Hiába nőttek a bérek, ha egyre kevesebb dologra futja belőle. Bár az infláció lassulni látszik, ez nem jelenti azt, hogy az élelmiszerek varázsütésre olcsóbbak lesznek, ilyen mágia sajnos nincs. Mit lehet tenni? Keressük az akciókat, összehasonlítjuk az áruházak kínálatát, próbálunk kevesebbszer boltba menni. Mit tehetünk még? Mutatunk 10 spórolási trükköt a pénztárcabarát bevásárlásért.
1.Te még recept szerint főzöl?
Az első spórolási trükk meglepő lehet, de ha belegondolunk, van benne logika. Többségünk az ételhez vásárolja az összetevőket, aztán fogjuk a fejünket, hogy minden milyen drága. Csináljuk fordítva! Nézzük meg az akciókat, válasszuk ki a legjobbakat, aztán találjuk ki, hogy mit főzzünk. Két olyan oldalon is jártunk, ahol hozzávalók alapján kereshetünk receptre: az egyik itt (ez angol nyelvű), a másik pedig itt (ez magyar) található. Hónap végén különösen jól jöhet ez a trükk.
2. Kevesebb hús
A gyökérzöldségek, gumósok és hüvelyesek megfizethető, egészséges alapanyagok, segítségükkel gyorsan, könnyen főzhetünk tartalmasat. Ragaszkodunk a húshoz? A csirkeszárny soha nem tartozott a drága alapanyagok közé, de a belsőségektől sem kell félnünk, nagyon finom ételeket készíthetünk belőlük. Tipp: a darált húst lencsével is kiválthatjuk.
3. Pontok, kuponok, bizalomkártyák
Minden nagyobb áruházlánc kínál valamilyen kedvezményt a bizalom- vagy hűségkártyával rendelkező vásárlóinak. Bevásárlás előtt ne felejtsük el megnézni az akciókat, saját kuponjainkat – lehet, hogy csak néhány száz forintot spórolunk a bevásárláson, de sok kicsi sokra megy.
4. Családos nap, nyugdíjas nap
Ha már van ilyen lehetőség, aki teheti, az használja ki. Annak sem árt utánanézni, hogy pontosan mire jó az üzlettől kapott hűségkártya. Alacsonyabb áron vehetjük a termékeket? Levásárolhatjuk a pontjainkat? Mennyi kedvezményt kaphatunk pontosan és mire?
5. Tényleg olcsóbb a nagyobb kiszerelés?
Az a szomorú helyzet, hogy nem. Ellenőrizzük az egységárat, mert van, amikor a több kisebb kiszerelésű termékkel jobban járunk, mint egy naggyal. Ez a hústól a konzerveken át a vécépapírig bármire igaz lehet.
6. Hitelkártya, de csak okosan!
A hitelkártyák ma már elképzelhetetlenek speciális vásárlási kedvezmények nélkül. Ezek a kedvezmények bankonként eltérhetnek, meg kell találunk a nekünk megfelelőt. Van, ahol pénzvisszatérítést kapunk a hitelkártya-számlán, máshol azonnali kuponkedvezményt adnak, ha ezzel vásárolunk.
Azért azt vegyük figyelembe, hogy a hitelkártyák kamata messze a legdrágább, ezért ha nem vagyunk benne biztosak, hogy időben vissza tudjuk pótolni azt a pénzt, amit elköltöttünk, inkább ne igényeljük.
7. Spórolási trükk a kevesebb pazarlásért
Gyakran dobunk ki romlott, megpenészedett élelmiszert? Akkor koncentráljunk a fagyasztott dolgokra! Halból, zöldségekből pl. nem kell mindig frisset venni, a mélyhűtött áru is elkészíthető ízletesen. A szezonális zöldségek, gyümölcsök sokkal olcsóbbak, ezért az évszakhoz igazodva vásároljunk, de csak amennyit tényleg el is fogyasztunk.
8. Tervezzünk!
Érdemes átgondolni egy hétre előre, hogy mit szeretnénk főzni. Vásároljuk meg a szükséges alapanyagokat, de előbb nézzük meg, mi van a kamrában, hűtőben. Készítsünk listát, így biztosan nem felejtünk el semmit.
9. Hagyjuk otthon a gyerekeket!
Folyamatosan nemet mondani nekünk is rossz, a gyerekeknek is. Nyilván nem egy-egy szelet csoki miatt fog elvérezni a családi költségvetés, de valljuk be, a kicsik nélkül gyorsabban, célirányosan haladhatunk, könnyebben kivédhető az impulzusvásárlás.
10. Vizsgáljuk meg az ár-érték arányt!
Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a legolcsóbb termék megvásárlásával járunk a legjobban, pedig ez ritkán igaz. Ha olyan dolgot veszünk, ami nem finom, rossz minőségű, kevésbé laktató, akkor tulajdonképpen pocsékoljuk a pénzt. Húskészítményeknél mindig nézzük meg az összetevőket, kávénál pedig maradjunk meg a középkategóriás termékeknél.