Elromlott a telefonod, és azt mondják, ez nem garanciális? Ne nyugodj bele, hanem azonnal kérj szakvéleményt
Ma már gyakorlatilag mindenkinek van mobilja, egyeseknek kettő is lapul a zsebében. A gyakorisággal persze egyenes arányban nőnek a garanciaidőn belüli problémák is. Sokszor azonban falakba ütközünk, amikor érvényesíteni szeretnénk jogos jótállási igényünket. Ennek egyik oka az, hogy a vásárlók nem tudják, kivel szemben és milyen igényt érvényesíthetnek reklamáció esetén, így aztán könnyedén megtévesztheti és bizony gyakran félre is vezetik őket.
Kezdjük azzal, hogy mindenképpen őrizzük meg a telefon vásárlását igazoló számlát vagy nyugtát, illetve a garanciát igazoló papírt! De ne csak jól őrizzük meg, hanem ajánlatos azt alaposan áttanulmányozni, főleg a jótállási jegyét! Ha szabályosan van kitöltve, akkor fel van tüntetve, hogy a mobilra mennyi a jótállási idő, és hogy vonatkozik-e rá esetleg gyártói jótállás, és ha igen, az milyen feltételekkel.
Érdemes azon nyomban jelezni, ha meghibásodik a telefonunk. De nem mindegy, hol. Ha az okostelefonnal garanciaidőn belüli problémák vannak, akkor a hibát a kötelező jótállási időn belül a forgalmazó felé, gyári jótállásnál pedig a gyártói szakszervizben kell bejelenteni! A szervizben ragaszkodni kell a jegyzőkönyv felvételéhez, mert ha csak szóban jelentjük be a panaszunkat, azt, ha utóbb vitánk lesz a szervizzel, nehéz vagy inkább egyenesen lehetetlen lesz bizonyítani. Mindezt azért is tegyük meg, mert sajnos nem ritka, hogy jóhiszeműen leadjuk a készüléket, majd egészen mást kapunk vissza. Hogy ez ne történhessen meg, szánjunk rá több időt, és a jegyzőkönyven azt is részletesen írjuk le, hogy pontosan milyen IMEI-számú és milyen állapotú telefont adtunk le a javításra, sőt ajánlatos fényképeket is készíteni róla.
Sokan átélhették már, hogy amikor boldogan mentek a megjavított telefonjukért, javítás helyett közlik, megvonták a kötelező jótállást azzal az indokkal, hogy valamilyen külső mechanikai sérülés van a telefonon, vagy például víz érte a készüléket. Ha biztosak vagyunk abban, hogy nem történt semmi ilyen, semmiképp ne nyugodjunk bele. Azonnal kérjük tőlük azt a szakvéleményt, ami alapján ezt állítják.
Sokszor ugyanis garanciaidőn belüli problémák esetén is valós szakvélemény nélkül foglalnak állást a jótállási igény érvényesíthetőségéről. A szerviz által kiadott szakvélemény ugyanis nem számít független szakértői véleménynek, hiszen nem független szereplőtől származik. Ezért, ha azzal nem értünk egyet, akkor azt azonnal jelezzük az telefont értékesítő felé! Mert megfelelő (független) szakvélemény hiányában a kereskedő nem vonhatja meg tőlünk a garanciát! Ilyenkor szoktak azzal próbálkozni, hogy ha ragaszkodunk egy másik szakvéleményhez, akkor annak költségét nekünk kell állni – és bizony drága lesz. Ez nem így van! A jogszabály egyértelműen fogalmaz: ennek a díját nekik kell kifizetni!
Fogyasztóvédelmi kérdésekben is ingyenesen segít a Hóvége ügyfélszolgálata. Keressen minket!
Jó, ha tudjuk, hogy a szakvéleményben (ami kizárólag független szakértőtől származhat), az abban leírtak alapján pontos választ kaphatunk arra, hogy a telefon hibája megvolt-e már a vásárláskor, vagy később keletkezett, és milyen módon. De ha így sem boldogulunk, akkor sincs még minden veszve. Érdemes a helyi békéltető testülethez fordulni, ahol kötelezően és ingyenesen lefolytatják az eljárást, döntéseik pedig ugyanúgy kötelező érvényűek, mint egy bírósági ítélet!
A cikk szerzője Törtei-Takács Kriszta, a Facsipesz című fogyasztóvédelmi rádióműsor szerkesztő-műsorvezetője.



