Aki diákmunkát szeretne vállalni a nyárra, annak érdemes elkezdeni feltérképezni, hogy mi várható idén. Kb. 120 ezer diákot érint majd a nyári diákmunka, ezért utánajártunk a fontos tudnivalóknak. Főként azoknak lehet segítség, akik most vágnának először bele. Akik pedig régi motorosok, azoknak is lényeges szempont, hogy idén mennyit lehet keresni diákmunkával. Lássuk!
Mennyit lehet keresni diákmunkával? Ez várható idén nyáron
A Meló-diák Iskolaszövetkezet beszámolója alapján átlagosan 2000 forintos órabérre számíthatnak idén a diákmunkát vállaló tanulók. Ehhez képest tavaly 1772 forint volt az átlagos órabér, két éve pedig 1470 forintot lehetett keresni óránként diákként.
A diákmunkát vállalók aránya idén meghaladhatja a Covid előtti szinteket, ami azt jelenti, hogy nagyjából 120 ezer tanuló vállalhat munkát és csaknem háromnegyedük iskolaszövetkezeten keresztül teszi. Ráadásul a diákmunka már egyre kevésbé idényjellegű, a diákok nagy része év közben is rendszeresen vállal diákmunkát – derül ki a hvg.hu cikkéből.
A jelenlegi megélhetési költségek is közrejátszhatnak a diákmunkát vállalók arányának növekedésében, így várhatóan egyre több fiatalt érint majd. “A Meló-Diák egy korábbi közlése szerint egyébként a nappali tagozaton tanulók 60 százalékát is meghaladja a foglalkoztatottak aránya”– írja a hvg.hu. Éppen ezért fontos előre felkészülni, hogy mire érdemes figyelni, ha valaki diákmunkát vállal.
A legfontosabb tudnivalók diákmunkát vállalók számára
Amellett, hogy a fontossági sorrend első helyén az szerepel, hogy mennyit lehet keresni, az sem mindegy, hogy mit tartalmaz a szerződés és milyen keretek között végezhető a munka.
Ha valaki szövetkezeten keresztül vállal diákmunkát, akkor ott ellenőrizhető és szabályozott keretek között kötnek vele szerződést. A Meló-Diák Iskolaszövetkezet például országszerte elérhető hálózattal rendelkezik és külön mentorokat biztosít a munkavállalói számára.
Amit érdemes előre tudni:
- Nyári diákmunkát az végezhet, aki betöltötte a 15. életévét, évközben pedig be kell hozzá tölteni a 16-ot, de 18 év alatt minden esetben a szülők írásos engedélye is kell a munkavégzéshez.
- A regisztrációhoz az alábbi iratokra van szükség: érvényes diákigazolvány, személyi igazolvány, lakcímkártya, adókártya, TAJ kártya, bankszámlaszám.
- Előfordulhat – de nem mindegyik szövetkezetnél – hogy a munkába állás előtt szükség van üzemorvosi vizsgálatra. Ha igen, akkor ahhoz beutalót és időpontot a szövetkezet ad, ezzel nincs külön teendő.
- A fizetést legkésőbb minden hónap 10. napján utalják, általában a munkahelyen vezetett jelenléti ív alapján, amelyet minden alkalommal alá kell írni.
- A bérjegyzéken nem mindig világos elsőre, hogy milyen összeg szerepel rajta és mi mit jelent. A fizetési jegyzéken a bruttó összeg szerepel, amiből aztán a jogszabálynak megfelelően levonásra kerül 15% személyi jövedelemadó. De például 25 év alatt szja mentesség jár a munkavállalók számára.
(Kiemelt kép: Illyés Tibor/MTI)
Tudtad? Elindult a Hóvége ügyfélszolgálata: kérj tőlünk tanácsot, segítséget online!