Az élelmiszerek, az üzemanyag, az energia mellett a szolgáltatások, így a bankolás is drágul. Idén durván emelkednek a banki díjak, ezért ha eddig nem foglalkoztatott, mennyibe kerültek pl. az egyenlegértesítő SMS-ek, most érdemes utánanézni a költségeknek. Tízezreket spórolhatsz, ha résen vagy!

Január 31-ig minden bankszámla-tulajdonos megkapja a költségkimutatást arról, mennyit fizetett bankjának tavaly az igénybe vett szolgáltatásokért. A banki díjak 15% körüli mértékben drágulhatnak majd, már csak ezért is érdemes alaposan átnézned a banki értesítőt – tanácsolja a BiztosDöntés.hu.

Mi van a kimutatásban?

Az ún. egységes díjkimutatásban forintra pontosan szerepel, mennyibe kerültek azok a banki szolgáltatások, amelyeket a számlatulajdonos igénybe vett, mennyi pénzt fizetett így a banknak, illetve a tranzakciós illetéknek köszönhetően a költségvetésnek. (A tranzakciós illeték egy olyan levonás a bankszámláról, amelyet a tranzakciók után a bank vall be és fizet meg az állam felé, de az ügyféltől szed be a bankszámlán. Részletek itt.)

Drága SMS-ek helyett push

Vannak olyan díjak, amelyekkel a hétköznapokban, egy-egy tranzakció kapcsán nemigen törődünk, pedig összesítve az éves költségük húzós lehet. Ha kevesebbet költenél bankolásra, akkor ezeknek a tételeknek az átvizsgálásánál célszerű kezdeni.

Tipikus példa az SMS-kontroll. Alap, hogy tudjuk, mennyi pénz van a bankszámlánkon, és hogy azonnal értesüljünk az ott történő pénzmozgásokról. A legelterjedtebb ellenőrzési lehetőség még mindig a mobilokra érkező SMS, amelynek természetesen díja van: az üzenetek után 20-30 forintot is felszámolnak a bankok. Elsőre nem tűnik nagy pénznek? Havi 20 SMS-sel számolva évi 4800-7200 forintba kerülhet csak ez az egy szolgáltatás – pedig ennél van lényegesen olcsóbb megoldás.

Több ezer forintot spórolhatsz meg, ha dobod az SMS-seket, és a mobiltelefonos banki applikációkhoz általában ingyenesen kínált, illetve havi fix 100-300 forintos díjért biztosított internetes (push) üzenetküldésre váltasz.

Jó helyen bankolsz?

A költségkimutatás abban is segít, hogy a bankolási szokásaiddal tisztában legyél. Mi jelenti a legnagyobb költséget? Az utalások, a csoportos beszedések vagy a készpénzfelvételek? Ezek alapján választhatsz (vagy válthatsz) bankot, olyan szolgáltatást keresve, amelynek kedvezőbbek a feltételei.

Fontos a tudatosság

A bankok számára a jogszabályok lehetőséget adnak arra, hogy évente egy alkalommal, áprilisban az előző évi infláció mértékével megegyező díjemelést hajtsanak végre. Az elmúlt években a banki díjak moderáltan 0-5 százalékos mértékben emelkedtek, ám a vágtató inflációnak köszönhetően idén a díjmódosítás felső határa várhatóan 14,5 százalék körül alakul majd (a pontos adatot január 13-án közli a KSH) – írja a portál.

Ha idén nem foglalkozol a kimutatással, és nem finomítasz bankolási szokásaidon, könnyen lehet, hogy egy év múlva még brutálisabb költségekkel találod magad szembe. Szeretnéd kézben tartani a pénzügyeidet 2023-ban? Akkor ne csak a költésekre, hanem az igénybe vett szolgáltatások díjaira is figyelj oda!

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

8 kérdéses retró kvíz: a Trabi melyik népautónak volt a beceneve a szocializmusban?

A retró autók világa rengeteg izgalmas és nosztalgikus emléket idéz fel. Az akkori autók nem csupán közlekedési eszközök voltak, hanem szimbólumai is egy korszaknak,...

Gumis lepedő 2000 forintért, vasaló 5000 forintért: mutatjuk a legjobb akciókat

Átnéztük, hogy hol vannak a legjobb akciók és milyen termékeket érdemes most megvenni. Szuper áron vannak az ágyneműk, a kert téliesítéséhez szükséges eszközök...

Magyar élelmiszerárak: ételmentőnek lenni már életmentő

Ha a tűzoltó, vízimentő, mentős szolgálat nem opció, akkor is van lehetőséged életmentőnek lenni! Életmentő helyett legyél életmentő! A magyar infláció, a hazai élelmiszerárak...