Így a legolcsóbb a parkolás a budapesti lakosoknak: mindent a várakozási hozzájárulásról

A lakossági várakozási hozzájárulás kiváltásával a bejelentett lakcímünk szerinti parkolási zónában díjmentesen parkolhatunk egész évben. Ez ugyan nem automatikus ingyenes parkolás, mint ahogy sokan gondolják, csak az adott zónára vonatkozik, de már ezzel is beljebb van az ember. Van olyan kerület, ahol díjmentesen kiváltható, máshol kedvezményes éves díjhoz kötött. Évente szükséges megújítani az engedélyt, mutatjuk hogyan igényelhető.

Lakossági várakozási hozzájárulás

A lakossági várakozási hozzájárulás csak annak a kerületi lakosnak adható, akinek állandó lakóhelye a várakozási övezet területén van. Lakossági várakozási hozzájárulás kérelmezhető a lakos által megjelölt egy darab személygépkocsira, illetve egy darab motorkerékpárra, amelynek a lakos az üzemben tartója, vagy a munkáltatótól kizárólagos használatba kapott egy darab, a munkáltató által üzemben tartott személygépkocsira. Fontos, hogy háztartásonként legfeljebb két autóra adható ki az engedély.

Az adott évre kiadott engedélyek a következő év március 31-ig érvényesek, tehát például a 2025-ös évre kiadott lakossági várakozási hozzájárulások – függetlenül a kiállítás dátumától- maximum 2026.01.31-ig érvényesek.

Ebben az esetben nem adják ki az engedélyt

Ha valakinek fennálló tartozása van parkolási bírsággal kapcsolatban, az hiába igényli, nem kapja meg a várakozási engedélyt, amíg be nem fizeti a bírságot.

A lakossági várakozási hozzájárulás igénylés menete

Ügyfélablakon keresztül online intézhető az igénylés a vonatkozó űrlap kitöltésével. Az elbírálás eredményéről a rendszer e-mailben küldi ki az értesítést, majd szintén e-mailben küldik ki az engedélyt is.

Viszont például Erzsébetvárosban az Ügyfélablakon keresztül beadott kérelem esetén kedvezmény nem vehető igénybe, érdemes tehát erre figyelni, hogy melyik kerületben mi az érvényes szabály.

Bankolási szokásainkhoz válasszunk bankszámlát

Személyes ügyintézés 

Személyesen a kerületi parkolásüzemeltetési irodák ügyfélszolgálatán igényelhetjük az engedélyt. Ehhez az alábbi dokumentumok szükségesek:

  • kitöltött kérelem
  • forgalmi engedély
  • személyi igazolvány
  • lakcímkártya
  • céges jármű esetén munkáltatói igazolást a használatról, lízingelt jármű esetén igazoló dokumentumot a lízingbe adó cégtől
  • más személy képviseletében történő eljáráshoz meghatalmazás, két tanú aláírásával
  • kedvezmény igénylésekor a fentebb leírt jogosultságot igazoló dokumentum

Fontos tudnivalók az igényléssel kapcsolatban

Várakozási hozzájárulás iránti kérelem többnyire benyújtható e-mailen keresztül is, de ez kerületenként eltérhet, így minden esetben érdemes utánanézni.

Az engedély kiváltásának van egy ügyintézési díja is, amely 1500-5000 forint között mozog, de szintén kerülete válogatja, hogy hol mekkora díjat számítanak fel érte. Ha mégsem kapunk engedélyt, általában ez az összeg sem jár vissza. Az online és a személyes ügyintézés díja is eltérhet!

Ha jogosultak vagyunk nyugdíjas, nagycsaládos, stb. kedvezményre -amit éppen az adott kerület elfogad- akkor ezt is igazolni kell a megfelelő iratokkal. Például a nyugellátásról szóló határozat vagy az Államkincstár által kiadott igazolás.

További kérdések esetén keresd bizalommal Ügyfélszolgálatunkat!

Mennyibe kerül és mekkora kedvezmény igényelhető?

Kerületenként változó, hogy mennyibe kerül az engedély kiváltása. A XI. kerületben az első gépjárműre 12.000 forintba, míg a másodikra 24.000 forintba kerül a lakossági várakozási hozzájárulási engedély kiváltása egy évre.

Az erzsébetvárosi lakosoknak ugyanezért már mélyen a zsebükbe kell nyúlni, még akkor is, ha kedvezményre jogosultak. Egy autóra 36.000 forint, a másodikra 72.000 forint egy évre,  a nyugdíjasoknak vagy zöld rendszámosoknak járó kedvezménnyel az engedély évi 18.000 forintba kerül.

A XIII. kerületben zónánként változik az engedély ára: az “A” zónában évi 30.000 forint az első autó, míg a második már 120.000 forint. A “C” zónában viszont már csak 15.000 forintot és 60.000 forintot kell fizetni.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Kell-e engedélyt kérnem, ha új kutat fúratnék? Tisztázzuk a félreértéseket, ezt mondja a törvény

Az új szabályozás meghatároz kockázatmentes és kockázatos területeket.

A világ legnagyobb horgászversenye a Balatonon II. rész + RECEPT

Néhány érdekes adat a résztvevők eredményeiről.

Így a legegyszerűbb a műszaki vizsga időpontfoglalása ügyfélkapun keresztül – lépésről lépésre mutatjuk

Mindjárt lejár az autó műszakija? Nehogy megbüntessenek, így foglalj online vizsga időpontot pillanatok alatt!

Késik a vonat és bérleted van? Így kérd a visszatérítést a MÁV-tól

A késési biztosítás a bérlettel és a napijeggyel utazókat is megilleti.

Tényleg tilos az esővizet a szennyvízcsatornába bekötni? Ezt mondja a jog

Tilos az esővizet a szennyvízcsatornába vezetni – és komoly bírság járhat érte. Megmutatjuk, mit mond erről a törvény, hogyan ellenőrzik, mit tehetsz helyette, és milyen megoldásokkal kerülheted el a büntetést.

Ennyi a garantált bérminimum 2025-ben

A garantált bérminimum 2025-ben: bruttó 348 800 Ft, nettó 231 952 Ft havi szinten – részletes lebontás, kinek jár, és mi jön 2026–2027-ben.