Mennyi idő alatt évül el a közüzemi tartozás? Mikor nem rendelhetnek el végrehajtást?

Pár év után valóban elévül a közüzemi tartozás, azonban ez nem jelenti azt, hogy az adósok fellélegezhetnek: a követelés az elévülés után is behajtható. Pontosan hány év a közüzemi tartozás elévülése? Van olyan, amikor nem kell fizetni? Utánajártunk.

Manapság bárki kerülhet olyan helyzetbe, hogy nem tudja befizetni a rezsit. A halogatás ebben az esetben sem megoldás: jobb, ha még időben – inkább előbb, mint utóbb – egyeztetünk a szolgáltatóval. Ha ezt tesszük, rengeteg kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat és nagyobb eséllyel találunk megoldást. Mi a teendő akkor, ha évekkel ezelőtti rezsitartozást kérnek rajtunk számon?

Mi az az elévülési idő?

Az elévülés azt jelenti, hogy nem lehet bíróságon érvényesíteni azokat a követeléseket, amelyeknél az igény érvényesíthetősége az időmúlás következtében megszűnt. Azaz, hiába követelik rajtunk a sok-sok évvel ezelőtti számla befizetését, ha a tartozás már elévült, a követelést bírósági eljárásban nem lehet többé érvényesíteni. Ez lehet az adósok számára mentőöv, de csak abban az esetben, ha erre hivatkoznak a bíróságnál vagy végrehajtónál.

Mikor évül el a közüzemi tartozás?

  • Áram: A villamosenergiáról szóló törvény 3 éves elévülési időt mond ki az áramszolgáltatási díjakra.
  • Gáz: A gázszolgáltatásból eredő igények szintén 3 év alatt évülnek el.
  • Ezt sem át tudni: Telekommunikáció (pl. mobil, tévé, internet): A televízió és telefonszolgáltatási díj tartozások a hírközlési törvény szerint 1 év alatt évülnek el.

Mi történik a tartozás elévülése után?

A dolog nem olyan egyszerű, hogy a tartozás elévülése után az adós hátradőlhet, mert senki sem fogja keresni. Az elévülés akkor kezdődik, amikor a követelés esedékessé válik. A főszabály szerint az elévült követelés bírósági úton nem kényszeríthető ki és nem hajtható végre. Azonban a bíróság azt nem nézi, hogy a követelés elévült-e vagy sem.

Az adósnak kell az elévülést jeleznie

A rezsitartozást – így az áram- és gáztartozást – polgári jogi követelésekként a bírósági végrehajtó kezeli. Polgári per esetén

a bíróság hivatalból nem vizsgálja egy követelés elévülését, ezért ha ez bekövetezett, akkor arra az adósnak kell hivatkoznia.

Ha az adós nem hivatkozik az elévülésre és kifizeti a tartozást, akkor azt utólag már nem követelheti vissza. Ennél is rosszabb, ha az adós az elévülési idő után elismeri a tartozást, mert így az újra követelhető.

Mikor nem rendelhetnek el végrehajtást?

Az elévülés jogilag nem szünteti meg a tartozást, de bírósági végrehajtását megakadályozhatja, ha az adós arra magától hivatkozik. Ha ezt nem teszi meg, akkor fizetnie kell. És ahogy írtuk, ha elismeri a tartozást, akkor nem számít, hogy az elévült, meg kell térítenie.

Azt viszont tudnunk kell, hogy az elévülési idő sok esetben meghosszabbodhat, pl. ha azt a bírósági eljárás szakítja meg.

Miért „vesződnek” a követeléskezelők lejárt tartozásokkal?

A követeléskezelők gyakran vásárolnak meg lejárt tartozásokat. Teljesen szokványos, hogy az elévült tartozást el akarják ismertetni a kötelezettel, mert ha ezt elérik, akkor elévülési idő után is köteles lesz megtéríteni a tartozást. Vagyis fizetési felszólítást az elévülés után is kaphatnak az adósok, mert ugyan a tartozás elévült, de nem szűnt meg.

Akkor a közüzemi tartozás elévülése után kell fizetni vagy sem? Tegyük rendbe!

Ha elévült közüzemi tartozásunk van, akkor annak bírósági végrehajtása nem lehetséges, amennyiben hivatkozunk az elévülésre. Ezt akkor is megtehetjük, ha a végrehajtási eljárás már megindult az elévülési időn belül, de nem zárult le.

A követelő az elévülés után is kérheti a tartozás megtérítését. Ha ezt megtesszük, utólag nem kérhetjük vissza. Ha a tartozást elismerjük, akkor azt az elévülése után is meg kell térítenünk. Az elévülés nem azt jelenti, hogy a tartozás eltűnik, csak hogy bírósági úton nem hajható be. Nagyobb összegű tartozás esetén egészen biztosan nem fogják hagyni, hogy ne fizessünk. Kisebb számlatartozásoknál lehetséges, hogy megússzuk a megtérítést.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

5+3 ingatlanos szakszó, aminek sokan rosszul tudják a jelentését – milliókat buknak rajta!

Az ingatlanos kifejezések világa elsőre száraz jogi maszlagnak tűnhet, de emellett valójában szó szerint milliók múlhatnak rajta, hogy pontosan érted-e őket. Most összeszedtünk 5+3 olyan ingatlanos szót, amit még sok tapasztalt lakáskereső is összekever.

Kizárt a házadból a volt párod? Jogos önhatalom: amikor a birtokvédelem azonnal jár

Sokan gondolják, hogy birtokvitában csak a hivatalos út járható. Ez nem minden helyzetre igaz:.

Munkáshitel csed, gyed és gyes alatt: a legfontosabb tudnivalók

A hitelfelvételhez biztos jövedelem szükséges. Kérdés, hogy az állami juttatások minek számítanak.

Olcsón vennél lakást? Potom áron adják az ingatlanokat ezen az oldalon 

Így történik az ingatlan árverés, mutatjuk hol lehet regisztrálni.

A forgalomból is kivonhatják az autót, ha így közlekedsz: nem csak bírságra számíthatsz

Mikor vonhatják ki a forgalomból az autót? Bizony bőven vannak olyan esetek, amikor...