Ha saját tyúkudvar kialakításán gondolkodsz, akkor egy olcsó, házilag készített tyúkól nagyszerű ötlet lehet. Általánosságban elmondható, hogy a tyúkok nem igényelnek hatalmas helyet vagy drága építményeket, viszont fontos, hogy megfelelő, biztonságos és kényelmes lakhelyet biztosítsunk nekik. Cikkünkben 5 olyan zseniális ötletet mutatunk be, amelyeket egyszerűen, olcsón, fillérekből megvalósíthatsz. Egy dolog biztos: a tyúkól készítése házilag nem is olyam bonyolult, mint ahogy elsőre tűnik!
1. A megfelelő helyszín kiválasztása
Az egyik legfontosabb lépés a tyúkól építése során a megfelelő helyszín kiválasztása. Olyan területet keress, ahol van elegendő hely a tyúkól számára, és egy kisebb kifutó is elfér. A tyúkok szeretnek szabadon mozogni, ezért jó ötlet, ha olyan helyre építed az tyúkólat, ahol kiengedheted őket a kertbe. Fontos szempont, hogy a hely jól árnyékolt legyen, de ugyanakkor napos részeket is biztosítson a hidegebb napokon. (A tyúkoknak is szükségük van D-vitaminra.) Emellett figyelj arra is, hogy szélvédett területet válassz, hiszen a huzat könnyen megbetegedhetnek. Az esőzések miatt gondoskodj a jó vízelvezetésről is, hogy ne kelljen sárban állniuk. Itt egy kiváló videó arról, hogyan neveld a tyúkjaidat.
2. Olcsó építési alapanyagok használata
Az egyik legolcsóbb és legpraktikusabb megoldás, ha faanyagot használsz a tyúkólhoz. Ha újrafelhasználható raklapokat szerzel be, máris csökkentheted a költségeket. Ezek a raklapok erősek, tartósak, és könnyen átalakíthatók egy stabil szerkezetté. Ha faanyaggal dolgozol, akkor szinte bármilyen formát és méretet megvalósíthatsz, ami tökéletesen illeszkedik a kertedbe. A fa természetesen jobban ki van téve az időjárás viszontagságainak, így érdemes valamivel lekezelni, hogy strapabíróbb legyen. A raklapok mellett használhatsz régi deszkákat, maradék faanyagot, sőt, akár téglát vagy követ is. Az utóbbiak időtállóbbak, de ha a költséghatékonyság az elsődleges szempont, a fa a tökéletes választás.
3. A tyúkól méretezése
A tyúkól tervezésekor figyelj arra, hogy elég nagy legyen ahhoz, hogy kényelmesen elférjenek benne a tyúkok, és legyen hely az etetőknek, itatóknak is. A praktikus kialakítás érdekében érdemes úgy tervezni az tyúkólat, hogy könnyen hozzáférhető legyen, akár takarítás, akár a tyúkok ellátása szempontjából. A legjobb, ha olyan magasságú és kialakítású ólat készítesz, amibe be tudsz menni, így a mindennapi karbantartási feladatokat is könnyedén elvégezheted. Fontos, hogy minden tyúknak legyen elegendő helye a pihenéshez és a tojásrakáshoz is, ezért tervezz kényelmes ülőrudakat és tojóládákat. Az ülőrudakat mind egy magasságban helyezd el, hogy ne legyen véres versengés közöttük.
4. Szigetelés és szellőzés
A tyúkól megfelelő szigetelése nagyon fontos, különösen a hideg téli hónapokban. Bár vannak, akik úgy vélik, hogy a tyúkok bírják a hideget, a jól szigetelt ól sokkal komfortosabb környezetet biztosít nekik. A szigetelés nemcsak télen hasznos, hanem nyáron is, amikor a forróság elől árnyékos, hűvös helyre tudnak húzódni.
A szellőzés is elengedhetetlen. A rosszul szellőző tyúkól könnyen büdös lehet, és az ammónia felhalmozódása betegségekhez vezethet. Fontos, hogy a szellőzés úgy legyen megoldva, hogy ne keletkezzen huzat, de a levegő folyamatosan cserélődjön. Egy egyszerű megoldás lehet egy vagy több berácsozott ablak, amelyeken keresztül áramlik a friss levegő.
5. Ülőrudak és tojóládák
A tyúkok természetes ösztönük szerint szeretnek magasabb helyeken aludni, ezért fontos, hogy az ólba kényelmes ülőrudakat szerelj be. A legjobb, ha ovális keresztmetszetű rudakat használsz, mert ezek kényelmesebbek a tyúkok lábának, mint a hengeres vagy éles szögű rudak. A rudak magassága a tyúk fajtájától függ, de általában 25-30 cm magasan érdemes elhelyezni őket.
A tojóládák kialakításánál figyelj arra, hogy legyenek csendes, sötét helyek, ahol a tyúkok biztonságban érezhetik magukat a tojásrakás során. A ládák mérete is fontos: egy átlagos tyúknak egy 30×30 cm-es fészek kényelmes, míg a törpetyúkoknak ennél kisebb, a nagyobb fajtáknak pedig nagyobb láda szükséges.