A magyar konyhában is fontos helyet foglalnak el a savanyúságok, és nincs ez másként Koreában sem: a kimchi alaprecept az ő nemzeti csalamádéjuk (magyarosan írva is lehet: kimcsi) hoztuk el ma kedves olvasóinknak. Egyszerű és spórolós finomság.

Sok helyen lehet olvasni a kimchi alaprecept témájában, hogy ez tulajdonképpen nem egy konkrét ételt ír le, hanem egy technológiát. Úgy kell erre gondolni, mint mondjuk a kovászos uborka esetében. Nyilván nem kell külön recept a savanyított zöldparadicsomnak, ha ismerjük a technológiát az ubi révén. Sőt. A kimcsi inkább a csalamádéhoz áll közel, abból a szempontból, hogy a benne szerepeltetett zöldségek és arányuk is szabadon alakítható (ahány ház, annyi szokás), ahogy a csípősség-sósság vonalon is szabad a pálya.

Ami a kimcsinek alapból érdekessége, hogy nemcsak só, víz és csípős paprika van a levében, hanem rizskása és valamilyen tengeri összetevő is (halas vagy rákos vonulatok vannak). Lássuk akkor, mi is a kimchi alaprecept, amit bárki elkészíthet olcsón otthon is.

Kimchi alaprecept – hozzávalók:

  • egy nagyobb fej kínai kel,
  • három közepes sárgarépa,
  • egy közepes jégcsapretek,
  • egy csokor újhagyma zöldjével együtt,
  • tíz deka nyers rizs,
  • öt deka nyers gyömbér,
  • egy egész fej fokhagyma,
  • kristálycukor, halszósz és csili ízlés szerint,
  • só (jódozatlan).

A kimchi alaprecept készítésekor a kelkáposztát felcsíkozzuk, egy nagy edénybe tesszük és sós vízzel felöntjük úgy, hogy ellepje. A felöntővízhez literenként 3-5 deka sót keverünk. A keveréket legalább 6 órát (vagy egy egész éjszakát) állni hagyjuk, majd a káposztákat kiszedjük és kicsavarjuk. A sóoldatot ne öntsük el, mert a végén kelleni fog.

A rizst vízben péppé főzzük, majd turmixban összepépesítjük a nyers fokhagymával és gyömbérrel. Kevés vizet adunk hozzá, ha szükséges. Keverjük bele a halszószt (vagy rákpasztát), a csilit és a cukrot.

Amíg a pépünk hűl, vágjuk össze a többi zöldséget, majd az egészet alaposan keverjük össze úgy, hogy a káposzta és a többi zöldség is bevonatot kapjon. Ha ez megvan, szorosan befőttesüvegekbe töltjük, a félretett sóoldattal felöntjük, majd lesúlyozzuk és lezárjuk.

Hogy meddig érdemes a kimcsit fermentálni, arról megoszlanak a vélemények. Egyesek 1-2 napos szobahőmérsékleten tartás után 10 napos hűtős érlelést javasolnak, míg mások 7 nap konyhapultot és 7 nap hűtőszekrényt. Tehát nagyjából 2 hét alatt készül el. Az biztos, hogy addig nem érdemes hűtőbe tenni, amíg a tejsavas erjedés nem indul meg. Ezt az illat és a buborékképződés egyértelműen jelzi majd. Jó étvágyat!

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

8 kérdéses retró kvíz: a Trabi melyik népautónak volt a beceneve a szocializmusban?

A retró autók világa rengeteg izgalmas és nosztalgikus emléket idéz fel. Az akkori autók nem csupán közlekedési eszközök voltak, hanem szimbólumai is egy korszaknak,...

Gumis lepedő 2000 forintért, vasaló 5000 forintért: mutatjuk a legjobb akciókat

Átnéztük, hogy hol vannak a legjobb akciók és milyen termékeket érdemes most megvenni. Szuper áron vannak az ágyneműk, a kert téliesítéséhez szükséges eszközök...

Magyar élelmiszerárak: ételmentőnek lenni már életmentő

Ha a tűzoltó, vízimentő, mentős szolgálat nem opció, akkor is van lehetőséged életmentőnek lenni! Életmentő helyett legyél életmentő! A magyar infláció, a hazai élelmiszerárak...