Felére csökkentheted a fűtési költséget, ha ezt csinálod: mutatjuk, mi jön ki 10.000 és 100.000 forintból

A fűtésszámla csökkentése érdekében nem mindig szükséges drága felújításokat végezni.

Rendszeres karbantartással, egyszerű szigetelési megoldásokkal és zónás fűtés alkalmazásával jelentős energiát takaríthatunk meg. Ezen kívül, kis beruházásokkal is növelhetjük a fűtési hatékonyságot, így a költségek akár felére is csökkenthetők.

Ami jól működik, az kevesebbet fogyaszt: Konvektorok és gázkazánok karbantartása

A fűtésszámla csökkentése érdekében a rendszeres karbantartás is kulcsfontosságú. A konvektorok és gázkazánok hatékony működése a fűtési költségekkel, hiszen egy jól működő kazán sokkal több hőt termel ugyanannyi gázzal.

Éves tisztítás és ellenőrzés szakemberrel

A fűtési szezon előtt érdemes szakembert hívni, aki alaposan átvizsgálja és kitisztítja a konvektorokat és gázkazánokat. Ez a karbantartás segít megelőzni, hogy a szezon közepén, például a karácsonyi szünetben álljon el a fűtésünk. Ezenkívül biztosítja, hogy a készülékek megfelelően működjenek, ne fogyasszanak túl sokat. Az éves ellenőrzés olcsóbb is, mintha csak akkor hívjuk ki a szerelőt, amikor már komoly a baj.

Bizonyos tisztítási, karbantartási műveletek házileg is elvégezhetők

Az előkészítés során győződjünk meg róla, hogy a készülékek ki vannak kapcsolva, és minden lehűlt. Szükségünk lehet csavarhúzóra, kefére, rongyra, porszívóra és tisztítószerekre.

A konvektor és kazán külső felületeit porszívóval és puha ronggyal tisztíthatjuk meg a rárakódott portól. Már ez az apróság is segíthet valamit.

Az égőfej és a hőcserélő tisztítása

Az égőfej a gázkazánoknak, illetve konvektoroknak az az alkatrésze, amelynek felületén a gáz ég, ez biztosítja a megfelelő lángot a hő előállításához. A hőcserélő pedig az a csövekből és lemezekből álló, radiátorszerű rész , amely a keletkező hőt továbbítja a csövekben lévő víznek, vagy konvektorok esetében a levegőbe. Fontos, hogy ezeket is jó állapotban és tisztán tartsuk.

Idővel a rendszerben lerakódó szennyeződések és vízkő csökkenthetik az égés, valamint a hőátadás hatékonyságát, ami a rezsiköltségekben is jelentkezik. Az égőfej és hőcserélő tisztításával elérhetjük, hogy a készülékek a körülményekhez képest a legjobb teljesítménnyel működjenek.

Az égőfejet alaposan tisztítsuk meg egy kefével, ügyelve arra, hogy a fúvókák ne legyenek eltömődve. A hőcserélőt szintén keféljük át, hogy eltávolítsuk a lerakódott szennyeződéseket.. Ha szükséges, használjunk tisztítószereket, de kerüljük a túl erős vegyszereket.

A víznyomás ellenőrzése

A cirkó rendszerek megfelelő víznyomása nem csak a hatékonyság megőrzése miatt fontos, hanem a meghibásodások elkerülése érdekében is. Ha a víznyomás csökkent, pótolni kell a kazánon lévő csap segítségével.

Ha bármilyen gyanús hibát tapasztalunk, ne habozzunk szakember segítségét kérni.

Ami nem megy ki az ablakon, azt nem kell kifizetni: A hőveszteség csökkentése

A fűtésszámla csökkentése érdekében nem szükséges drága felújításokat végezni. Olcsó, házilag is elvégezhető szigetelési megoldásokkal könnyedén csökkenthetjük a hőveszteséget, és jelentős megtakarítást érhetünk el.

Ablakszigetelés gumitömítéssel

Az ablakkeret körüli réseket gyorsan lezárhatjuk öntapadós gumitömítéssel. Ez a megoldás hatékonyan csökkenti a huzatot és segít megtartani a meleget. A gumitömítés ára ablakonként körülbelül 2000–3000 forint, és legalább 7–8 évig is kitart.

