Hogyan kell igényelni a GYED extrát? A gyerek 1 éves kora előtt is jár munkavégzés mellett

A gyermekgondozási díj (GYED) egy havonta folyósított családtámogatási ellátás, amit a kisgyermekesek vehetnek igénybe. A GYED extra nem valamiféle új ellátás, hanem a GYED kibővítése. Cikkünkben kiderül, milyen „extrák” jöttek be, kik jogosultak a GYED-re és hogyan kell azt igényelni.

Amit a GYED-ről tudni kell

A GYED, azaz a gyermekgondozási díj egy nem szociális alapú, társadalombiztosítási jogviszonyhoz kötött családtámogatási ellátás. Kérhető az anya vagy az apa fizetésére, illetve a GYED extra óta hallgatók, nagyszülők is igényelhetik.

A feltételekről röviden

Az igénylőnek az elmúlt 2 évre visszamenőleg legalább 365 napnyi társadalombiztosítási jogviszonnyal kell rendelkeznie és saját háztartásában kell nevelnie a gyermeket. GYED-et nemcsak az anya igényelhet, hanem az apa, az örökbefogadó szülő, a gyám, illetve az az egyedülálló férfi is, aki CSED-ben részesült, és ahogy fentebb írtuk, hallgatók, nagyszülők. További részletek itt.

Mikor jár és meddig?

A gyermekgondozási díj (GYED) a csecsemőgondozási díj (szülési szabadság), illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermek 2 éves koráig, ikrek esetén a gyermekek 3 éves koráig jár a szülőnek.

Mi a különbség a GYED és a GYED extra között?

A GYED extra valójában egy átfogó családtámogatási csomagot jelöl, ezek a legfontosabb intézkedések:

  • A GYED igénylője az ellátás folyósítása mellett újra munkába állhat a gyerek féléves kora után (ez korábban 1 év volt).
  • Ha testvér érkezik a családba, utána is igényelhető CSED, és az idősebb gyermek után sem kell lemondani a GYED-ről/CSED-ről, vagyis két ellátás egyidejűleg is igényelhető.
  • Bevezették a diplomás és nagyszülői GYED-et.

Mennyi a GYED összege 2023-ban?

A GYED 2023 évében változatlanul legfeljebb a minimálbér kétszeresének a 70%-a lehet, egyébként a szülő naptári napi jövedelmének a 70%-át nézik. 2023-ban GYED nettó maximális összege 243 600 forint havonta, kedvezmény nélkül. A diplomás GYED-et másként számolják, erről bővebben itt olvashat.

Hogyan kell igényelni a GYED-et 2023-ban?

A gyermekgondozási díj iránti kérelmet írásban „Igénybejelentés gyermekgondozási díjra” elnevezésű nyomtatványon a foglalkoztatónál kell benyújtani. (Akkor is, ha a kérelmező a biztosítás megszűnését követően igényli a GYED-et.)

Be lehet adni a csecsemőgondozási díj iránti kérelemmel együtt is, a „Nyilatkozat csecsemőgondozási díj és gyermekgondozási díj együttes igényléséhez” nyomtatványt kell kitölteni.

Az álláskeresési támogatásban részesülőnek a munkaügyi központnál kell leadniuk a kérelmet.

Az egyéni vállalkozó, az őstermelő, valamint az önfoglalkoztató a székhelye, lakóhelye szerint illetékes fővárosi vagy vármegyei kormányhivatalhoz elektronikus úton nyújthatja be a kérelmét, az „Igénybejelentés táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj, örökbefogadói díj, baleseti táppénz igényléséhez” elnevezésű elektronikus nyomtatványon.

Mit kell még benyújtani a kérelemmel?

  • A gyermek születési anyakönyvi kivonatának másolatát, abban az esetben, ha a gyermekgondozási díjat ugyanazon gyermekre vonatkozóan más személy igényli, mint aki részére a csecsemőgondozási díjat megállapították.
  • Örökbefogadás esetén az örökbefogadásról szóló gyámhatósági határozatot, a gyermeket örökbe fogadási szándékkal gondozó személy esetén az örökbe fogadási eljárás megindításáról szóló igazolást.
  • Családbafogadó gyám esetén gyámkirendelésről szóló határozatot.
  • A biztosítás megszűnését követően benyújtott gyed kérelemhez a korábban átvett „Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról” elnevezésű nyomtatványt (ún. Tb. kiskönyvet) is mellékelni kell.

A szükséges nyomtatványokat itt, a Magyar Államkincstár oldaláról töltheti le.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ha eldugult a mosogatógép sótartálya: hogyan ismerd fel és mit tegyél?

Cikkünkben mutatjuk, hogy mik a tipikus jelek, és mit tehetsz ellene.

Hétköznapi luxus: kinek az újkrumpli, kinek a Rolex

Valakinek hétköznapi luxus néhány plusz sör vagy egy kisadag újkrumpli, addig másnak a...

Fagykár érte? Hektáronként 100 ezer forint kártérítési előleg kérhető július 16–31. között

Most aktuális! Így kell kérni a kártérítést fagykár esetén.

Kinek jár ingyenes hallókészülék? Mutatjuk az összes tudnivalót

Az állam jelentős támogatást biztosít ezekre az eszközökre, sőt, van, akinek egyáltalán nem kell fizetnie érte.

Mikor évül el a közös költség tartozás? A szabály, amit sokan nem ismernek

5 év után minden elévül? Nem feltétlenül, erre kell figyelni!