Június 9-én, egy napon tartják a magyarországi önkormányzati és az európai parlamenti (EP) választást. Szavaznánk, de június 9-én nem ott leszünk, ahol lakunk? Igyekezzünk, pár nap múlva lejárnak a határidők. Mit kell tennünk, ha nem az állandó lakcímünk szerinti településen szavaznánk? Hogyan jelentkezhetünk át? Mit kell tennie egy külföldön élő magyarnak, ha szavazni szeretne, de ezért nem utazna haza? Hogyan voksolhat, akinek van ideiglenes lakcíme? Választás 2024: átjelentkezés – mutatjuk a tudnivalókat.
Számos, a június 9-ei választásokhoz kapcsolódó határidő jár le május 31-én: ezen a napon 16 óráig nyújthatják be a választók az átjelentkezéssel, nemzetiségi és külképviseleti névjegyzékbe vétellel kapcsolatos kérelmeiket, és igényelhetnek Braille-írásos szavazósablont a választásra. A Nemzeti Választási Iroda (NVI) kiemelte, az egyes választásoknál eltérőek az átjelentkezés szabályai, viszont (majdnem) mindegyik határideje most pénteken, 16 órakor jár le.
Választás 2024: átjelentkezés az EP- és az önkormányzati választásra
A következők a szabályok:
- Az EP-választásra bármelyik magyarországi településre át lehet jelentkezni, és lehetséges a külképviseleti szavazás is.
- Az önkormányzati és nemzetiségi önkormányzati választásra a választók kizárólag a február 11-éig bejelentett tartózkodási helyükre jelentkezhetnek át.
Az átjelentkezési kérelmeket május 31-én 16 óráig lehet benyújtani, visszavonni pedig június 7-én (pénteken) 10 óráig lehet.
Az EP-választásra a szavazók szintén május 31-én 16 óráig nyújthatják be külképviseleti névjegyzékbe vételi kérelmüket. A regisztráció után a választó a megjelölt külképviseleten adhatja le szavazatát, de csak az európai parlamenti választáson voksolhat. A külképviseleti névjegyzékből való törlés határideje június 5. (szerda) 16 óra.
A települési, területi és országos nemzetiségi önkormányzati képviselők választásán a magukat a 13 magyarországi nemzetiség valamelyikéhez tartozónak valló választópolgárok szavazhatnak, ha május 31-én 16 óráig kérik felvételüket a nemzetiségi névjegyzékbe. Az, aki nem szerepel a nemzetiségi névjegyzékben, nem szavazhat a nemzetiségi képviselők választásán. A nemzetiségi névjegyzékből való törlés ugyancsak május 31-én 16 óráig kérhető.
Ha szükséges, a választók igényelhetnek Braille-írással ellátott szavazósablont. A kérelmet szintén pénteken délután 4-ig nyújthatják be. A Braille-írással ellátott szavazósablont a szavazóhelyiségben és a mozgóurnás szavazás során is használhatják a szavazól.
Így szavazhatunk másik településen vagy külföldön
Pl. Szolnokon van az állandó lakcímem, de Budapesten élek. Mi a teendő?
Ha valakinek a bejelentett állandó lakcíme mellett van tartózkodási címe is, akkor utóbbi cím szerinti településen is szavazhat. Ezt kérvényeznie kell május 31-ig.
Hogyan?
- Online, ügyfélkapuval a leggyorsabb. Itt lehet elintézni.
- Személyesen is van erre lehetőség bármelyik helyi választási bizottságnál.
De csak akkor, ha a tartózkodási címet 2024. február 11-ig bejelentette.
Nem leszek otthon június 9-én, mert pl. a nagymamámat látogatom az ország másik felén. Hogyan szavazhatok?
Ebben az esetben a szavazónak szintén kérnie kell, hogy az általa megjelölt szavazókörben voksolhasson. A határidő május 31., a kérelem online vagy személyesen adható be. Fontos: ilyenkor csakis az EP-választáson szavazhat az illető.
Külföldön vagyok, de van állandó magyarországi lakcímem.
EP-választás: kérni kell a felvételt a külföldi névjegyzékbe május 31-ig (online vagy személyesen), június 9-én pedig személyesen meg kell jelenni az adott külképviselet által kijelölt szavazóhelyen. (Az önkormányzati választáson ebben az esetben sem lehet voksolni.)
Magyar vagyok, de külföldön élek, nincs állandó lakcímem Magyarországon.
Az illető május 15-ig kérelmezhette, hogy szavazhasson a magyar EP-választáson, ez már bőven elmúlt. Viszont! Akinek más EU-tagállamban van a lakcíme, a lakóhely szerinti ország EP-listáinak egyikére szavazhat. (Az önkormányzati választás itt sem játszik.)
Jó tudni: Magyarországon 2024. június 9-én 6 órától 19 óráig lehet szavazni.