Az őszről általában az olyan kerti munkák jutnak az eszünkbe, mint a gyepgondozás vagy a zöldhulladék összegyűjtése, pedig most is termeszthetünk növényeket. Használjuk ki a kertünket, amíg lehet: az ősszel vethető zöldségek közé tartozik például a spenót, a rukkola, a cékla, a retek, de nevelhetünk otthon akár brokkolit és karfiolt is. Bónusz: a hűvösebb idő azt is jelenti, hogy kevesebb a poloska és gyom, ráadásul a kertészkedéssel járó munka is sokkal kényelmesebb, mint a nyári hőségben.
Akár szorgos kertműveléssel teltek az elmúlt hónapok, akár túl elfoglaltak voltunk ehhez, itt az ideje, hogy elvessünk néhány „őszbarát” magot. A hideg beállta előtt lesz alkalmunk élvezni munkánk gyümölcsét – pontosabban zöldségét.
Mit ültessek a kertbe ősszel?
Ősszel a talaj hőmérséklete még kellően meleg, a csapadékmennyiség több és a hideg éjszakák is segítenek abban, hogy nedvesség maradjon a növényeken. Ezek a tényezők tökéletes környezetet biztosítanak a csírázáshoz. És ahogy írtuk fentebb, kevesebb a gaz és kártevő.
Mire figyeljünk?
Érdemes a vetőmagok csomagolásán megnézni, hány nap alatt érnek meg a zöldségek és ez alapján kiszámolni, hogy mikor kell azokat ültetni. Például, ha a növény 60 napig érik, és az első fagy november 3-ára várható, akkor a magokat szeptember elején kell elvetnünk.
Ősszel vethető zöldségek
A következő zöldségek jól tűrik a hűvösebb időjárását és gyorsan növekednek (45-60 napig):
- Számos leveles zöldség termeszthetünk ősszel, például spenótot, mángoldot, kelkáposztát, rukkolát és különféle salátákat. Ezek a zöldek szeretik a napsütést, a bőséges vizet és a jó vízáteresztő talajt.
- A gyökérzöldségek, mint a például a cékla, a retek és a fehérrépa gondozása nem jár sok fáradsággal, kedvelik a napfényt, de félárnyékban is szépen növekednek. A rendszeres öntözés viszont elengedhetetlen.
- A keresztesvirágú zöldségek – mint például a brokkoli, a karalábé, a karfiol és a kelbimbó –legjobban napsütéses helyen fejlődnek, de elviselik a részleges árnyékot is. Bőséges vízre és a jó vízáteresztő talajra van szükségük.
Ez csak néhány példa. Lényeges, hogy miután eldöntöttük, mint szeretnénk ültetni, nézzük utána, hogy milyen egyéb speciális szükségleteik lehetnek (műtrágya, talajtakarás, esetleg fagyvédelem).
Kapcsolódó cikkünk: Miért ne nevelnél ehető növényeket a kertben?
Növények ültetése ősszel – hogyan hozzuk ki a kertünkből a legjobbat?
Készítsük elő a talajt! Távolítsunk el minden gyomot és a tavaszi növények maradványait, majd készítsük elő a talajt. Műtrágyára, talajtakaróra, komposztra is szükség lehet.
Vessünk jól! Sok mag különösebb előkészület nélkül, közvetlenül ültethető a kerti talajba. Tartsuk be a csomagoláson olvasható utasításokat! Az, hogy valamit milyen mélyre, egymástól milyen távolságra érdemes ültetni, nagyon is fontos információ.
Figyeljünk az öntözésre! Előfordulhat, hogy az első hetekben különösen bőkezűen kell locsolnunk, hogy kellően nedves legyen a talaj a magok csírázása alatt. Ez attól is függ, milyen mélyre vetettük a magokat: például a retket (ami mindössze 3 hét alatt megnő!) 15 cm mélyre kell vetni, míg a rukkolát elegendő 2,5 cm-re. A rukkolát csírázásig nedvesen kell tartanunk, de a retek is folyamatos locsolást igényel, mert hamar kiszárad.
Milyen az időjárás? Ettől függ az öntözés. Ha melegebb az ősz, akkor a növényeknek több vízre lehet szükségük, tartósan csapadékos időnél éppen fordítva.
Mikor jön a szüret? Járjunk utána, hogyan kell kinézniük az érett növényeknek! Például a kelkáposzta levelei egész szezonban szedhetők. Sötétzöldnek, keménynek és vastagnak kell lenniük. A karfiolt akkor szedjük le, amikor a feje teltté válik és a felülete még puha. A brokkolinak a még ki nem nyílt virágait fogyasztjuk, ezért gyakran kell ellenőrizni, főleg meleg időben, hogy ne virágozzon ki. Szedjük le, amikor a rügyek gyufafej nagyságúra nőttek. Jó tudni: a házilag termesztett brokkoli nem fog akkorára nőni, mint a hipermarketben kapható, ne várjunk soká a leszedéssel.