Miután a rezsicsökkentés jelentős részét megszűntette a kormány, egyre többen kezdtek tudatosabban foglalkozni energiaigényükkel, spórolási lehetőségeikkel. Nem csoda, hisz az élelmiszerárak mellett az energiaárak is az egekbe szöktek. A spórolás érdekében fontos megnézni azt is, milyen tarifák közül választhatunk.
A sima áramtarifa mellett a legtöbben az éjszakai áramot ismerik. Csakhogy ennél valójában sokkal több féle van:
- Az A1, ami a legismertebb,
- a két zónaidős áram, az A2 tarifa,
- a régi éjszakai áram, ami ma már vezérelt áram. Ez a B tarifa,
- a Geo tarifa hőszivattyúkhoz kitalálva,
- megújuló energiaforrások és hőszivattyúk: itt a H tarifa
Az éjszakai áram tehát ma már vezérelt áram néven fut, ez a B tarifa. Az E.ON oldalán elérhető információk szerint a B tarifa csak olyan berendezésekhez használható, amelyek vezérelt csatlakozási ponttal rendelkeznek, vagyis külön mérőre vannak kötve és nem a dugaljba kell őket csatlakoztatni, hanem fixen a hálózatra kapcsoltak. A hőtárolós készülékek mint például a bojlerek üzemeltetéséhez javasolt használni. Csúcsidőszakon kívüli időszakra esik az áram elérhetősége, naponta mindössze 8 órán keresztül. A B tarifa ára 2523 kWh/év-ig 23,5 Ft/kWh, felette pedig 60,9 Ft/kWh és választható az A1 vagy A2 díjszabás mellé is, kiegészítő lehetőségként.
Kedvezményes áram és H tarifa
A H tarifa más. Ez is egy az igénybe vehető áramdíjszabások közül. Azért hozták létre, hogy egy kedvezményes tarifával lehessen működtetni a hőszivattyúkat és a megújuló energiforrásokból, például a napenergiából kiépített fűtési rendszereket. A legfontosabb jellemzője, hogy nem elérhető egész évben: fűtési célra a legkedvezményesebb áron csak október 15-től április 15-ig vehető igénybe. A díja 23,5 Ft/kWh, és a H árszabás esetén a fűtési idény fogyasztására nem kerül alkalmazásra lakossági piaci ár. Létezik H árszabás fűtési idényen kívüli fogyasztásra is 2523 kWh/év-ig, ez 35,2 Ft, felette pedig 70,1 Ft. (Az árak bruttó árak és a 2022 augusztus 8. utáni állapotot tükrözik.)