eddigi csok konstrukció helyett igényelhető. A „sima” csok az idei év végéig igényelhető, a változások a családok csokkal megszerzett jogosultságait nem érintik.
CSOK Plusz 2024 kormányrendelet: itt a Közlöny, ha valaki tüzetesen átolvasná.