Sokan vannak, akiknek a befőzés gondolata a nagyi konyhájában eltöltött hosszú órák, a gőzölgő üvegek és a véget nem érő mosogatás képét idézi. Ha te is azok közé tartozol, akik inkább elkerülnék a befőzés kalandját, de mégis szeretnéd sokáig frissen tartani a zöldségeket és gyümölcsöket, jó helyen jársz. Elhoztunk pár egyszerű és praktikus megoldást, amikkel még a leglustábbak is megúszhatják a befőzés harcát – és még csak üveget sem kell hozzá szerezni. Íme, listán a nem macerás, természetes tartósítási eljárások.

Aszalás – gyümölcsből fincsi chips

Ha egy szárító vagy egy sütő a barátod, akkor a gyümölcsök könnyedén átalakulhatnak ropogós, cukormentes nasivá. Az aszalt alma például tökéletes alternatíva a csipszek helyett. Csak szeleteld fel a gyümölcsöket és hagyd, hogy a meleg levegő elvégezze a munka oroszlánrészét. Az aszalás olyan egyszerű, hogy közben akár megnézhetsz pár epizódot a kedvenc sorozatodból.

Házi készítésű szárított bio alma szeletek, ropogós alma chips, egy régi rusztikus fa asztalon friss almával és fahéjjal felülnézetből.
Az aszalt alma például tökéletes alternatíva a csipszek helyett.

Sós pác – a zöldségek fürdője

A sós pác nem csak a savanyúságok kedvenc helye. Ha szereted az olajbogyót vagy a kovászos uborkát, akkor miért ne próbálnád ki más zöldségekkel is? A karfiol, répa, vagy akár zöldbab is örömmel úszkál egy sós oldatban és napokkal később is ropogós marad. Egyszerű és hatékony.

Fermentálás – az ősi csodamódszer

Fermentálni menő! Gondolj csak a kimchire vagy a kovászos kenyérre. A zöldségek is szeretnek tartósan elállni. A fermentálás természetes folyamat, amelyben az ételek maguk alakítanak ki egy olyan környezetet, ahol hosszan eltarthatóak maradnak. Plusz, a bélflórád is hálás lesz érte

Házi erjesztett zöldségek. Egy nő vizet önt a zöldségekkel teli üvegbe. Növényi fermentációs folyamat.
Fermentálni menő!

Olajban eltevés – a mediterrán hangulat kulcsa

Egy kis olaj, néhány fűszer és a zöldségek elfelejtenek megromlani! Paprika, paradicsom vagy akár fokhagyma is sokáig eláll egy kis olívaolajban. Nemcsak tartósítja, hanem extra ízt is ad hozzá. Így nemcsak megőrzöd az ételek frissességét, de egy pillanat alatt mediterrán nyaralásra is repülhetsz ízvilágban. 

A természetes tartósítási eljárások közül a legegyszerűbb: fagyasztás

Ez a legegyszerűbb, mégis hatékony módszer: a fagyasztás. Csak mosd meg, darabold fel a zöldségeket vagy gyümölcsöket, tedd őket zacskóba vagy dobozba és mehetnek a fagyra. Igaz, nem minden zöldség és gyümölcs szereti a fagyasztást (a salátát inkább kerüld), de a legtöbbjük még a hidegben is megőrzi frissességét.  

Nem kell befőznöd, hogy hosszan élvezhesd a kerted vagy a piac terméseit! Legyen szó aszalásról, fermentálásról vagy akár fagyasztásról, mindegyik módszer egyszerű és természetes. Kísérletezz bátran, és találd meg a kedvenc „befőzésmentes” trükkjeidet!

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

8 kérdéses retró kvíz: a Trabi melyik népautónak volt a beceneve a szocializmusban?

A retró autók világa rengeteg izgalmas és nosztalgikus emléket idéz fel. Az akkori autók nem csupán közlekedési eszközök voltak, hanem szimbólumai is egy korszaknak,...

Gumis lepedő 2000 forintért, vasaló 5000 forintért: mutatjuk a legjobb akciókat

Átnéztük, hogy hol vannak a legjobb akciók és milyen termékeket érdemes most megvenni. Szuper áron vannak az ágyneműk, a kert téliesítéséhez szükséges eszközök...

Magyar élelmiszerárak: ételmentőnek lenni már életmentő

Ha a tűzoltó, vízimentő, mentős szolgálat nem opció, akkor is van lehetőséged életmentőnek lenni! Életmentő helyett legyél életmentő! A magyar infláció, a hazai élelmiszerárak...