Emelt családi pótlék 2023: kinek jár és hogyan kell igényelni?

Az emelt összegű családi pótlék 2023-ban azoknak a családoknak jár, amelyek tartósan beteg gyermeket nevelnek. A legtöbben ezt a családtámogatást dupla családi pótlékként, illetve emelt családi pótlékként ismerik. Cikkünkből kiderül, pontosan milyen esetekben kaphatnak a családok 2023-ban dupla családi pótlékot, mekkora az összege és hogyan kell igényelni. Minden, amit az emelt összegű családi pótlékról tudni kell!

Mi a családi pótlék?

A családi pótlék (vagy nevelési ellátás, iskoláztatási támogatás) egy havi rendszerességű családtámogatási juttatás, ami minden magyar család részére alanyi jogon jár. Az egyetlen feltétel, hogy a saját háztartásunkban neveljük a gyermeket. Az igénylő lehet a vér szerinti szülő, a nevelőszülő, a gyám, vagy akár az is, akihez a gyermeket átmenetileg helyezték.

Mennyi a családi pótlék összege?

Az 1 gyermeket nevelő családok 12 200 forintot, 2 gyermeket nevelő családok gyermekenként 13 300 forintot, összesen 26 600 forintot, 3 vagy több gyermeket nevelő családok gyermekenként 16 ezer forintot, azaz minimum 48 ezer forintot kapnak. Az egyedülálló szülők kicsivel magasabb összegre számíthatnak, itt vannak a pontos számok.

A családi pótlék összege egyébként 2010 óta nem változott, még a mindent sújtó brutális infláció ellenére se.

Kinek jár emelt családi pótlék 2023-ban?

Az emelt összegű családi pótlékot a tartósan beteg vagy fogyatékossággal élő gyermekek gondozását végzők igényelhetik. Emelt összegű családi pótlékot igényelhet:

  • tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermeket nevelő család, nevelőszülő, gyermekotthon, javítóintézet, büntetés-végrehajtási intézet vagy szociális intézmény;
  • tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermeket nevelő egyedülálló szülő (egyedülálló szülő esetén ez a pótlék magasabb);
  • saját jogán jogosult személy;
  • köznevelési intézményben tanulmányait folytató beteg, aki a 18. életévét követően is jogosult az iskoláztatási támogatásra.

A betegségek és fogyatékosságok listája itt érhető el.

Mennyi az emelt családi pótlék?

  • tartósan beteg / fogyatékos kiskorú gyermek után: 23 300 forint
  • tartósan beteg / fogyatékos kiskorú gyermek után – egyedülálló szülő esetén: 25 900 forint
  • saját jogán nevelési ellátásra jogosult személynek (tartós beteg/súlyos fogyatékos, iskoláztatási támogatásra való jogosultsága megszűnt): 20 300 forint
  • gyermekotthonban, javítóintézetben, büntetés-végrehajtási intézetben vagy szociális intézményben élő, továbbá nevelőszülőnél elhelyezett, nem tartósan beteg/fogyatékos, illetve ideiglenes hatállyal elhelyezett gyermek és a gyámhatóság által a szülői ház elhagyását engedélyező határozatban megjelölt személy, valamint saját jogán jogosult személy esetében a családi pótlék összege 14 800 forint.

Hogyan kell igényelni az emelt családi pótlékot?

A szakorvos tájékoztatja a szülőket jogosultság esetén az emelt összegű családi pótlék lehetőségéről. A tartósan beteg gyermek (személy) esetében az igénylésekor csatolni kell a kérelemhez a magasabb összegű családi pótlékra jogosító betegségekről és fogyatékosságokról szóló jogszabály szerinti igazolás másolatát. Ezt a gyermekklinika, gyermekszakkórház, kórházi gyermekosztály, szakambulancia, szakrendelés vagy szakgondozó intézmény szakorvosa adhatja ki.

Az igazolást az EESZT-n keresztül a Magyar Államkincstárhoz kell benyújtani. Ha nem az EESZT-n keresztül igényeljük, úgy 3 példányban kinyomtatott szakorvosi igazolás szükséges, melyből 1 példány a szakorvosnál marad, a másik példányt pedig az igényelbíráló szervnek szükséges eljuttatni a fővárosi és megyei kormányhivatalhoz.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Hogy hívták Mátyás király fiát? Te hány kérdésre tudod a választ?

Teszteld a tudásod! Hány kérdésre tudod a helyes választ?

Azt hiszed, a bankod hív? Könnyen ellophatják így a pénzedet!

A célpont gyakran az idősebb korosztály. Mutatjuk, hogyan működik a telefonos csalás, és hogyan védekezz ellene!

Behívhatnak-e közmunkára, ha kérem az álláskeresési járadékot? Milyen kötelezettségekkel jár?

A munkanélküli segély meghatározott feltételek között jár és sokakban felmerül az a kérdés is, hogy mikor jöhet szóba a közfoglalkoztatás álláskeresési járadék igénylését követően.

Az özvegyi nyugdíj kizáró okai, amikről sokan nem tudnak

Ez egy olyan hozzátartozói ellátás, amit csakis akkor folyósítanak, ha mind az elhunyt, mind az özvegy megfelel bizonyos feltételeknek.

Munkavégzés megváltozott munkaképességgel – Mennyit lehet dolgozni, és milyen feltételekkel?

Már nem kell kényszerű döntést hoznia a megváltozott munkaképességű személyeknek az ellátás vagy a munkavégzés között. Elmondjuk hány órát dolgozhat a megváltozott munkaképességű személy.

Nem csak házastársnak jár! Sokan nem tudják, de így is kérhető az özvegyi nyugdíj

Élettárs is jogosult lehet rá, ha bizonyos feltételek teljesülnek.