Nyitólap Spórolj! Rezsicsökkentés Mit hoz az új rezsiév? Sokan kerültek rezsibajba
HIRDETÉS

Mit hoz az új rezsiév? Sokan kerültek rezsibajba

gázár
rezsicsökkentés

Itt a július vége, viszont még nem tudni, hogy mi lesz augusztus 1-jétől, az új lakossági rezsiévben. Egy korábbi ígéret szerint idén nem emelkedik az áram, a gáz, a távhő rezsicsökkentett lakossági ára, de az illetékesek egyelőre nem tudnak biztosat mondani. Mindeközben rengeteg átalánydíjas gázfogyasztó kapott horror összegű számlát – ők mi tehetnek?

HIRDETÉS

Hidegzuhanyként érte tavaly az embereket a lakossági rezsicsökkentett ár

Egy éve jelentették be az új rezsiszabályozás részleteit, a gáz hétszeresére, az áram kétszeresére drágult az átlagfogyasztás felett. Számokban ez így néz ki:

  • az átlag alatti fogyasztásra maradt a rezsicsökkentett ár (gáznál 102 forint/köbméter, áramnál 36 forint/KWh),
  • átlag feletti fogyasztásnál viszont versenypiaci költséget tükröző „lakossági piaci árat” kell fizetni.
  • Ez gáznál több mint a hétszeresét (augusztus-szeptemberre 747 forint/köbméter, októbertől 767 forint/köbméter díjat),
  • áramnál pedig a kétszeresét (70,1 forint/ KWh) jelenti a megszokott tarifának.

A rezsiszámítás új módját 2022. augusztus 1-jétől 2023. július 31-ig hirdették meg – emlékeztet a 24.hu. Mint írják, lassan itt a július vége, de arról nincs semmi információ, hogy mi lesz augusztus 1-jétől, az új lakossági rezsiévben.

Lantos Csaba energiaügyi miniszter már korábban kijelentette, ebben az évben nem emelkedik az áram, a gáz, a távhő rezsicsökkentett lakossági ára, továbbá a rendszerhasználati díjhoz sem nyúlnak hozzá. A helyzet azonban nem ilyen egyszerű. A lap próbált utánajárni MVM-nél, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnál (MEKH) és az Energiaügyi Minisztériumnál, hogy mire számíthatnak az emberek augusztustól, de nem kaptak választ. Egész pontosan azt szerették volna megtudni, marad-e az átlagfogyasztásra meghúzott határ, illetve, hogy hogyan alakul 1-jétől az átlagfogyasztás alatti és feletti ár.

Mire számíthatunk, változik-e a lakossági rezsicsökkentett ár? Ezt mondja a szakértő:

Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázpiaci elemzője szerint lenne tere a kormányzati gázárcsökkentésnek, azonban úgy gondolja, nem fognak a mostani árakhoz hozzányúlni a kormányzati döntéshozók. Szerinte az ő szempontjukból akkor lesz érdemes csökkenteni a tarifát, amikor ennek van politikai haszna, például a választások közeledtével.

HIRDETÉS

Pletser arról is beszélt a 24.hu podcastjában, más oka is lehet annak, hogy nem jön szóba árcsökkentés. Pl. az elmúlt egy évben nagyon magas árakon vásároltuk a gázt, ez a drága gáz pedig még benne van a rendszerben. A költségét valahogyan vissza kell hozni, emiatt lehet érdemes a kormánynak magasan tartania az átlagárat.

Mindeközben brutális gázszámlák érkeznek

Kiderült, hogy azok átalánydíjas gázfogyasztók, akik a rezsivédelmi határ közelében fogyasztanak, az elszámoló számlájuk kiállítása utáni számlánál hatalmas összegeket kapnak. Jellemzően azok, akiknél április-júniusban történik meg az éves leolvasás – írja az Infostart. Mit tehetnek, akik a szokottnál sokkal nagyobb számlát kaptak?

Létezik egy mára már több mint 92 ezer tagot számláló Facebook-csoport, ahol megpróbálnak segíteni a bajbajutott fogyasztókon. Zárt csoportról van szó, de bárki beléphet, rengeteg ember kapott már iránymutatást, méghozzá szakértőktől. Egy kérésük van az adminoknak: nézzük át a kiemelt bejegyzéseket, korábban feltett kérdéseket posztolás előtt, mert lehetséges, hogy a miénkhez hasonlót problémát már megválaszoltak.

Mi a probléma, miért jönnek a hatalmas számlák?

A rendszerben van egy „csavar”, egy anomália. A „rezsicsökkentett” árú gázmennyiséget minden fogyasztó augusztus 1-jétől július 31-éig használhatja, azonban az éves gázóra leolvasás (ami alapján az éves elszámolás történik) mindenkinél máskor van. Akiknél például április végén történik az éves leolvasás, azoknál a szolgáltató a tavaly augusztustól idén áprilisig tartó háromnegyed év fogyasztását illeszti hozzá a fogyasztási jelleggörbéhez. Az ő elszámolószámlájukban így jóval magasabb lesz a hideg téli hónapok aránya, mint ha egy egész évet néznének. Emiatt úgy tűnik, mintha ők átlépték volna az éves keretet, ezért az új fogyasztási évükre meghatározott átalányban – az augusztusi fordulónapig – már nagyrészt piaci alapon elszámolt köbméterek jelennek meg – mutat rá a HVG. Mint írják, egyiküknek sem kell ilyen magas díjat kicsengetnie, ám a korrekció csak az újabb elszámoláskor történik meg, addig viszont nem minden háztartás képes meghitelezni az MVM-nek a most hibás logikával elszámolt összeget.

Mit tehetnek a fogyasztók?

A csoport szakértői azt tanácsolták, hogy a fogyasztók a nyári 2-3 hónapra (július 31-ig) alacsonyabb köbméterről kérjenek számlát. Ez mindenkinél más és más, egyedileg kell kiszámolni. A csoport egyik kiemelt bejegyzésében lépésről lépésre leírták a tennivalókat, ez itt található. Augusztusig már csak pár nap van, de érdemes végigolvasni a kiemelt bejegyzéseket, sok a hasznos információ.

Még egy gyakorlati tudnivaló: azt írják, ha ügyet intéznénk, akkor az MVM telefonos ügyfélszolgálatát hívjuk. A 06-20-474-9999, 06-30-474-9999, 06-70-474-9999, 06-1-474-9999 számon fogadják a hívásokat, hétfőn, kedden, csütörtökön, pénteken 8.00-16.00 között, szerdán 8.00-20.00 között.

Hová fordulhatunk segítségért, ha nem tudjuk befizetni a számlát? Azonnal beszéljünk a szolgáltatóval! A lehetséges megoldásokról itt olvashatunk bővebben:

Közművek

HIRDETÉS
Nyitólap
Kihez forduljak?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél
Exit mobile version