Nem állunk jól a megtakarítással, de ez ekkora áremelkedések mellett nem is csoda. Főleg vésztartaléknak tesszük félre a pénzt, viszont a többségnek ez is elfogyna egy hónap alatt – derül ki egy felmérésből.
Az Intrum 2022-es Európai Fogyasztói Fizetési Felmérése (ECPR) szerint az előző évhez és az európai átlaghoz képest nem változtak jelentősen a magyarok megtakarítási szokásai, bár az áremelkedések miatt egyre kevésbé tudnak pénzt félretenni. Egy átlagos európai dolgozó fizetésének mintegy 20%-át tudja megtakarítani, ettől a magyarok sem maradnak el sokkal. A gond az, hogy a mi bérünk alacsonyabb az európai átlagnál.
Mire tesz félre a magyar?
A kutatásból kiderül, hogy a magyar társadalom harmada leszakadóban van pénzügyileg: 2022 második felében 31,4 százalék mondta azt, hogy a hónap végére egyáltalán nem marad félretett pénze. Azoknak, akiknek sikerül spórolnia, ugyanarra gyűjtenek, mint tavaly ilyenkor:
- 42% vésztartalékot képez váratlan kiadásokra,
- további 12% arra az esetre rak félre, ha elvesztené munkáját,
- 10% a recesszióra készül,
- a nyugdíjba vonulásra 9% tesz félre,
- szintén 9% a gyerekeinek, unokáinak tartalékol,
- 7% utazásra spórol,
- mindössze 6% gyűjt lakásra,
- tanulmányokra pedig 3%.
Az arányok nem változtak nagy mértékben, viszont csökkent azok száma, akik lakásra vagy a gyerekeiknek, unokáiknak gyűjtenek.
Mennyi időre elegendő a megtakarításunk?
A magyar válaszadók több mint harmada (35%) mondta azt, hogy kevesebb, mint egy hónapnyi jövedelmének megfelelő megtakarítással rendelkezik. 29%-nak egy hónapra, 19%-nak pedig legfeljebb 3 hónapra lenne elegendő a megtakarítása.
A felmérés szerint a közép-európai régióban Magyarországon tudnak a legkevesebben megtakarítást gyűjteni: Lengyelországban 27, Romániában 24, Szlovákiában 20, Csehországban 14% mondta azt, hogy nincs mit félretenni a hó végére. Ugyanezt a magyarok 31%-a nyilatkozta.
(Forrás: Forbes)