Amikor a hulladékcsökkentésről beszélünk, gyakran elfeledkezünk az olyan hétköznapi tárgyakról, mint a befőttesüveg. Egyszerűen tisztítható, tartós és sokféle méretben, formában kapható, könnyen dekorálható – igazi kreatív jolly joker. Szinte hetente találkozik a család egy-egy kiürült darabbal, ami vagy megy a szelektívbe, vagy felkerül a polcra, hátha jó lesz valamire. Itt hozzuk ezt a valami jót: befőttesüveg hasznosítása 10 dologra. Mutatunk meglepő és kevésbé meglepő ötleteket is.

Kezdjük az egyértelművel: befőttesüveg hasznosítása tárolóként

Meglepő dolgokat ígértünk – nyugalom, olyanok is lesznek – de előbb tárgyaljuk meg azt, ami magától értetődő. Befőttesüvegből lehet minden flancolás nélkül váza (persze, egy kevés dekorral jobban mutat), készülhet belőle mécsestartó, belerakhatjuk a fogkeféket. Mi az, ami még egyértelmű, mégsem hasznosítjuk így?

Például remekül tárolhatjuk benne a szárazárut. Liszt, cukor, só, tészta, hüvelyesek, gabona, stb. minden szépen rendben, átláthatóan sorakozhat a polcon. Sokkal rendezettebb konyhánk lesz, ha ezek az alapanyagok nem zacskóban, egymás hegyén-hátán halmozódnak.

A kisebb méretű üvegekben a fűszerek lelelhetnek új otthonra. Ha szeretnék, hogy egységesebb legyen a konyhai összkép, akkor fújjuk le a tetők külső részét festék sprayvel. Hagyjuk egy éjszakát száradni, másnap már pakolhatunk az új fűszertartóinkba. Érdemes címkét gyártani, az sem nagy fáradság, de mennyivel pofásabb a végeredmény:

Befőttesüvegben a megmaradt étel is tárolható. Az internet népe szerint a munkahelyi ebédet is vihetjük benne – hát, meg lehet próbálni –, de most maradjunk az otthoni használatnál. Ha nincs időnk minden nap főzni, akkor remekül előkészülhetünk a hétre, például így:

Vagy így:

És ami meglepő volt, legalábbis számunkra: befőttesüvegben süti is készülhet, pl. banánkenyér.

Befőttesüveg hasznosítása másként – amire nem gondoltál

A tároló témát még hosszan lehetne folytatni, mert sminkcuccoktól kezdve a fültisztítón át a vattapamacsig mindent is bele tudunk tenni. Ezekhez nem kell túl sok találékonyság, ezért inkább foglalkozzunk a kevésbé hétköznapi ötletekkel.

A boltban vehetünk befőttesüvegre hajazó poharat tetővel, szívószállal és füllel. Utóbbit nyilván nem tudjuk hozzáadni, de a többit megoldhatjuk mi magunk is, hiszen gyakorlatilag csak egy lyukat kell fúrnunk a tetőbe. (Még kézügyességet sem igényel a művelet.)

Ha valaki szükségét érzi a dekorálásnak, akkor ez itt például nagyon egyszerű, mégis mutatós megoldás:

A következő ötlet megvalósítása sem sokkal bonyolultabb, csupán egy adagoló pumpára lesz szükség. A műanyagból készültek pumpák néhány száz forintba kerülnek, a fémek kicsivel drágábbak, 1000 forint körüli áron kaphatók. A befőttesüveg hasznosítható így:

Meg így is:

Ha szeretnénk a lakást, erkélyt, teraszt kicsit élőbbé, zöldebbé tenni, akkor szerezzünk be néhány növényt. A pozsgások nem túl drágák, gondozásuk egyszerű, és remekül érzik magukat befőttesüvegbe ültetve. Látványnak sem utolsó:

Több növényt szeretnénk? Szaporítsuk őket befőttesüvegben!

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Élettársi kapcsolat vagy házasság? Szerződés, vagyonközösség, öröklés – tényleg nem számít a „papír”?  

Ma már teljesen szokványos, ha egy fiatal pár tagjai nem terveznek összeházasodni. Kapcsolatuk lehet erős és életre szóló, nem a „papír” meglétén áll vagy...

Azonnal meghalhatsz, ha vízzel akarod eloltani az elektromos tüzet: 10 életmentő tanács

Az elektromos tűz egy speciális és veszélyes tűzeset, amit elsősorban elektromos berendezések meghibásodása, túlmelegedése vagy vezetékek hibája okozhat. Az áram miatt nem alkalmazhatók a...

Havi 187 ezer forintot ad az állam albérlet támogatásra az álláskeresőknek: mutatjuk a feltételeket 

Az utóbbi hónapokban nem sokat hallhattunk róla, de idén márciusban a kormány új programot vezetett be, amely az albérleti díjak megugrása miatt segít az...