Lassan, de biztosan a LED-es és napelemes égősorok váltják fel a hagyományos izzókat. Bár árban kissé erősebbek, hosszú távon viszont sokkal jobban megérik az árukat: a töredék áramot fogyasztják, mint a hagyományos fényfüzérek. Na de mégis mennyi az a töredék? Kiszámoltuk, hogy a karácsonyi világítás mennyit fogyaszt az ünnepi időszakban?

Télen, amikor korán sötétedik nagyon sokat tudnak segíteni a hangulatunkon az égősorok. Eleve többet vagyunk otthon, természetes, hogy nagyobb hangsúlyt kap az otthonunk dekorálása. A téli sötétet ráadásul a hangulatos, meleg fényű izzók nagyon jól ellensúlyozzák.

Azonban sokunkban felmerülhet a kérdés, hogy mégis mennyibe fáj nekünk ez a díszkivilágítás. A karácsonyi világítás mennyit fogyaszt mondjuk az ünnepi időszakra vetítve, ha szinte egész nap be van kapcsolva?

A karácsonyi világítás mennyit fogyaszt? Így lehet kalkulálni

Az, hogy ki mennyi világítást használ, természetesen függ az otthona méretétől, az egyéni ízléstől; hogy minden szobát kivilágítunk vagy csak a karácsonyfát tekerjük körbe. Az sem mindegy természetesen, hogy használunk-e kültéri világítást vagy esetleg egyenesen fény szobrokat állítunk a kertben. 

A példa kedvéért most elvégzünk egy egyszeri számítást, amelyet bárki beszorozhat a saját számaival, nagyjából kijön majd egy reális eredmény. A lényeges eltérést az adja, hogy LED vagy hagyományos égőket használunk-e. 

Egy hagyományos fényfüzér átlagosan 3 Wattot fogyaszt égőnként. Átlagnak vegyünk egy 100 darab égőből álló fényfüzért, ami nem kicsi és nem is extrém hosszú, egy karácsonyfára elég világítást ad. Számoljuk egy hónappal, mondjuk december hónapban minden nap bekapcsoljuk a fényeket, az ünnepekkor hosszabban, mert többet vagyunk otthon, a hétköznapokon csak este néhány órát. 

Számoljunk napi 6 óra világítással 30 napon keresztül. Száz égő 0,3 kilowattorányi fogyasztással működik óránként a 100-as égősor esetében, amely napi 6 óra használattal számolva 1,8 kilowattorányi áramot fogyasztunk el. Ez 30 napon keresztül 54 kilowattorányi áramfogyasztást jelent. Ha az átlagos fogyasztásunk még belefér a rezsicsökkentett árazásba, akkor ez 36 forintba kerül kilowattonként, tehát összesen 1944 forint lesz. Piaci áron 70 forinttal számolva, 3780 forintot fogunk fizetni csak a karácsonyi világításért.

Egy LED-es fényfüzér esetében egy LED 0,07 Wattot használ óránként. Egy szintén 100 LED-ből álló fényfüzér összesen 7 Wattot. Így, ha óránként 0,007 kWh áramfogyasztással számolunk, akkor az egy napra 0,042 kWh fogyasztást jelent, ami 30 napra összesen 1,25 kWh áram. 

Ennyi áramfogyasztás rezsicsökkentett áron 45,36 forintot jelent, nem rezsicsökkentett áron pedig 87,5 forint.

A példa alapján világosan látszódik, hogy a LED-es égősorok a töredékét fogyasztják, így hosszú távon mindenképpen megéri lecserélni a hagyományos izzókat. Ilyen fogyasztási szám mellett hamar behozzák az árukat, bár az is igaz, hogy lassan kiszorulnak a hagyományos égők.

Kültérre pedig nagyon jó választás a napelemmel működő fényfüzér, amelyet külön bekapcsolni sem kell. Karácsonyi fényfüzér körképünket itt találod, a tündérfénytől kezdve a hópelyhes égőkön át a legnagyobb akciókig.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Szuperolcsó ruhák, dísztárgyak háztartási eszközök: a Cseritiben minden is van

A Cseriti csapata olyan fenntartható világért dolgozik, ahol a tárgyak újrahasználata csökkenti a hulladék mennyiségét, és javítja a rászorulók életminőségét. De mi az a Cseriti?...

Nem tudod kivárni a várólistát? Van egy ötletünk!

Nem tudod kivárni a várólistát? Videónkból megtudhatod, milyen módszerrel kerülheted el a, hogy több hónapig kelljen várnod egy vizsgálatra. https://www.tiktok.com/@hovegeponthu/video/7377311002167119136?lang=en Nyár elején 47 ezer ember várt Magyarországon...

Előkerült a bezárt posták listája, szeptemberben jön a folytatás

Sorra zárják be a kistelepüléseken a postahivatalokat. Augusztusban nagyjából 100 postára került lakat, nem sokkal később még párra, hamarosan pedig újabbak jönnek. A Magyar...