Egyre több, eddig alapvetőnek számító élelmiszer lépett be a luxus kategóriába, sajnos ezek között van a tojás is. Spórolni szeretnél? Eláruljuk, nem feltétlenül a legolcsóbb ajánlat jelenti a megoldást.
Elképesztő tempóban drágulnak az élelmiszerek a boltokban, kis túlzással már az üres rántotta is luxus. Október elején pl. a tojás ára egyetlen hét alatt mérettől és minőségtől függően 9,3-14,5%-kal ugrott meg. A magyarok legfontosabb szempontja vásárláskor az ár-érték arány, de ilyen mértékű inflációnál egyre többen kényszerülnek engedni az igényekből. Megéri-e tojásból L-es helyett M-eset venni, vagy ne variáljunk, vigyük a legolcsóbb S-est? Attól függ.
S-től XL-ig, ketrectől a szabadtartásig
Az étkezési tojásokat és csomagolásukat – Uniós és hazai jogszabályok előírásai alapján – a termelés helyén vagy a csomagoló központban kötelező jelölni. A tojásokat „A ”és „B” minőségi osztályokba sorolják, a kereskedelemben azonban csak „A” minőségű termékekkel találkozhatnak a fogyasztók – olvasható a NÉBIH oldalán. Az „A” minőségű tojásokat tömegük és méretük alapján osztályozzák, így:
- S – kicsi, 53 grammnál kevesebb.
- M – közepes, 53 és 63 gramm közötti.
- L – nagy, 63 és 73 gramm közötti.
- XL – nagyon nagy, legalább 73 gramm.
Az „A” minőségű tojások héján fel kell tüntetni a termelői kódot, valamint a nyilvántartási számot. A nyilvántartási szám hét részből áll, ennek segítségével többek között azt is megtudhatjuk, hogy mely telep, mely istállójából származik a tojás, és ott milyen tartási módot alkalmaznak. Ezek a következők:
- ketreces
- mélyalmos
- szabadtartású
- ökológiai
Az árak természetesen mérettől, tartási körülményektől függően (is) alakulnak, összességében minél „szabadabb” a tyúk, annál drágább a tojása. Az Index egy korábbi cikkéből kiderül, hogy a minőségnek gyakorlatilag semmi köze nincs a tartási körülményekhez, továbbá, a szabadtartás nem „környezetbarátabb”, mint a ketreces vagy mélyalmos. Hogy ez miért lényeges? Mert ha ezeket a szempontokat vettük figyelembe eddig, és vettük a drágább tojást, most el lehet rajta gondolkodni, valóban megéri-e. Az állatjóléti szempont már más tészta, ezt is részletesen bemutatja a szakértők bevonásával készített (!) cikk, mindenképpen ajánljuk.
Az aranyközép: „M”
Nem árt figyelembe venni, hogy a magyar konyhánál az M-es méretű tojás számít alapnak, a receptek többsége is ezzel dolgozik. Süteményeknél különösen fontos, mit verünk fel, hiszen pár grammnyi eltérés már befolyásolja az állagot, ízt stb.
Nézzük meg az árakat: nagyobb élelmiszerboltokban múlt hét hétfőn (10.11.) mérettől és minőségtől függően 104-150 forintért árulták a tojást, de saját márkás kiszerelésben 77-85 forintért is lehetett még mélyalmosat kapni. Kinek éri meg a legolcsóbb? Az egy-két fős háztartásoknak, ahol viszonylag ritkán fogyasztják. Nagyobb családoknál már érdemesebb M-es vagy L-es tojást venni, hosszú távon többet spórolnak vele, mint a kisebb méretűvel.
És ha már takarékoskodás: minél nagyobb kiszerelésben vásárolunk, annál jobban megéri – de csak akkor, ha el is fogyasztjuk. Az ajánlás szerint 3 hétig tárolható a tojás biztonsággal, így csak akkor vásároljunk be egy 30 db-os tálcával, ha a család tényleg képes eltüntetni ezt a mennyiséget.