Hőszigetelő fólia

Ha nem szeretnénk drága ablakcserét, a hőszigetelő ablakfólia is jó megoldás. Ez extra réteget képez az ablaküvegen, ami télen segít bent tartani a hőt. A fólia ára körülbelül 5000 forint, és ha az összes ablaknál megcsináljuk, akár 20 százalékos fűtési költség megtakarítást jelenthet.

Hőszigetelő tapéta

A hőszigetelő tapéta egy egyszerű megoldás a falak szigetelésére. Az ilyen tapéták ára négyzetméterenként pár ezer forint 2000–3000 forint, és ha egyszer felraktuk, sok-sok évig kitart.

Padlás szigetelése

A padlás megfelelő szigetelése kulcsfontosságú a hőmegtartás szempontjából. Ha nem szeretnénk drága szigetelést, egyszerű megoldás lehet a hungarocell lapok vagy vastag szőnyegek alkalmazása. Szőnyeget természetesen a szobákban is érdemes használni, hogy alulról szigeteljük a lakást.

Függöny, redőny, spaletta

Télen az energiatakarékos fűtés érdekében fontos, hogy megfelelően használjuk a redőnyöket, sötétítő függönyöket és a hagyományos spalettákat. Nappal nyilván senki sem szeret sötétben lenni, de ha csak éjszakára lehúzzuk a redőnyt, és behúzzuk a sötétítőket, azzal jelentős mennyiségű energiát takaríthatunk meg, mivel csökkenthetjük a hőveszteséget. A bejárati ajtó elé helyezett vastag függöny szintén javítja a hőszigetelést, miközben dekoratív elemként is szolgálhat a lakásban.

Olcsóbb, mint kicserélni: Konvektor hatékonyságának javítása

Ha nem szeretnénk kicserélni a konvektort, mert nincs rá pénzünk, akkor is van megoldás a fűtési hatékonyság növelésére. A konvektorok mögött alkalmazott hőtükör fólia segíthet a hő megtartásában és a fűtési költségek csökkentésében. A fólia visszaveri a hőt a helyiségbe, így csökkentve a hőveszteséget. A cirkós fűtésrendszerek radiátorai mögött is hatékonyan alkalmazható.

A hőtükrös fóliák többféle változatban és vastagságban kaphatók, például alumínium bevonatú, párazáró vagy páraáteresztő fóliák formájában. A felszereléshez fontos, hogy 0,5-1 cm-es légrést hagyjunk a fal és a fólia között, hogy biztosítsuk a megfelelő szellőzést és megakadályozzuk a penészedést. A konvektorok mögött elhelyezett fólia akár 15-20 százalékkal is csökkentheti a fűtési költségeket.

Ezen kívül a konvektorok ventilátorral is kiegészíthetők, amivel az idejétmúlt fűtési megoldás hátrányait némileg ellensúlyozva jobban el lehet oszlatni a hőt a lakásban.

Ahol nincs senki, ott nem kell olyan meleg: Helyiségek zónás fűtése

Ha egy helyiséget nem használunk, azt nem érdemes teljesen felfűteni. Sokat spórolhatunk, ha erre odafigyelünk. Azon kívül, hogy manuálisan lecsavarjuk a fűtést, kialakítható zónás fűtési rendszer is.

A zónás fűtés lehetővé teszi, hogy az épület különböző helyiségeit egy-egy termosztáttal szabályozzuk, így csak azokat a zónákat fűtjük, amelyek valóban használatban vannak. Ez energiát takarít meg és csökkenti a fűtési költségeket. A zónák kialakításánál a funkcionalitás a legfontosabb, például egy nappali és konyha lehet egy zóna, míg a hálószobák külön zónát alkothatnak. Programozható termosztátok alkalmazásával a rendszer automatikusan alkalmazkodik a napi igényekhez, gyors felfűtési időt biztosítva.

Valamennyire mindenhol szükséges temperálni, mert egy teljesen hidegen hagyott helyiségben a falakra, bútorokra lecsapódó pára miatt vizesedés, penészesedés alakulhat ki.

