Egy hét és itt a Halloween bulik ideje. Lassan el is kezdhetjük a tökfaragást, de igazából nem is érdemes várni vele, hiszen kevés hangulatosabb őszi dekoráció van a világító, narancssárga Halloween töknél. Most, hogy a sütőtökös ételek is felkerültek az őszi étlapunkra, ismerkedjünk meg a sütőtök fajtáival és, hogy melyiket érdemes faragáshoz venni, látvány és ár szempontjából. Nézzük, melyik a legjobb Halloween tök.
Milyen sütőtököt vegyünk a Halloween tök faragáshoz?
Ha igazán édes, krémes sütőtököt szeretnénk enni, akkor a Kanadai sütőtök vagy sonkatök a nekünk való, ráadásul ezt tényleg minden üzletben kapni szeptembertől januárig.
A Nagydobosi sütőtök, nagy, kerek, formája a Halloween tökre emlékeztet, 5 kg alatt nem is áll meg. Viszont a külseje szürke színű, így a faragáshoz nem olyan látványos. Ráadásul kár is lenne a faragáshoz elpazarolni, mert a diós-gesztenyés ízű húsa miatt sütni és enni érdemes tökéletes.
A Hokkaido tök általában kicsi, 1-1,5 kg-os, kerek narancssárga tök. Hámozni sem kell, így mérete és könnyű elkészítése miatt nem ajánlott faragáshoz. Rendkívül édes, diós aromájú tök, amely minden ételbe illik, ha valami különlegeset szeretnénk készíteni, ezt válasszuk. Így a Hokkaidót is inkább sütéshez-főzéshez használjuk.
A tökfaragáshoz a legjobb tök a kifejezetten dekorációs célra termesztett, 5-10 kg-os, narancssárga Halloween tök. Amely bármennyire is jól néz ki, emberi fogyasztásra alkalmatlan. Ez ugyanúgy igaz a kisebb alakú dísztökökre is, amelyek nagyon jól mutatnak, de mérgezőek az ember számára.
Jó, ha tudjuk, hogy a Halloween-és dísztök sem a természet, sem a vadon élő állatok számára nem való, egyrészt a húsa miatt sem, de a benne maradt gyertya-és mécses maradványok miatt sem ajánlatos kidobni a természetbe. A töklámpást a kommunális hulladék közé dobjuk ki.
Tippek az igazán látványos töklámpáshoz
- Miután megvásároltuk a kifejezetten dekorációs célra való, gyönyörű Halloween tököt, alaposan tisztítsuk meg a szennyeződésektől. Dolgozni is könnyebb lesz vele, ha nincsenek rajta sárfoltok például. A kiválasztásnál nézzük meg, hogy mennyire áll stabilan a tök egymagában, lehetőleg ne válasszunk ferde vagy billegő tököt.
- Vágjuk le a tök tetejét és kanalazzuk ki a belsejét, a magokat. A magokat félre tehetjük megsütni, nagyon finom csemege. Ha túl vastag a tök húsa, faragjunk le abból is, szebben világít majd.
- Éles, vékony pengéjű kést válasszunk a faragáshoz, azzal a legkönnyebb dolgozni. Először sablonnal vagy filccel rajzoljuk a tökre a kívánt mintát és azután álljunk neki kifaragni.
- Legelőször a tök orrát rajzoljuk meg, mert utána könnyebb lesz mindent ahhoz viszonyítani.
- A kifaragott tököt díszíthetjük plusz festéssel is, majd tegyük bele a mécsest vagy akár led-izzót.
Extra tipp: A kifaragott tök tovább bírja a kinti hidegben, a szabad levegőn. Ha a szobában szeretnénk dekorálni vele, a faragás után kenjük be a belsejét vazelinnel, sokkal tovább bírja majd ettől a védőrétegtől.