Az időjáráselőrejelzés szerint a héten több helyen is 0 C° alá süllyedhet a hőmérséklet, vagyis kezd beindulni a fűtési szezon. A nem megfelelő szigetelés, a rosszul zárdó ablakok és egyebek jelentősen megnövelhetik a gázszámlát, hiszen a hő egy része elvész. Léteznek azonban apró trükkök, minimális ráfordítást igényelő eszközök, amelyek segítenek bent tartani a meleget. Ha a gázfogyasztás csökkentése a cél, jó helyen jársz: mutatunk pár megfizethető, ugyanakkor hatékony megoldást.
Az épületek hőveszteségének nagyjából 30-40 százalékáért a falak a felelősek. A rosszul szigetelt falak mellett a legtöbb hő az ablakokon keresztül távozik a lakásból, először tehát ezekre a kritikus pontokra kell fókuszálnunk. Ha a nyílászárók cseréje vagy a profi szigetelés nem opció, maradnak a praktikák.
Hogyan tartsuk bent a megtermelt hőt? Gázfogyasztás csökkentése az ablakok szigetelésével
Jön be a huzat, de nem tudjuk eldönteni, hogy az ablak mely pontján? Teszteljük le egy öngyújtó vagy gyufa segítségével! Tartsuk a lángot az ablak szegélyéhez és lassan vigyük mellette körbe. Ahol a láng mozogni kezd, ott szökik a meleg. Mit tehetünk?
Az egyik legjobb házilagos megoldás, ha ablaktömítő szalagot teszünk a résekre. Az anyaga rugalmas, habszerű, ollóval könnyen méretre lehet vágni. Nagyobb réseket is képes lezárni és ugyanolyan jól működik fa nyílászáróknál, mint a műanyagoknál. Az öntapadós habszalag felhelyezése egyszerű, ajtókon is használható, nem mellesleg hatékonyan csökkenti a zajt. Átlagosan 1400-1500 forintért vásárolhatunk 10 méternyit a nagyobb barkácsáruházakban, de aki keres, olcsóbban is meg fogja találni. Nagyjából 2-3 évet bír ki.
Szintén jó és pénztárcakímélő megoldás az ablakfólia. Többféle típusú, méretű is kapható a simától egészen a speciálisig, pl. olyan, ami „izoláló légpárnát és egy extra üveglapnak megfelelő szigetelőréteget alkotnak”. Az árak ennek megfelelően alakulnak: 3000 forintért már vehetünk egy egyszerűbb, könnyen felragasztható fóliát, 8000 forintért pedig árulnak olyat, ami a még a páralecsapódást is csökkenti.
A legolcsóbb, egyben legkevésbé hatékony módszer, ha törölközőt vagy régi takarót teszünk az ablakréshez. A társasházaknál pl. gyakori, hogy még a régi típusú, dupla ablakok vannak beépítve, amelyeken csak akkor nem jön be a hideg, ha nem akar. Ezeknél jobban beválik a takarós-kibélelős módszer, mint a szimpla ablakoknál, de a megfelelő szigetelést nem pótolja. A másik lehetőség, hogy nem textileket, hanem méretre vágott habszivacsot helyezünk a két ablaktábla közé.
A takarónak vagy a habszivacsnak akkor lehet érzékelhető eredménye, ha más praktikákkal kombináljuk, mondjuk, egy hőszigetelő függönnyel. Jelentősen javítja a lakás hőszigetelését, különösen, ha az ablakok egyrétegűek vagy gyenge szigeteléssel rendelkeznek. A hőszigetelő függöny készítése költséghatékony megoldás lehet azok számára, akik nem szeretnének ablakcserébe fektetni, de a gázfogyasztás csökkentése igenis szempont.
Hőtükör fóliával is fokozhatjuk a helyiségek hőmegtartó képességét.Segítségével akár 15-20%-kal is csökkenthetjük a fűtéshez kapcsolódó rezsiköltségeket. a hő megtartását, visszavezetését szolgálja, nem engedi át a párát. A radiátorok, konvektorok mögé felhelyezve megakadályozza, hogy a fal irányába leadott hő ne vesszen el.
Ha minden kötél szakad…
Tartasz a magas gázszámlától, de megfagyni sem szeretnél? A hősugárzók praktikus és gyors megoldást nyújthatnak, ha egy helyiség felfűtésére van szükség. Korábbi cikkünkben bemutattuk a legjobb öt hősugárzót, amelyek megérik az árukat.