10 magyarból 7-nek gond a gázszámla kifizetése

Mostanra tisztán látszik, hogy lakosság nagyobbik részét igenis hátrányosan érinti a rezsicsökkentés csökkentése – holott nyáron éppen ennek ellenkezőjét ígérte a kormány. Egyértelműen a gáz megfizetése jelenti a legnagyobb kihívást, de az áram és az egyéb közüzemi szolgáltatások költségeinek kigazdálkodása is problémát okoz sok családnak – derül ki friss kutatásunkból.

A Hóvége 1000 fő bevonásával, online kérdezéses módszerrel készítette el reprezentatív kutatását 2022 októberében. A résztvevőket arról kérdeztük,

  • hallottak-e az augusztus 1-jétől életbe lépett új rezsiszabályokról;
  • kaptak-e már e szerint kiállított számlát;
  • tapasztalataik szerint hogyan változtak a közüzemi számlák díjai;
  • illetve, hogy mennyire érzik megterhelőnek a megnövekedett költségeket.

Figyelembe véve, hogy a teljes magyar média foglalkozott a rezsicsökkentés csökkentésével, az első kérdésre adott válaszok nem okoztak meglepést. Az összes résztvevő 98,3%-a hallott az új rezsiszabályokról, csupán 1,2% nem értesült ezekről, további 0,6% nem akart/nem tudott válaszolni. A megkérdezettek 59%-a kapott már valamilyen, az új számítás szerinti számlát, 31,8% még nem, 9,2% pedig nem kívánt erről nyilatkozni.

Mindegyik fáj, de a legnagyobb érvágás a gáz

A válaszadók közel fele, 46,7%-a tapasztalta úgy, hogy sokkal drágább lett a gáz, 14,5% szerint csak kicsit, 16,8% nem érzett változást. Nagyon megnőtt a díj a családi házban élők (52,5%), a vegyestüzelésű fűtési rendszert használók (62,5%) és a nélkülözők (72%) szerint, ezekből a csoportokból válaszolták ezt a legtöbben.

Egy fokkal kevésbé viselte meg a magyarokat az villany ára: 39,7% mondta azt, hogy jelentősen nőtt a díj, további 27,2% kevésbé, míg 19,2% egyáltalán nem észlelt drágulást. Ebben az esetben a nélkülözők (68,8%), a hónapról hónapra anyagi gondokkal küzdők (53,7%) és az elektromos árammal fűtők (53,2%) szerint kell jelentősen többet fizetniük a szolgáltatásért.

A gáz és az áram után lemaradva következik a víz- és csatornadíj. Előbbinél a válaszadók 13,9%-a, utóbbinál 11,9% nyilatkozta azt, hogy lényegesen nőttek a költségek.

Megszorítások árán futja rezsire

Mint már említettük, nyáron arról volt szó, hogy a rezsiemelés a fogyasztók egy viszonylag szűk körét érinti. Ehhez képest a döntő többségnek gondot okoz a számlák befizetése:

  • 17,7%-uk várhatóan nem fogja tudni kifizetni a jelentősen megnőtt gázszámláját;
  • 50,7% megszorítások árán, de megoldja;
  • 17,5%-nak pedig csak kisebb mértékben vagy egyáltalán nem lesz megterhelő.

A villany lemondások árán, de biztosabban kigazdálkodható: 61,1% szerint ehhez megszorításokra lesz szükség, 23,5%-nak nem igazán lesz vele gondja, viszont 10,8% szerint nem valószínű, hogy meg tudja fizetni az áramköltségeket.

A víz- és csatornadíjaknál hasonlók az arányok. A válaszadók 9,6%-a úgy gondolja, a vízdíjra nem fogja futni, 10,7%-nak pedig várhatóan a csatornára. Úgy tűnik, nagyjából egyforma terheket rónak a megemelkedett költségek a háztartásokra: a résztvevők 56%-a, illetve 55,4%-a mondta azt, hogy megszorításokkal, de képesek lesznek befizetni a költségeket.

Ők a legkiszolgáltatottabb csoportok

A kutatásból kiderült, hogy a megnövekedett közüzemi díjak kisebb vagy nagyobb mértékben, de megviselik a lakosságot. Különösen a gáz drágulását érzi meg a családi kassza, ez főként az ország keleti részében élők, az alacsonyabb végzettséggel rendelkezők, valamint a 30-50-es korosztály körében okozza a legnagyobb problémát. A nélkülözők, hónapról hónapra élők közel fele biztos benne, hogy képtelen lesz kifizetni a számlákat, és akik éppen kijönnek a pénzükből, azok is csak nagy megszorításokkal tudják ezt kivitelezni.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ha eldugult a mosogatógép sótartálya: hogyan ismerd fel és mit tegyél?

Cikkünkben mutatjuk, hogy mik a tipikus jelek, és mit tehetsz ellene.

Hétköznapi luxus: kinek az újkrumpli, kinek a Rolex

Valakinek hétköznapi luxus néhány plusz sör vagy egy kisadag újkrumpli, addig másnak a...

Fagykár érte? Hektáronként 100 ezer forint kártérítési előleg kérhető július 16–31. között

Most aktuális! Így kell kérni a kártérítést fagykár esetén.

Kinek jár ingyenes hallókészülék? Mutatjuk az összes tudnivalót

Az állam jelentős támogatást biztosít ezekre az eszközökre, sőt, van, akinek egyáltalán nem kell fizetnie érte.

Mikor évül el a közös költség tartozás? A szabály, amit sokan nem ismernek

5 év után minden elévül? Nem feltétlenül, erre kell figyelni!