Egyre széleskörűbben elfogadott tény, hogy az emésztőrendszerünk állapota és az agy megfelelő működése szorosan összefügg. Emellett az sem érhet minket meglepetésként, hogy a bélflóránk egészsége alapvető szerepet játszik az emésztőrendszerünk megfelelő működésében és az általános jó közérzet fenntartásában. Az utóbbi években egyre több figyelmet kap a fermentálás mint eljárás, és ennek megfelelően a fermentált italok is. Ezek ugyanis köztudottan jótékony hatással vannak a mikrobiomra, vagyis a bélflóra összetételére. Van egy jó hírünk: ezek az italok otthon is könnyen elkészíthetők, gazdaságosak, és nem csak az egészségünket támogatják, de izgalmas ízekkel is gazdagítanak bennünket. Cikkünkben négy egyszerű recept által mutatjuk be, hogy hogyan működik a fermentált ital készítése házilag. Ezek mind gyorsan elkészíthetők, és csodás hatással vannak a bélflórára.
A házilag készített fermentált italok jótékony hatása a bélflórára
A fermentált italok tejsavbaktériumokkal és más hasznos mikroorganizmusokkal vannak tele, amelyek segítenek helyreállítani és fenntartani a bélflóra egyensúlyát. Ezek a jótékony baktériumok elősegítik az emésztést, erősítik az immunrendszert, és hozzájárulnak a szervezet természetes védekezőképességének növeléséhez. Emellett a fermentáció során keletkező tápanyagok, például vitaminok és ásványi anyagok tovább fokozzák az italok egészségügyi előnyeit. A fermentált italok rendszeres fogyasztása segíthet a gyomor- és bélproblémák megelőzésében, javítja az anyagcserét, és hozzájárulhat az általános jó közérzet fenntartásához.
1. Gyümölcsös szénsavas fermentált üdítő
Ez a könnyen elkészíthető ital frissítő és egészséges alternatívát kínál a bolti, cukros üdítőkkel szemben. A fermentáció során keletkező szén-dioxid természetes buborékosságot ad az italnak, ám ne hagyjuk túl sokáig a melegen, hiszen akkor a gyors vagy túlzott szénsavképződés miatt szétrobbanhat az üveg. Ajánlatos műanyag palack helyett pl. 7 decis paradicsomszószos üvegben elkészíteni.
Hozzávalók egy 7 decis üveghez:
- Egy marék friss gyümölcs (pl. eper, málna, cseresznye)
- Néhány fűszer (pl. menta, citromfű, gyömbér)
- Egy mokkáskanál cukor vagy méz
- Egy csipet só
- Tiszta, nem klóros víz
Elkészítés:
- A gyümölcsöket és a fűszereket egy tiszta üvegbe tesszük. Alaposan mossunk meg mindent, hiszen nagyon fontos a tisztaság. A gyümölcsöket citromsavas áztatásnak alávethetjük. Ehhez készítsünk áztató levet: 50 g citromsavat oldjunk fel 1 liter vízben. Áztassuk a gyümölcsöket az oldatban 10-15 percig. Áztatás után öblítsük le a gyümölcsöket tiszta vízzel.
- Felöntjük vízzel, majd hozzáadjuk a cukrot és a sót.
- Légmentesen lezárjuk az üveget, és langyos helyre tesszük.
- Két-három nap után, amikor megjelennek a buborékok, leszűrjük az italt, és a hűtőbe tesszük.
- A folyadékot akár tovább is erjeszthetjük a kívánt pezsgési szintig, de mindig figyeljünk arra, hogy hűtőben tároljuk, nehogy az üveg túlnyomás alá kerüljön és szétrobbanjon.
- A következő oltáshoz használhatjuk az előző fermentálás maradékait, így nincs szükség vásárolni különleges oltóanyagot, hiszen mi magunk neveljük ki a változatos baktériumkultúrát.
2. Szedres switchel
A switchel egy hagyományos fermentált ital, ivóecetnek is nevezik, amely almaecettel és mézzel készül. Elkészítése nem igényel különleges baktériumkultúra vásárlását.
Hozzávalók:
- 85 g méz
- 60 g almaecet
- 1 nagyobb darab gyömbér (hámozott és apróra vágott)
- 300 g szeder
- 2 liter víz
- Csipetnyi tengeri só
Elkészítés:
- Az összes hozzávalót egy lábosba tesszük, és közepes lángon felforraljuk.
- Amikor felforrt, alacsony lángon további 15 percig főzzük, majd a bogyókat pépesítjük.
- Még 5 percig főzzük, majd leszűrjük a szilárd anyagokat.
- Hagyjuk kihűlni, majd egy éjszakára tegyük a hűtőbe. Ezután fogyaszthatjuk is a finom házilag készített fermentált italt.
3. Céklakvasz
A céklakvasz egy kellemesen savanykás ital, amely rendkívül gazdag probiotikumokban. Elkészítéséhez szükséges vásárolnunk kvasz indítókultúrát.
Hozzávalók:
- 1 liter langyos víz
- 2 evőkanál kvasz indítókultúra vagy előző erjesztés maradéka
- 1 teáskanál tengeri só
- 3 nagy cékla (meghámozva és kockára vágva)
Elkészítés:
- Keverjük el az indítókultúrát és a sót a vízben.
- Tegyük a céklakockákat egy tiszta üvegbe, majd öntsük rá a sóoldatot.
- Zárjuk le az üveget, és hagyjuk 4-7 napig szobahőmérsékleten fermentálódni.
- Amikor a kívánt savanyúságot elérte, szűrjük le, és tároljuk hűtőszekrényben.
4. Bodzás fermentált ital készítése házilag
Hozzávalók:
- Egy marék bodzavirág (vagy a bodzaszörp leszűrt virágmaradványai)
- Egy mokkáskanál cukor vagy méz
- Egy csipet só
- Tiszta, nem klóros víz
Elkészítés:
- A bodzavirágot egy tiszta üvegbe tesszük, majd hozzáadjuk a cukrot és a sót.
- Felöntjük vízzel, majd légmentesen lezárjuk az üveget.
- Langyos helyre tesszük, és 2-3 napig hagyjuk fermentálódni.
- Amikor megjelennek a buborékok, leszűrjük az italt, és hűtőbe tesszük. Hidegen fogyasztjuk.