A megfelelő szigetelés segít megakadályozni a hőveszteséget télen és a túlzott hőfelvételt nyáron. Áldásos következménye, hogy csökken az energiaszámla, mivel kevesebb energiát kell felhasználnunk a fűtésre (és a hűtésre). Ezzel nem csak pénzt takarítunk meg, hiszen a kisebb energiafogyasztás csökkenti a környezeti terhelést és a szén-dioxid-kibocsátást. Korábban már írtunk arról, milyen pénztárcakímélő megoldásokat vethetünk be, hogy jobb legyen otthonunk hőszigetelése, most pedig annak járunk utána, mire kell figyelni egy komolyabb beruházásnál. Melyek a homlokzati hőszigetelés szabályai? Milyen anyagokat érdemes választani, milyen hibákat ne kövessünk el? Mutatjuk a legfontosabb szempontokat.
Nem is hinnénk, de az épületek hőveszteségének nagyjából 30-40 százalékáért a falak a felelősek. A megfelelő hőszigeteléssel ennek akár 90 százalékát is megspórolhatjuk, ami az egész épület szempontjából kb. 30 százalékos megtakarítást jelenthet. Vagyis hiába szereltetünk be új nyílászárókat, cseréljük le a fűtőberendezésünket modernebbre, ha külső szigetelés nincs rendben, akkor a hő ugyanúgy szökni fog. Nyilván számít, hogy korszerű ablakokat, hatékony fűtési rendszert telepítünk, de a legjobb megtérülés érdekében érdemes az alapoknál kezdeni: a homlokzati hőszigetelésnél.
Homlokzati hőszigetelés előnyei
A külső, vagyis a homlokzati hőszigetelés előnye, hogy télen a falak belső felületi hőmérséklete magasabb lesz, sokkal kényelmesebben fogjuk magunkat érzeni. (Értsd: nem fog behúzni a cúg.) Megvédi továbbá a falszerkezetet, ebből adódóan nő az épület élettartama és természetesen az ingatlan értéke is.
A legnagyobb rezsicsökkentés az, ha nem vesztegetjük el a megtermelt energiát – a homlokzati hőszigetelés éppen ezt a cél szolgálja. A befektetés hosszú távon megtérül, hiszen alacsonyabb rezsivel számolhatunk, nem mellesleg házunk szén-dioxid-kibocsátása is csökken.
A külső oldali, azaz a homlokzati hőszigetelés szabályai
A legfontosabb szempontok:
1. Minősített anyagokat és komplett rendszereket építsünk be
Ennek oka roppant egyszerű: csak így kaphatunk rendszergaranciát. A gyártók által szállított komplett rendszerek minősítésében szereplő valamennyi paraméter (hőszigetelő képesség, páratechnikai tulajdonságok, mechanikai ellenállás stb.) csak a rendszerengedélyben szereplő anyagokra vonatkozik.
2. Megfelelő anyagok és pontos méretezés
A hibás kivitelezés veszélyezteti a hőszigetelés hatékonyságát. A szigetelés vastagságának kiválasztása fontos szempont az épületek energiahatékonyságában: mind a túl vékony, mind a túl vastag szigetelésnek lehetnek hátrányai. Ha a szigetelés túl vékony, nem lesz elég hatékony a hőveszteség megakadályozásában. Ez növelheti a fűtési és hűtési költségeket. Túl vastag szigetelés esetén a páralecsapódás és a penész kockázata is növekedhet, mivel a pára nem tud megfelelően szellőzni az épületszerkezetből. A megfelelő anyagok kiválasztása fontos, mint ahogy a pontos méretezés is.
3. Innen-onnan ezt-azt: nem lesz olcsóbb
Gyártótól vagy forgalmazótól származó rendszereket válasszunk. Azért kockázatos különböző, olcsónak számító anyagokat összeválogatni, mert hiba esetén esélyünk se lesz reklamálni. A hőszigetelő rendszerek ugyanis építési készleteknek minősülnek, az uniós szabályozás szerint csak így lehet ezeket forgalmazni és beépíteni.
A hőszigetelő rendszerek a következő elemekből állnak: színezett vékonyvakolat, alapozó, ragasztó, illetve tapasz, erősítő háló, hőszigetelő lemez, dübel. A készlet forgalmazója úgy felel valamennyi rendszerelemért, mintha mindnek ő lenne a gyártója – hála a rendszergaranciának.
4. Megfelelő időjárási körülmények
A ragasztók és vakolatok kötése bizonyos hőmérséklet alatt (leggyakrabban +5C°) jelentősen lelassul. Ha nagy a páratartalom, akkor akár le is állhat. A kötés ugyanis a fölösleges víz leadásával együtt történik meg, ha erre nem kerül sor, hetek is eltelhetnek, mire teljesen megköt. Ideális esetben ez egy-két napnál nem több. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy amíg az anyag nem köt meg, addig védtelen az esővel, páralecsapódással szemben.
5. Semmi sietség!
Az egyes rétegek (ragasztó, habarcs- vagy tapaszréteg) felhordása közötti várakozási idő szintén lényeges, hiszen ez idő alatt az első rétegben lévő víz kiszárad. Ha ezt nem várjuk meg, és az újabb rétegekkel bezárjuk a vizet, akkor az előbb-utóbb utat tör magának. Rosszabb esetben az egész folyamatot elölről kell kezdeni, jobb esetben „csak” javítani kell – akárhogy is nézzük, ez tetemes pluszköltség lehet.
+1 Mindent beszéljünk át a kivitelezővel!
A megfelelő szigetelés nemcsak a rövid távú kényelmi szempontokat szolgálja, hanem hosszú távon is jelentős megtakarításokat és környezetvédelmi előnyöket eredményez – de csak akkor, ha a kivitelezés megfelelő. Fontos, hogy az elejétől a végéig mindent beszéljünk át a szakival, és járunk utána, hogy mi hogyan működik a gyakorlatban. Így fogja a homlokzati hőszigetelés biztosan behozni az árát.
Forrás: hőszigetelőmester.hu, HVG, otk.hu