Tegnaptól országszerte a legmagasabb fokú hőségriadó van érvényben, és még legalább 3-4 napig nem számíthatunk enyhülésre. Szombaton és vasárnap a legmelegebb órákban akár 38 fok is lehet, zivatarokra pedig igen kevés a remény. Mit tehetünk, hogy ne kapjunk hőgutát?

Nem tudsz aludni a hőségben? Van néhány jótanácsunk, ami segíthet. Egy másik cikkünkben pedig arról is írtunk, hogyan hűthetjük le a lakást légkondicionáló nélkül.

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság tanácsai a hőségriadó idejére:

  • Kánikulában a szokásosnál nagyobb mennyiségű vízre van szüksége a szervezetnek. A nagy melegben több folyadékot kell inni, lehetőség szerint vizet vagy tejet.
  • A déli órákban (vagy inkább 11 és 15 óra között) senki ne tartózkodjon tűző napon. 
  • Fokozottan figyeljünk magunkra és egymásra! Az autóval közlekedők különösen óvatosan vezessenek, mert a meleg rontja a koncentrációt.
  • Akik a szabadságukat vízparton töltik, kerüljék a déli órákban a napozást, hűtsék le magukat, mielőtt a vízbe mennének, felhevült testtel semmiképpen ne ugorjanak a vízbe.
  • Ajánlatos naponta több órát légkondicionált, hűtött helyiségben tartózkodni. Ha van légkondicionáló berendezésünk, időnként kapcsoljuk be, de a hőmérsékletet ne állítsuk 27 foknál hűvösebbre.
  • A lakás ablakai éjszakára és hajnalban nyissuk ki, nappal csukjuk be és sötétítsünk.
  • A ventilátort csak szakaszosan szabad üzemeltetni. Mivel ezek csak a belső meleg levegőt forgatják, kiszárítanak bennünket, ezért több folyadékot kell fogyasztani. 
  • Soha ne hagyjunk gyermeket, kisállatot a parkoló autóban! Ha bárki napon álló autóban hagyott gyermeket vagy háziállatot lát, azonnal hívja a 112-es segélyhívószámot!

Hogyan ismerjük föl a bajt?

A napszúrás tünetei: fejfájás, hányinger, hányás és szédülés, rossz közérzet. Súlyos esetben eszméletvesztés, ájulás is bekövetkezhet, még súlyosabb állapotokban akár kóma is kialakulhat. A tünetek súlyossága függ az egyéni adottságoktól, de attól is, hogy mekkora hőterhelés érte az illetőt. Húzódjunk hűvösebb, légkondicionált helyiségbe. A napszúrás miatti fejfájás fájdalomcsillapítóval enyhíthető, emellett figyelni kell a bőséges folyadékfogyasztásra, hasznos lehet borogatást is feltenni. Ha a panaszok egy nap alatt nem szűnneki, menjünk kórházba!

A hőkimerülés tünetei: szédülés vagy ájulás, túlzott izzadás, hűvös, sápadt, nyirkos bőr. Akárcsak a napszúrásnál, hőkimerülés esetén is előfordulhat hányinger vagy hányás. Tünet lehet még a gyors, gyenge pulzus, izomgörcsök. Húzódjunk hűvös, napfénytől védett helyre. Fogyasszunk folyadékot, vegyünk hideg zuhanyt, tegyünk fel hideg borogatást. Az ellátásához szakember segítségére is szükség lehet, ezért ha hőkimerülés gyanúja merül fel, inkább hívjunk mentőt.

Hőguta tünetei: jelentkezhet lüktető fejfájás, de nincs izzadás. A testhőmérséklet akár 39 fokra is nőhet, a bőr pedig forró, száraz. Hányinger vagy hányás is kísérheti, a pulzus gyors, erős, továbbá kialakulhat eszméletvesztés is. Hívjunk mentőt, közben kezdjük hűteni a túlhevült embert. Súlyos, életveszélyes állapot is kialakulhat. Ha a beteg arca halovány, vízszintes testhelyzetbe fektetjük, ha kékes-lilás foltos, akkor a félig ülő helyzet tanácsosabb. Ha eszméleténél van, adjunk hideg vizet inni.

Ne feledjük! A leginkább az 5 év alattiak és a 65 év felettiek vannak veszélyben! Vigyázzunk magunkra és egymásra a hőségriadóban is!

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Árvíz: fizet a biztosító kár esetén, ha erre a 3 dologra figyelsz

Az árvíz okozta károk az olyan elemi károk közé tartoznak, amelyekre a legtöbb lakásbiztosítás megfelelő védelmet nyújt. Ugyanakkor vannak kizáró tényezők, amikre ha nem...

Spórolsz, mégis sokat fizetsz a gázért? Mutatjuk, hogy lehet kevesebb

Ötleted sincs, miért fizetsz sokat a gázért? Spórolsz mégis magas a gázszámla? Nagyon egyszerű lehet a megoldás. Mutatjuk, hogyan lehet kevesebb! https://www.tiktok.com/@hovegeponthu/video/7383203326420176160?lang=en Lassan indul a fűtési...

Januártól nem lehet majd kibújni az alábbi szűrővizsgálatok alól?

2025. január 1-től három életmentő szűrővizsgálat válhat kötelezővé Magyarországon. A kormány által tervezett törvénymódosítás részeként minden érintett személynek rendszeresen részt kell vennie a méhnyakszűrésen,...