A levéltetvek nagyon alattomos kártevők, hiszen elképesztően gyorsan tudnak nagyon durva károkat okozni a növényeknek. Ráadásul a tetvek által okozott baj sokszor nem jár egyedül, hiszen különböző gombás megbetegedéseket is okozhatnak, de hangyakolóniákat is bevonzhatnak. A jó hír, hogy a levéltetvek ellen természetesen is tudunk védekezni, több módszer is van, mutatjuk a leghatásosabb 5+2-őt!
De mi is az a levéltetű?
A levéltetvek apró társas, élősködő rovarok, a fedelesszárnyúak rendjébe tartoznak és számos fajtájuk ismert, bármelyik növényen előfordulhatnak. Magyarországon 70 levéltetű fajtát ismerünk. A levéltetvek a növények nedveivel táplálkoznak, kiszívják belőlük a tápanyagokat. Könnyű észrevenni őket, hiszen a levelek végén jelennek meg: előbb kilyuggatják, eldeformálják, majd egy idő után teljesen tönkreteszik őket, így az sárgás-barnás színt kap. Ránézésre látszik, hogy nem egészséges.
A levéltetvekkel azért kell nagyon vigyázni, mert számos gombás fertőzést is hordozhatnak, amik tovább csökkentik szeretett növényünk túlélési esélyeit. Emellett olyan mézharmat nevű cukros váladékot bocsátanak ki, melyet a hangyák egyszerűen imádnak, így pedig védik az értékes tápanyagforrást nyújtó levéltetveket.
A levéltetvek ellen természetesen is lehet védekezni, mutatjuk a leghatásosabb módszereket!
Lemosás vízzel
A legkézenfekvőbb módszer, ami a kezdeti stádiumban még hatásos lehet a levéltetvek ellen. Egyszerű, hiszen csak vízsugár alá kell tenni a növényt és adni neki egy kiadós zuhanyt. Leghatásosabban a cserepes növényeknél működik, azonban figyeljünk arra, hogy ne legyen túl erős a vízsugár, mert könnyen kárt tehetünk bennük.
Vöröshagymás keverék
100 gramm vöröshagymát szeleteljünk fel és keverjünk el 7-8 liter vízzel. Forráspont utáni hevítést követően 30 percig főzzük. A főzetet ne hígítsuk fel, így használjuk. Ez a vöröshagymás módszer gombás betegségek ellen is alkalmazható, azonban arra figyeljünk, hogy a permetlevet 1 napon belül hasznosítsuk!
A szódabikarbóna erre is jó!
5 dl vizet keverjünk el 2 evőkanál ecettel és 2 evőkanál szódabikarbónával, majd adjunk hozzá még 2 evőkanál mosószert. Ezzel permetezzük be a leveleket és máris biztonságban tudhatjuk a növényeinket. A szódabikarbóna majdhogynem mindenre hatásos!
Használjunk illóolajat!
Az illóolaj is hatásos a levéltetvek ellen. 100%-ig nem fogja eltüntetni a tetveket, de jelentősen megcsappantja számukat. Elriasztásukra legalkalmasabb a borsmenta- és a levendulaolaj, a jobb hatás érdekében pedig össze is keverhetjük a különböző illóolajokat.
Természetes módszerekkel a levéltetvek ellen
A levéltetvek ellen olyan dolgokat is bevethetünk, amelyek szinte minden kertben megtalálható. Egy fej fokhagyma, egy csokor menta, körömvirág vagy levendula keveréke 1 liter vízzel összeturmixolva egy olyan ütős koktélt ad, amellyel csak be kell fújnunk a levéltetves növényt, és megoldódik a gondunk. Használhatunk még gyermekláncfüvet és csalánt is, ezeket sem szeretik a kis nyavalyások.
+ 1: Növénytársítással a tetvek ellen!
A levéltetvek nem minden növényt kedvelnek. Ha olyat ültetünk a védeni kívánt növény mellé, akkor biztonságosnak mondhatjuk a területet. Ilyen levéltetű-taszító növény a levendula, oregánó, körömvirág, menta, de a nagy napraforgót is utálják a tetvek. A fokhagyma is elűzi őket, így ezt is bevethetjük védekezés gyanánt.
+ 2: Levéltetű csapda
Itt nem kell semmi speciális dologra gondolni, ugyanúgy működik, mint a ragadós légypapír. Ezt is a növény mellé kell rakni, így a röpképes egyedeket be tudja fogni. Ez is egy módszer, ha a levéltetvek ellen természetesen akarunk küzdeni. Természetesen ha sok egyedet kapott el a légypapír, akkor ideje komolyabb módszereket is bevetni, mert erős „ostrom” alatt állhat a növényünk.