Milyen lehetőségei vannak annak, akire tetemes tartozás vár örökségként? Vagy annak, aki csak a hagyatéki tárgyaláson szembesül azzal, hogy az elhunyt szülő kölcsönt kölcsönre halmozott. Az adósság öröklése a szülőktől nem olyan ritka dolog, sok család csak utólag szerez tudomást arról, mekkora bajt hagytak rájuk a megboldogultak. Kérdés, hogy kötelező-e visszafizetniük a tartozást – mit lehet tenni ilyen esetben? Van egérút?
Adósság öröklése a szülőktől: ezt mondja a jog
A jogszabály szerint az örökös nemcsak a vagyont, hanem minden fennálló tartozást is örököl. Halál esetén az önkormányzat elindítja a hagyatéki eljárást, amelyben minden vagyont felkutatnak. Ide tartozik az ingatlan, ingóság és a nem személyhez kötött vagyoni értékű jog. A vagyon mellett leltárba veszik a hitelezőket és tartozásokat is, amelyeket az elhunyt az élete során halmozott fel.
Jó tudni: Az örökösnek kötelezettsége az illő eltemetésről gondoskodni, illetve a hagyatéki eljárás közjegyzői díját kifizetni, de az örökséget - főként, ha tartozásról van szó - nem köteles elfogadni. Az örökös dönthet úgy is, hogy visszautasítja az örökséget, vagyis a tartozást.
Nézzük az erre vonatkozó szabályokat!
Mindent vagy semmit
Tehát az örökös dönthet úgy, hogy visszautasítja a tartozást, de ilyen esetben az örökségről is le kell mondania. Hiszen az örökös a hagyaték egészét örökli, legyen az vagyon, vagy tartozás, vagy mindkettő egyszerre.
Ha pedig lemond a tartozásról, akkor le kell mondania a vagyonról is. Ha például a hagyaték része egy 35.000 millió forintos ház, amelyen 40.000 millió forint tartozás van, akkor dönthet úgy az örökös, hogy visszautasítja az örökséget és vele együtt a tartozást is.
Nagyon fontos viszont tisztában lenni azzal, hogy az adósság az örökös további egyenesági rokonaira, így például a kiskorú gyermekre száll át. Kiskorú gyermek csak a gyámügyi osztály hozzájárulásával utasíthatja vissza az örökséget.
Abban az esetben viszont, ha minden örökös lemond az örökségről – vagyis a tartozásról -, akkor az adósság végül a Magyar Államra száll.
Bármilyen adósságot lehet örökölni?
Igen, minden adósság örökölhető, nincs kivétel. Ha például az elhunyt még életében kölcsönkapott 1 millió forintot egy barátjától, azt a halála után is vissza kell fizetni, ebben az esetben már persze az örökösnek. Ez természetesen visszafelé is igaz: ha valaki az elhunytnak tartozott, az ugyanúgy tartozni fog az örökösnek is.
Milyen adósság lehet még?
- lakáshitel
- jelzáloghitel
- személyi kölcsön
- gyorskölcsön
- autóhitel
- kihasznált hitelkártya hitelkeret
- kihasznált folyószámla-hitelkeret
- adóstárs és kezesség
Ha az örökös nem utasítja vissza az örökséget
Milyen lehetőségek közül választhat, ha a jogosult inkább elfogadná az örökséget a hagyatéki tárgyaláson? Többféle eset van, az örökös azonban választhat, hogy továbbviszi a hitelt vagy kifizeti a tartozást. Ha az örökös nem utasítja vissza az örökséget, vagyis a tartozást sem, akkor az örökölt vagyonból törleszthető vagy fizethető vissza egyben a tartozás.
Mivel az örökös a hagyaték tárgyaival (lakás, autó) és annak hasznaival (bérleti díj) felel a hiteltartozásért, még dönthet úgy, hogy saját pénzből kifizeti a tartozást vagy például eladja a lakást és abból törleszt.
Van egy harmadik út is, amelyben a bank, a közszolgáltató, stb. és az örökös új feltételekkel kötnek egy új megállapodást a hitel vagy a tartozás visszafizetésére.
Segítséget kérnél?
Elindult a Hóvége ügyfélszolgálata: kérj segítséget, tanácsot online! Két nap alatt érdemi választ kapsz.