100 ezer forint fölött: Hosszabb távú beruházások

Az eddigiekben leírt módszerek mindegyike megoldható 10 ezer, vagy legfeljebb néhány 10 ezer forintból. Ha viszont akár 100 ezres nagyságrendben is tudunk a fűtésrendszerünk korszerűsítésére költeni, érdemes megfontolni, hiszen hosszú távon ez a befektetés nem csak pénzben, de komfortérzetben is megtérül.

Kondenzációs kazán

A kondenzációs kazánok hatékonyabbak a régi modelleknél, mert az égéstermékben lévő gőzt hőjét is hasznosítják. Ez akár 20-30 százalékkal kisebb gázfogyasztást is eredményezhet. Ezenkívül biztonságosabbak is, hiszen a zárt égéstérből nem szivároghat ki szén-monoxid.

Bekerülési költsége nagyjából 300 ezer forintnál kezdődik, de mindig vannak extra kölségek is. Például új kéményt kell építeni, vagy legalábbis ki kell bélelni a régit. A teljes megtérülés 5-7 évre tehető

Légkondicionáló

A mai légkondicionálók nem csak hűtésre, de fűtésre használhatók, mivel hőszivattyú elven működnek. Az optimális működés érdekében folyamatosan működtetve kell tartani őket, de így minimális energiafelhasználást igényelnek.

A telepítés költsége 150-300 ezer forint között mozog, a kedvezményes tarifa használatával gazdaságos fűtést biztosítanak.

Infra fűtőpanel

Az infrapanel közvetlenül az embereket és tárgyakat melegíti, nem a levegőt, így rendkívül energiatakarékos. Kisebb helyiségekben ideális, például fürdőszobákban vagy a hálószobában.

Bekerülési költsége a fűtőpanel méretétől és jellegétől függően 20 és 100 ezer forint között változik. A drágábbak magasabb teljesítményűek, így nagyobb terekben is használhatók.

Hőszivattyú

A hőszivattyú megújuló energiát használva, a levegőből vagy talajból nyeri a fűtéshez szükséges hőt. Emiatt az energiahatékonysága kiemelkedő, különösen ha az ingatlan jól szigetelt és a H tarifa is igénybe vehető.

Bekerülési költsége jelentős, akár 1 millió forintot is elérhet, de a hosszú távú fűtésszámla csökkentése és a környezetkímélő működés miatt kedvező választás.

A fűtésszámla csökkentése érdekében tehát számos egyszerű és költséghatékony megoldás létezik. A meglévő készülékeink rendszeres karbantartása, tisztítása, a nyílászárók alapvető szigetelése, a fűtési szokásaink ésszerűsítése, és az új technológiák megfelelő alkalmazása hosszú távon mindenképp megéri.

Hasznosnak találtad ezt a cikket?
Küldd el másoknak is:

Kérdésed van?

Fordulj ügyfélszolgálatunkhoz, segítünk!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Hallókészülék tb-támogatással: tízezreket spórolhatsz, csak egy papírt kell kitölteni, mutatjuk

Ezek a segédeszközök nem vénykötelesek, bárki megvásárolhatja. Így azonban jóval drágább.

Kvíz: hogy kell vezetni ónos esőben?

Aki teheti, az inkább ne vezessen. Akinek muszáj, az előbb töltse ki ezt a kvízt!

Ezt az egy dolgot ne tedd semmiképp, ha megbüntet a NAV!

Sokan félnek attól, hogy mi történik, ha a NAV büntetést szab ki rájuk. Egy dolgot semmiképp nem szabad csinálni, amikor megbüntet a NAV!

Olcsóbban vásárolhatsz autópálya-matricát, csak kérelmezni kell: itt a kedvezményezettek listája

A nagycsaládosok és mozgáskorlátozottak kedvezményesen vásárolhatnak autópálya-matricát, mutatjuk hogyan lehet igénybe venni a kedvezményt.

Talált pénz: 120.000 forinttal nő a cafetéria 2025-től –  mutatjuk, mire költheted

Új zsebet kapott a SZÉP-kártya, mutatjuk mit érdemes tudni az Aktív Magyarok alszámla használatáról.

Kipróbáltam a 30/30-as szabályt, és valami váratlant tapasztaltam meg

Te is kipróbálod? Semmit sem veszíthetsz.