Jó, gyors, olcsó: tényleg nem lehet mindhármat egyszerre?

A termelési háromszög a termékek és szolgáltatások előállítását leíró modell, aminek alapvetése, hogy a jó, gyors, olcsó három dimenziója sosem teljesülhet egyszerre, a három közül mindig kettőt lehet csak választani.

Nagyon általánosan használt modellről van szó, amely a színházművészettől a nehéziparon át a marketingig mindenütt megállja a helyét. A háztartásban is.

Termelési háromszög otthon? Persze

Gondoljuk át ezt háztartási szempontból. Ha valami jót és gyorsat akarsz, az sok pénzbe fog kerülni. Ha nincs pénzed, de minőséget akarsz, akkor sok idődet kell arra fordítanod, hogy találj vagy készíts valamit. Aztán persze mindig van az olcsó és gyors lehetőség, de a végeredmény általában nem túl jó minőségű.

Jó, gyors, olcsó: melyik kettő legyen?

A modell általánosan alkalmazható. Az olyan mindennapi kiadásokon kívül, mint az élelmiszerek, a termelési háromszög modellje alapján dönthetjük el, hogyan készítsünk költségvetést. Amikor belekezdünk egy feladatba, kérdezzük meg, hogy jónak kell-e lennie – és ha a válasz igen, akkor lássuk, hogy mennyi idő van rá. Általában egyébként ez a helyzet, a két elérendő cél közül az egyik a szokott lenni

A leggyakoribb esetek

Amikor új lakásba költözünk

Egyszerre megvenni mindent, ez biztosan nagyon drága lesz, és az is könnyen megeshet, hogy nem a legjobban sikerül. Egy új otthon berendezését inkább a maratoni futáshoz érdemes hasonlítani, mint a sprinteléshez. Érdemes elfogadnunk, hogy a gyorsaság dimenziója nem valósul meg, így rászánjuk az időt és pénzt takarítunk meg és az otthonunk valóban a nekünk legalkalmasabb lesz.

Bútorvásárlás

Ha szeretnék egy új kanapét a nappaliba, választhatom a jó és gyors megoldást: elmehetek egy luxus bútorboltba, vehetek egyet és kiszállíttathatom. Ez gyors lesz és jó, de sokba fog kerülni. Ha jó minőségűt akarok olcsón, akkor rengeteg időmet kell arra fordítanom, hogy a Marketplace-en válasszak egyet használtan, tárgyaljak az eladóval, elmenjek érte vagy találjak egy fuvarost. Vagy kivárjam, amíg akciós lesz egy olyan, ami tökéletes nekem. Vehetek olcsó kanapét is az egyik lakberendezési óriásáruházban, választhatok az azonnal elvihetők vagy szépséghibásak közül, de könnyen elképzelhető, hogy nem lesz a legszebb vagy a legjobb minőség.

Otthonunk rendszerezése

Teljesen felesleges mindenféle méretű és formájú fiókrendezőt vásárolni, ha olyan rendet akarunk, mint Marie Kondo. Sokkal jobban járunk, ha csak a legfontosabbakat vesszük meg ténylegesen, a többit pedig összegyűjtögetjük – akciósan, olcsóbb helyről, kreatívan megváltoztatva az eredeti funkciót. Kozmetikumok kiváló kartondobozai például remek tárolók, ennél is jobb a napszemüvegeké, de klasszikus a fagyisdoboz ételtartónak és a mustárospohár bögrének.

Bulirendezés

Szórakozásra, kikapcsolódára, mulatásra minden embernek szüksége van. Kellenek az ünnepek, hogy menjenek a hétköznapok. Nem kérdés, pláne nem pénzkérdés. Hol van az előírva, hogy neked kell 2 napig sütni-főzni vagy 8 pizzát rendelni, ha átjönnek a barátok? Franciaországban tök alap, hogy mindenki hoz valamit és összedobják, akár előre is egyeztetik. Amerikában szintén nem ritka, hogy a vendégek hoznak magukkal húst a grillezéshez vagy tűzálló tálban az előre összerakott casserole-t. Érdemes kipróbálni.

Ruházkodás

Turkálóban vásárolni ma már egyáltalán nem nehéz és nem is kínos. Menő lett és környezettudatos megoldás. Nem feltétlen gyors, de jó és olcsó. Szintén megéri alapdarabokat vásárolni, amikor leértékelés van a kedvenc boltunkban, még akkor is, ha éppen akkor nincs rá szükség – nem kér enni a szekrényben, amikor pedig kell, csak elővesszük.

Ajándékozás

A termelési háromszög talán sehol nem érvényesül olyan egyértelműen, mint az ajándékozásban. Ha gyorsan kell jó ajándék, az mindig drága lesz. Ha viszont van idő összeválogatni a hozzávalókat és elkészíteni valamit saját kezűleg, az jó és olcsó lesz. A legfontosabb, hogy jól gondoljuk át: attól, hogy valami drága, nem teszi önmagában értékessé a dolgot valaki számára. Ezért lehetnek olyan megindítóak a kézzel készített ajándékok. Az ajándék az ember ideje – az az idő, amit arra fordítottunk, hogy megtanuljunk egy készséget, majd így készítsünk valamit a másik számára.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ha eldugult a mosogatógép sótartálya: hogyan ismerd fel és mit tegyél?

Cikkünkben mutatjuk, hogy mik a tipikus jelek, és mit tehetsz ellene.

Hétköznapi luxus: kinek az újkrumpli, kinek a Rolex

Valakinek hétköznapi luxus néhány plusz sör vagy egy kisadag újkrumpli, addig másnak a...

Fagykár érte? Hektáronként 100 ezer forint kártérítési előleg kérhető július 16–31. között

Most aktuális! Így kell kérni a kártérítést fagykár esetén.

Kinek jár ingyenes hallókészülék? Mutatjuk az összes tudnivalót

Az állam jelentős támogatást biztosít ezekre az eszközökre, sőt, van, akinek egyáltalán nem kell fizetnie érte.

Mikor évül el a közös költség tartozás? A szabály, amit sokan nem ismernek

5 év után minden elévül? Nem feltétlenül, erre kell figyelni!