Olvasónk kérdezett a haszonélvezeti jog törlésével kapcsolatban, mi pedig körül jártuk a lehetőségeket. A haszonélvezeti jog biztonságot adhat, hiszen a haszonélvező az adott ingatlant használhatja, birtokolhatja, de mi történik, ha megromlott a felek között a kapcsolat és a tulajdonos mégis megszüntetné a haszonélvezeti jogot? Gyakran merül fel kérdésként a holtig tartó haszonélvezeti jog törlése, segítünk eligazodni a témában.
Mire jó a haszonélvezeti jog?
Mielőtt rátérnénk, hogy miként valósítható meg a holtig tartó haszonélvezeti jog törlése jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogy mit jelent a haszonélvezeti jog.
Mi lehet a haszonélvezeti jog tárgya? Lehet ingatlan vagy ingóság is, például egy ház vagy egy autó. Amikor valakinek haszonélvezeti joga van egy lakáson, akkor az alábbi dolgokra jogosult:
- birtokba venni,
- használni,
- hasznosítani az ingatlant
Tényleg kirakhatja a haszonélvező a tulajdonost? Itt írtunk erről korábban.
Magyarul beköltözhet a házba vagy lakásba, amelynek haszonélvezője, de jogosult kiadni azt és még a kiadásból származó bevétel is őt illeti.
Emellett viszont a haszonélvezeti tárgy tulajdonjoga nem lesz az övé, tehát eladni és megterhelni (pl. hitelt felvenni a lakásra) nincs lehetősége, ezeket csak a tulajdonos teheti meg.
Fontos tudni, hogy amennyiben a haszonélvező használja a haszonélvezet tárgyát, akkor a használatból eredő értékcsökkenésért nem felelős, viszont nem semmisítheti meg és nem is károsíthatja meg a rábízott vagyontárgyat. Viszont amennyiben ez előfordul, akkor a tulajdonos jogosan kérhet kártérítést.
Holtig tartó haszonélvezeti jog törlése
Olvasónk azzal a kérdéssel fordult hozzánk, hogy négy évvel ezelőtt az élettársa holtig tartó haszonélvezeti jogot kapott a kérdező családi házára, amely még családi örökség részeként került a kérdező tulajdonába. Kapcsolatuk mostanra megromlott, ezért érkezett hozzánk egy kérdés azzal kapcsolatban, hogy hogyan lehetséges a holtig tartó haszonélvezeti jog törlése.
Klasszikus értelemben véve nem létezik a holtig tartó haszonélvezeti jog törlése. Ha már egyszer bejegyzésre került, azt visszavonni vagy törölni nem lehet.
Mi tehát a megoldás ilyen esetben?
Létezik határozott időre szóló haszonélvezet, amit a megállapodásban szereplő idő után lehet töröltetni. Ilyen például, amikor a szülőnek a gyermek nagykorúvá válásáig van haszonélvezeti joga az ingatlanon.
Létezik a holtig tartó haszonélvezeti jog, amelyet a haszonélvező halála után lehet töröltetni. Ehhez szükség van az elhunyt halotti anyakönyvi kivonatára és az ügyintézéshez kapcsolódó kérelemre. Ilyen esetben a kérelem benyújtását és elbírálását követően a Földhivatal törli a haszonélvezeti jogot.
A haszonélvezet nem képezheti adásvétel tárgyát, viszont az érintett felek megállapodást köthetnek arról, hogy ellenérték fejében megváltható. Illetve a haszonélvezeti jog úgy is megszűnhet, hogy a haszonélvező ingyenesen lemond róla.
Ami tehát az olvasónk által feltett kérdést illeti, a holtig tartó haszonélvezeti jog törlése úgy lehetséges, ha a haszonélvező lemond róla vagy a tulajdonos (kérdező) megváltja azt, vagyis fizet érte.
A haszonélvezeti jog értéke
A haszonélvezeti jog értéke függ az ingatlan forgalmi értékétől és a haszonélvező életkorától. A pontos díjakat az illetéktörvény tartalmazza, a haszonélvezeti jog számítása egészen pontosan pedig így történik a jogászunk szerint: “az ingatlan forgalmi értékét figyelembe véve annak egyhuszadát alapul véve kiválasztva utána a megfelelő szorzószámot a haszonélvező életkora szerint jön ki a megváltási összeg.”
De nyugodtan használjuk segítségképpen a haszonélvezeti jog kiszámításához ezt az egyszerű kalkulátort.
Valami nem világos? Maradt még kérdésed? Fordulj a Hóvége Ügyfélszolgálathoz, és 48 órán belül segítünk.