Mindenkinek megvannak a saját, egyedi takarítási szokásai. Van, akinek eszébe sem jut bevetni az ágyát, de a bőröndjét például még akkor is kipakolja, ha hajnalban érkezik haza, fáradtan. Sokan lehetünk hasonlóan azzal, hogy nem bírjuk, ha rendetlenség van, azzal viszont már nem foglalkozunk, ha nem látható módon, a zárt szekrény ajtók mögé van minden besúvasztva. Csak ne legyen szem előtt a kupi. De mik határozzák meg takarítási szokásainkat az egyéni igényeinken kívül? Tisztában vagyunk azzal, hogy milyen takarítással kapcsolatos babonák hatnak ránk?

Sokan hozunk a gyerekkorunkból babonákat vagy olyan családi szokásokat, amelyeknek nem ismerjük az eredetét, csak egyszerűen így tanultuk meg. Előfordul, hogy nem találunk ésszerű magyarázatot egy dologra, mégsem merjük máshogy csinálni, nehogy valami baj történjen.

Összeszedtük a legérdekesebb takarítással kapcsolatos babonákat!

Az éjszakai söprés balszerencsét hoz

Egy legenda szerint nem szabad éjszaka vagy sötétben söpörni, mert balszerencsét hozhat. Ez abból alakult ki, hogy az ókorban, amikor nem volt áram és éjszaka takarítottak, a rossz látási viszonyok között simán kisöpörték a kisebb értéktárgyakat (ékszerek, gyűrűk, fülbevalók) a házból. 

Nem szabad senkit körbesöpörni

Az egyik legrosszabb dolog ami a hajadonokkal történhet, ha takarítás közben valaki körbe söpri őket. A babona szerint így pártában maradnak és soha nem házasodnak meg. Egy másik hiedelem szerint azt is jelentheti, ha valakit körbesöpörnek, hogy hamarosan börtönbe kerül.

Ne vigyünk régi seprűt az új házba

Ha a régi seprűt tovább visszük magunkkal az új házba, az balszerencsét hoz. Új seprű jól seper! És az új otthon is megérdemel egy tiszta, új seprűt.

Tilos Szilveszterkor takarítani!

Szilveszter napján sem ajánlatos takarítani, de még a szemetet sem szabad levinni, mert kidobjuk/kitakarítjuk a szerencsénket és rosszul telik a következő évünk. Teljen a Szilveszter inkább bulizással és örömködéssel, ünnepek előtt úgyis nyilván gyönyörűen rendbe tettük az otthonunkat.

Péntek 13-án is tilos a takarítás!

Soha ne takarítsunk pénteken, ha az 13-ára esik. Egy eleve szerencsétlen napon takarítani plusz szerencsétlenséget hoz a fejünkre. Még egy babona tehát, ami szerint takarítás elűzi a szerencsét. Inkább dőljünk hátra és pihenjünk, ennél több okot úgysem találunk többet, hogy miért ne takarítsunk.

Az egyik megosztó takarítással kapcsolatos babonák közé tartozik, hogy az újévi takarítás egész évben tisztán tartja a házat

Míg egyes babonák szerint bizonyos napokon végzett takarítással kisöpörjük vagy kitakarítjuk a szerencsénket, egy másik babona szerint az egész évünk úgy telik majd, ahogy az év első napja. Ha tehát újév napján csak pihenünk, akkor az egész évben lusták leszünk majd. Míg, ha január elsején kitakarítjuk az otthonunkat, akkor az egész évben tevékenyek leszünk. Ha az év első napján nem takarítunk, akkor az év többi részében sem lesz majd kedvünk hozzá.

Nagyon figyeljünk hogyan tároljuk a seprűket

Ha eddig nem figyeltük volna árgus szemekkel, hogy hogyan kell a seprűket eltenni, vegyük alapul az ehhez kapcsolódó babonát. Először is, soha nem szabad takarítás után úgy eltenni a seprűt, hogy hozzáérjen a földhöz. Inkább akasszuk fel vagy állítsuk a szekrénybe. Ez a babona szintén azon alapszik, hogy elviszi a háztól a szerencsét. Itt már nem elég, hogy csak takarítás közben szorongunk, azon is izgulhatunk, hogy egy rosszul eltett söprűvel is annyi a szerencsénknek.

Jó, ha azt is tudjuk, hogy az egymásnak támasztott söprűk családi veszekedést okoznak.

Nem szabad sötétedés után kivinni a szemetet

Ha nem tudjuk még világosban levinni a szemetet, inkább várjuk meg a másnapot. Ugyanis, ha a naplementét követően dobjuk ki a szemetet, nemcsak balszerencsét hoz, de viszályt is szíthat a családtagok között. Mondjuk ez logikus is lehet, hiszen ha reggel munkába menet elfelejtjük kivinni a szemetet és ott marad egész napra, az már eleve vitára ad okot.

Vigyázzunk, nehogy kiöntsük a sót!

Hogyan tudjuk a balszerencsés helyzetünket fokozni? Ha véletlenül kiöntjük a sót, nemcsak szerencsétlenek leszünk, hanem a babona szerint ezzel a gonosz szellemeket is rászabadítjuk az otthonunkra. Ha mégis kiszórjuk a sót, akkor gyorsan dobjuk át a bal vállunk felett a sótartót, ezzel el tudjuk űzni a szellemeket. A babona valószínűleg abban gyökerezik, hogy az ókorban igen értékes árucikknek számított a só és a kiöntése óriási pazarlás volt. 

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Kapcsolódó

Legfrissebb

Mihez van joga a rendőrnek? Ezekben az esetekben mondhatsz nemet, a törvény melletted áll

Erre figyelj, ha igazoltatnak! Mutatjuk mi lehet jogos és mi jogtalan a rendőri intézkedés során.

Nincs karácsony családi veszekedés nélkül? Hogyne lenne, itt a megoldás!

Sokszor olyan rokonokkal találkozunk, akikkel amúgy egy éve nem beszéltünk.

Kapható-e kártérítés iskolai baleset után? Miért felelős az intézmény?

Ezen intézmények felelőssége szigorú, hiszen a szülőknek nem igazán van ráhatásuk arra, hogy gyerekeik mit csinálnak az iskola falai között.