Amikor végrehajtási eljárásban vagyunk érintettek, jó ha tudjuk, hogy lehetőségünk van az eljárás felfüggesztésére. Bár csak átmeneti időre, de mégis felfüggeszthető az eljárás és az alatt rendezni tudjuk sorainkat. Ehhez az kell, hogy az adósnak olyan méltányolható körülményei legyenek, amire hivatkozva a bíróság a végrehajtást felfüggesztheti. Mutatjuk mely esetekben lehetséges a végrehajtási eljárás felfüggesztése és segítünk hogyan kérelmezheti az adós az eljárás felfüggesztését.
Mikor lehetséges a végrehajtási eljárás felfüggesztése?
A végrehajtási eljárás felfüggesztésére csak nagyon kivételes esetekben van lehetőség és akkor is csak rövid időtartamra szólhat, hiszen az eljárás célja alapvetően valamilyen kötelezettség kikényszerítése. Ám lehetnek az adós életében olyan körülmények, amelyek méltányolhatónak tekinthetők és emiatt a végrehajtás felfüggeszthető egy rövid időre. Ilyen körülmény lehet az adós súlyos betegsége vagy az adóst sújtó természeti katasztrófa bekövetkezése.
Ilyen esetekben az a célja a végrehajtási eljárás felfüggesztésének, hogy az átmenetileg nehéz anyagi és szociális helyzetbe került adós ideiglenesen mentesüljön a végrehajtás alól. Pontosan azért, hogy a végrehajtással érintett kötelezettségét majd belátható időn belül teljesíteni tudja. A felfüggesztés tehát nem mentesít a végrehajtás alól, csak átmenetileg elhalasztható egy rövid időre.
Ezekben az esetekben kérhető a végrehajtási eljárás felfüggesztése
Az Utcajogász Egyesület vonatkozó írása alapján 3 feltétel fennállása esetén van lehetőség a végrehajtás felfüggesztésére:
- az adós a felfüggesztésre okot adó, méltányolható körülményt igazolta,
- a méltányolható körülmények fennállása kivételes, átmeneti,
- az adóst a végrehajtási eljárás során korábban nem sújtották rendbírsággal
Melyek a méltányolható körülmények?
Az adós által eltartott személyek száma, az adós, vagy az általa eltartottak tartós és súlyos betegsége. Illetve a végrehajtási eljárás során bekövetkezett – és az adóst is sújtó- természeti katasztrófa. Továbbá súlyos anyagi nehézségek vagy a munkahely elvesztése is lehet méltányolható körülmény.
Hogyan kell a végrehajtási eljárás felfüggesztésére irányuló kérelmet benyújtani?
- A végrehajtás felfüggesztése iránti kérelmet annak a bíróságnak kell címezni, amelyik a végrehajtási eljárást folytatja, nem pedig a végrehajtónak. Viszont egy erről készült másolatot érdemes adni a végrehajtónak is.
- Ezt követően a bíróság a felfüggesztés ügyében 15 napon belül dönt, amennyiben szükséges a feleket meghallgatja.
- Amennyiben a végrehajtási eljárás felfüggesztésről dönt a bíróság, azt azonnal közli a végrehajtóval.
Előfordulhat, hogy a bíróság nem a teljes végrehajtási eljárást, hanem csak egyes végrehajtási cselekményeket függeszt fel.
Mit tartalmazzon pontosan a kérelem?
A végrehajtás felfüggesztése iránti kérelmet ezen a nyomtatványon nyújthatjuk be.
Az alábbiakban összeszedtük, hogy mire érdemes figyelni a kérelem kitöltésekor.
- Írjuk bele részletesen azokat a méltányolható körülményeket, ami miatt kérjük az eljárás felfüggesztését. Hangsúlyozzuk azt is, hogy ezek a körülmények átmenetiek, és a felfüggesztés alatt megoldódnak- akkor is, ha ebben nem vagyunk teljesen biztosak.
- A kérelem mellé nyújtsuk be azokat az iratokat, amelyek a körülményeket alátámasztják. Pl. a velünk együtt élők lakcímkártyájának másolata vagy az orvosi papírok.
- A kérelemnek tartalmaznia kell, hogy milyen időtartamra kérjük az eljárás felfüggesztését.
- Legyünk tisztában azzal, hogy amikor a felfüggesztés lejár, akkor a végrehajtás folytatódni fog.
Jogi segítségre van szükséged? Ügyfélszolgálatunk két napon belül választ ad a kérdésedre!