Még a megfelelő időben vagyunk ahhoz, hogy a fűtési szezon kezdete előtt átnézessük, kitisztítsuk konvektorainkat. Nem érdemes a takarítást megspórolni, mondván, hogy az csak esztétikai dolog, mert előbb-utóbb az egészségünk és a pénztárcánk látja kárát. Mi az, amit mi magunk is megcsinálhatunk és mihez kérjünk segítséget? Utánajártunk, hogy milyen a legbiztonságosabb konvektor tisztítás házilag, és azt is elmondjuk, hogy mennyibe kerül, ha egy szakember csinálja.
Miért ne halogassuk a konvektor tisztítását?
A konvektorra egész évben por és szennyeződés rakódik. Ha nincs alaposan kitisztítva a konvektor, ez a porréteg ráég használat közben. Mindenki ismeri azt a jellegzetes, égett konvektor szagot. Amellett, hogy az égő porréteg tönkreteszi a lakás levegőjének minőségét, eltömíti a konvektor alkatrészeit, ami meghibásodásokat okoz. Egy teljesen eltömített rendszer életveszélyes is lehet. A javítás vagy egy konvektor lecserélése mindig drágább, mint egy alapos tisztítás, amivel a kisebb hibákat is meg lehet előzni.
Ami fontos, hogy a fűtési rendszer, illetve a fűtő egységek belső tisztítását bízzuk szakemberre. Ne sajnáljuk rá a pénzt, nagyobb költséggel jár egy rosszul fűtő konvektor. A hőleadást is nehezíti, ha nincs kitisztítva a konvektor, így magasabb lesz a fűtési számlánk is.
Tisztítás lépésről lépésre
Még a fűtési szezon kezdete előtt érdemes a konvektort kitisztítani. A konvektor szelepét (külsőleg) és a felületi tisztítást mi magunk is elvégezhetjük. Ehhez elegendőek az otthonunkban megtalálható takarítási eszközök, nem kell semmi bonyolultra gondolni.
Első lépésként győzödjünk meg róla, hogy a konvektor kikapcsolt állapotban van. Majd amennyiben leemelhető, távolítsuk el a külső burkolatot. A burkolatra rárakódott port először porszívóval távolítsuk el. Ugyanígy járhatunk el a fűtőkészülék esetében is. Porszívózzuk ki alaposan a fűtőkészülék felületét és azokat a helyeket, amelyekhez könnyen hozzáférünk.
Második lépésként vizsgáljuk meg, hogy van-e ráégett por a burkolat vagy a készülék felületén. A ráégett réteget mindenképpen távolítsuk el tisztítószeres vízzel. Hatásosabb, ha a tisztítószeres vízzel befújjuk a készüléket és kicsit állni hagyjuk. Ha azonban nagyon makacs a por, akkor súrolókrémet használjunk. Mivel nem a konvektor belsejét tisztítjuk, ezért nyugodtan használhatunk nedves rongyot, törlőkendőt a felületeken.
Harmadik lépésként a konvektor hátsó, fal felőli oldalát egy radiátor kefével vagy vékony lécre tekert ronggyal lehet alaposan kitisztítani.
Mennyibe kerül, ha cég csinálja a tisztítást?
Egy konvektor tisztítása átlagosan 18-20 000 forintba kerül. A lakásban található további konvektorok tisztítása 11-14 000 forint között mozog. Ha még a nyári időszakban kérünk tisztítást, akkor sok helyen kedvezményes árakkal dolgoznak, mert még nem indult be a “szezon”.